V Německu bude možné založit firmu za jedno euro

  11:03aktualizováno  11:03
Od 1. listopadu bude v Německu k založení společnosti s ručením omezeným stačit jediné euro. Německá vláda chce tímto způsobem usnadnit přístup k podnikání i lidem, kteří by si společnost s ručením omezeným rádi založili, ale nemají dost peněz na základní kapitál.
Německá vláda chce usnadit přístup k podnikání.

Německá vláda chce usnadit přístup k podnikání. | foto: Profimedia.cz

"Nová úprava obchodního zákoníku dává lidem možnost začít s podnikáním rychle a jednoduše, a to i bez velkých investic do základního kapitálu," říká Henning Plöger ze spolkového ministerstva spravedlnosti.

Jednoeurovou společnost si může založit každý podnikatel bez ohledu na to, v jakém oboru pracuje. Podle Plögera je pravděpodobně využijí hlavně řemeslníci, kteří dosud podnikali jen na živnostenský list.

Dosud 25 tisíc eur
Zájemce o s. r. o. v Německu dnes musí dát dohromady základní kapitál 25 tisíc eur (zhruba 600 000 korun). Proti tomu však němečtí podnikatelé často protestovali a argumentovali tím, že si podnikatelé raději přenesou své společnosti jinam.

"Lidé firmy zakládali třeba ve Velké Británii, kde zákon neurčuje minimální výši základního kapitálu," vysvětluje Sebastian Holtgrewe z Českoněmecké obchodní komory.

Zajímavé i pro Čechy
Také pro Čechy představují jednoeurové společnosti zajímavou cestu k podnikání. Český zákon zatím chce, aby s. r. o. začínalo se základním kapitálem 200 tisíc korun. To by se ale brzy mohlo změnit. - čtěte Na založení vlastní firmy s.r.o. bude stačit tisícovka

V porovnání s Německem vychází založení firmy v Česku třikrát dráž, protože tuzemské úřady požadují od začínajících podnikatelů až 10 000 korun na nejrůznějších poplatcích. Německá mašinerie se spokojí v přepočtu se třemi až čtyřmi tisícovkami.

Českým úředníkům také formality zaberou mnohem více času. Hospodářské komory uvádějí, že německý byznysmen může začít podnikat za sedm dní, jeho český protějšek však stráví na úřadech zhruba čtyřicet dní.

Pokud by tyto výhody českého zájemce o firmu nalákaly, jeho podnikatelský apetit možná zchladí vyšší německé daně z příjmu - tamní finanční úřady účtují právnickým osobám zhruba 32 procent. (Výše daní se v jednotlivých spolkových zemích liší.) V Česku si berní úřad řekne za rok 2008 jenom o 21 procent.

Lze však spojit výhody obou systémů - v Německu si český podnikatel formálně založí s. r. o. za jedno euro a v Česku rozběhne pobočku své "německé" firmy.

V tomto případě by platil daně z příjmu v Česku, zatímco u sousedů nemusí zaplatit ani euro, protože na finanční úřad pošle přiznání s nulovými zisky, a tedy i daněmi. Advokát Jakub Sigmund říká, že založení české pobočky vyjde zhruba na 15 000 korun a jde především o zapsání pobočky do obchodního rejstříku.

Nevýhody se najdou
Touto kličkou by se český podnikatel vyhnul povinnostem, které od německých byznysmenů zákon o mini s. r. o. požaduje - především by nemusel ukládat čtvrtinu svého ročního zisku do rezervního fondu firmy.

Tyto prostředky však slouží jako pojistka pro případ krachu, ze které by se platily případné dluhy.

"Německé změny budou lákavou alternativou, pokud je měříme úhlem finanční výše potřebné k založení podniku," říká mluvčí Hospodářské komory ČR Dana Rybáková. "Nicméně je nutné počítat s jazykovou bariérou a také se znalostí tamějších pravidel," varuje případné zájemce.

Návrh německé vlády neznamená, že klasické "drahé" společnosti s ručením omezeným zmizí. Když se mini
s. r. o. dostane tučností svého rezervního fondu na
25 000 euro, může vedení firmy navýšit základní jmění
a přidat se tak mezi velké hráče i podle zákona. Na obchodní partnery totiž vyšší základní kapitál lépe působí.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Aero představilo nový letoun L-39NG za účasti vládní špičky

Nová stíhačka L-39NG na oficiálním představení Aera Vodochody

Na pátečním „roll-outu“ společnost Aero Vodochody poprvé představila finální podobu nového letounu L-39NG. Letoun by...

Další z rubriky

Konopí způsobí revoluci na světových trzích, hitem budou marihuanové nápoje

Ilustrační snímek

Akcie konopných firem lámou v posledních měsících na světových burzách rekordy. Tento vývoj, společně s legalizací...

Harry Potter a Batman chtějí porazit Netflix, Warner Bros. začnou streamovat

Budova Time Warner v New Yorku (11. prosince 2013).

Filmy a seriály se hromadně přesouvají na internet. Na rychle se rozvíjející trh streamovaného videa tak míří další...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Najdete na iDNES.cz