V Německu sílí hlasy po delší pracovní době

  • 1
Německým zaměstnancům hrozí, že budou v práci trávit více času. Politici a podnikatelé se totiž shodují, že země musí zlevnit svou pracovní sílu. Jinak se obnovit hospodářský růst a snížit nezaměstnanost nejspíš nepodaří. V současnosti platí pro některé obory jen 35hodinový pracovní týden.

"Navrhuji, aby pracovní týden byl obecně zvýšen na 38 až 40 hodin," řekl předseda Svazu Michael Rogowski pro deník Handelsblatt. "Právě 35hodinový pracovní týden je důvodem, proč nezaměstnanost v Německu v posledních letech tak dramaticky vzrostla. Dostali jsme se tak na špici zemí s nejdražší cenou práce," dodal.

Cena práce se tak v Německu dostala na takovou úroveň, že se podnikům vyplatí rušit pracovní místa. Platí to přesto, že 35hodinový pracovní týden je zaveden jen v západní části země a hlavně v sektoru metalurgie, do nějž ovšem spadá celý automobilový průmysl.

Názory podnikatelských kruhů podpořila předsedkyně opoziční CDU Angela Merkelová, která je také pro prodloužení pracovní doby "v průměru" o dvě hodiny týdně při zachování současných mezd.

"Takové dvě hodiny navíc by zatraktivnily Německo v očích zahraničních investorů," řekla Handelsblattu.

TAKÉ ČTĚTE:
Němci okusili sobotní
podvečerní nákupy
Odbory ale mají na věc přesně opačný názor. V červnu zahájily ve východních zemích velkou stávku za přechod na 35hodinový pracovní týden v celé zemi, boj však prohrály. Nyní částečně připouštějí, že mzdové náklady jsou v některých odvětvích příliš vysoké, ale nikoli proto, že by byly příliš vysoké čisté mzdy, ale proto, že z těchto mezd jsou příliš vysoké odvody.

"Práci je třeba zlevnit snížením mzdových odvodů. Opačná cesta je neprůchodná," řekla televizi ZDF například představitelka odborového svazu prodavačů.