Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Národních divadlech nelze vrátit vstupenky

aktualizováno 
- Pokud chce někdo vrátit zakoupené lístky do divadla, většinou se mu to nepodaří. Důvodem k vrácení peněz přitom obvykle není ani nemoc nebo náhlé pracovní vytížení. Jedinou schůdnou cestou, jak potom přijít nazpět k penězům, je domluva s pokladní, aby se pokusila lístek prodat dalšímu zájemci.

Nejpřísnější na své návštěvníky jsou Národní divadla v Praze a Brně. "Zakoupené lístky nebereme zpátky ani je neměníme za jiná představení. Lístek si zákazník kupuje s konečnou platností, a pokud ho nevyužije, lístek propadá," říká nekompromisně pracovnice obchodního oddělení pražského Národního divadla Renata Sládková. "Používáme počítačovou síť, která kvůli účetnímu systému nedokáže vracet peníze," doplňuje ji vedoucí propagace Vlaďka Nepomucká. "Máme dost starostí s tím, abychom lístky prodali, natož pak, abychom je zase vykupovali," nabízí ještě jeden pohled na věc Michaela Štědrá ze sekretariátu obchodního ředitele Národního divadla.
Pod pražské Národní divadlo přitom spadá nejen historická budova na nábřeží, ale také Stavovské divadlo a malá scéna Kolowrat. Ceny běžných lístků zde dosahují několika set korun. "Nechcete dva lístky po třech stovkách?" nabízela bezúspěšně jedna z návštěvnic před vchodem do Stavovského divadla volné vstupenky. Onemocněl jí prý manžel a jedno dítě, a tak by ji přišlo jedno představení spolu s druhým dítětem na dvanáct set korun.
Brněnské Národní divadlo, pod které spadá Janáčkovo a Mahenovo divadlo, má pravidla stejně tvrdá jako pražské kulturní stánky. "Vracet lístky nelze," vylučuje tuto možnost vedoucí předprodeje Alexandra Puklová.
Peníze za lístky se nevracejí ani v síti předprodejních míst Ticketpro. "Na rubové straně lístku je upozornění, že tento lístek nelze vrátit. Občas se však dá vstupenka vyměnit za lístek nižší ceny někam jinam," říká pracovnice Ticketpro, která odmítá uvést své jméno v novinách. Dodává totiž, že to není standardní postup a záleží na pokladní, typu akce a jejím pořadateli. Konkurenční Bohemia Ticket International bere lístky zpět do šestnácti dnů před pořádáním představení. Pokud je zákazník vrátí deset až patnáct dní před datem akce, strhne si polovinu z ceny jako storno poplatek. Výjimkou jsou vstupenky do pražského Národního divadla, které lze vrátit nejpozději třiatřicet dnů předem.
Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě sice neumožňuje vrácení lístků, ale nabízí výměnu za jakékoliv jiné představení.
Mnohá divadla však vycházejí vstříc svým návštěvníkům a vracejí vstupné ještě týž den, kdy se představení konají. V Praze je to například Černé divadlo Image, stejně tak postupuje plzeňské Divadlo F. X. Šaldy nebo ostravské Petra Bezruče.
Mnohé pracovnice obchodních oddělení či pokladní však přiznávají, že je běžná praxe, kdy berou vstupenky do komise. Je to obdobný způsob prodeje jako v bazarech, kdy zákazník vrátí lístek, ale peníze dostane pouze tehdy, když si vstupenku koupí jiný návštěvník.


 

MOŽNOST VRÁCENÍ VSTUPENEK DO DIVADEL

Divadlo

Podmínky

Předprodejní sítě

Ticketpro

nelze vrátit

Bohemia Ticket International

16 dnů předem* (10-15 dnů předem storno 50%)

Praha

Národní divadlo

nelze vrátit

Stavovské divadlo

nelze vrátit

Divadlo Kolowrat

nelze vrátit

Černé divadlo Image

do 13:00 hod

Divadlo V Celetné

jeden den předem

Spirála

se storno poplatky

St. Michael Mystery

jeden den předem

Brno

Janáčkovo divadlo

nelze vrátit

Mahenovo divadlo

nelze vrátit

Ostrava

Divadlo A. Dvořáka

lze vyměnit za jiné představení

Divadlo J. Myrona

lze vyměnit za jiné představení

Divadelní společnost P. Bezruče

do začátku představení

Plzeň

Divadlo J. K. Tyla

do začátku představení

Most

Městské divadlo

jen když je vyprodané představení, jinak pouze do komise

Liberec

Divadlo F. X. Šaldy

jen do komise

Zlín

Městské divadlo

nelze vrátit

Národní divadlo

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Lépe měřit a méně regulovat, doporučují experti na šetření jídlem

Pracovnice Tesco třídí potraviny, které obchodní řetězec věnuje do potravinové...

Potravinový odpad neumíme měřit a striktní nařízení v boji s plýtváním jídlem nepomáhají. K tomuto závěru dospěl...

Nula na smrt, všechno na spoření. Životní pojištění, které nevydělá

Ilustrační snímek

Mnoho lidí s vidinou zhodnocení uzavřelo smlouvu o investičním životním pojištění. Pokud má produkt sloužit jen k...

TEST DNES: Úplné výsledky testu kytic z květinářství

Test kytic

MF DNES koupila kytici v osmnácti květinářstvích po celém Česku. Úkolem floristů bylo připravit pugét pro padesátnici...

Najdete na iDNES.cz