Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Mimoni hrozí velké propouštění

  9:38aktualizováno  9:38
Do existenčních potíží se dostala mimoňská společnost Falcon. Výrobce židlí, který patří se 320 pracovníky k největším zaměstnavatelům na Mimoňsku, ztratil své zavedené trhy v USA. Kvůli tomu musí firma omezit v příštích týdnech výrobu a nechat část svých zaměstnanců doma.

"Musíme najít úplně nové zákazníky, probíhají jednání o prodeji podniku novému investorovi," řekl ekonomický ředitel Falconu Jiří Zahradníček.

Chystaným opatřením majitele přichází mimoňský Falcon rázem o odbyt v USA. "Situace je o to horší, že jsme až doposud byli na těchto trzích závislí až s 95% naší produkce," poznamenal Zahradníček.

Falcon dodával své mateřské firmě, která se ocitla v potížích. "Je pod dohledem soudu a dál obchoduje, ale zastavili své aktivity v České republice," dodal Zahradníček.

Až dosud vyráběli ve Falconu prakticky nepřetržitě, kvůli ztrátě trhů vyhlásila firma částečnou odstávku na měsíce červenec a srpen. "Zhruba dvě třetiny lidí zůstanou doma na šedesáti procentech platu, provoz redukujeme na jednu směnu," poznamenal Zahradníček.

Falcon je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu. Jeho případný konec by ovlivnil velmi negativně nezaměstnanost. Podle Marie Píškové z úřadu práce bylo k poslednímu květnu v Mimoni 301 nezaměstnaných, míra nezaměstnanosti byla 8,47%. Velkou ztrátou by byl pád i pro mimoňský rozpočet. "Přišli bychom o daně ze zaměstnanců, bylo by to v řádu statisíců," podotkl starosta města Stanislav Baloun.

Podle ekonomického ředitele už ale probíhají jednání s konkrétním zájemcem, který by podnik převzal. "Jsou to lidé, kteří se v nábytkářském průmyslu pohybují delší dobu. Jednání ale nejsou ještě uzavřena," podotkl Zahradníček. Podle něj tak je tak reálné, že výroba dřevěných židlí, která má v Mimoni tradici 135 let, neskončí.

 

Ilustrační foto

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Majitelé chat dosáhnou na dotace z Dešťovky, musí tam však trvale bydlet

Turnerova chata

O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé rekreačních...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...Najdete na iDNES.cz