V objemu akvizic Česko vede

Plánovaný prodej Eurotelu, který chce pod svá křídla plně začlenit Český Telecom a nedávno dokončená privatizace Komerční banky - to jsou dvě největší ohlášené firemní transakce v regionu střední a východní Evropy za posledních dvanáct měsíců. Vyplývá to ze zprávy společnosti Dealogic, která se celosvětově zabývá firemními akvizicemi a fúzemi a nyní zveřejnila údaje o ohlášených transakcích ve středo- a východoevropském regionu od loňského srpna do letošního července.

Celkem agentura sleduje v regionu 22 zemí, včetně někdejších států SSSR.
Celkově ale investiční aktivita v regionu oproti stejnému období poklesla o 39 procent. Ještě větší pokles byl ale v západní Evropě - o plných 43 procent.

Česká republika vede v aktuálním regionálním žebříčku i co do počtu a výtěžku privatizačních transakcí. Vláda za prodej celkem devíti majetkových podílů získala 1,2 miliardy amerických dolarů, nejvíce - zhruba miliardu - za prodej Komerční banky francouzské Société Généralé.

Na druhém místě je ve stejném období posledních dvanácti měsíců Slovensko. Tamní vláda prodala celkem deset majetkových podílů v podnicích a utržila za ně něco málo přes miliardu dolarů.

Největším byl prodej Všeobecné úvěrové banky. Vůbec největší pokles privatizačních příjmů zaznamenala ruská vláda. Od srpna 1999 do července 2000 prodala majetky celkem za 2,1 miliardy dolarů, v následujících dvanácti měsících to bylo již jen za 72 milionů dolarů. Výrazný pokles zaznamenalo v privatizačních příjmech i Polsko.

Vůbec nejvíce z velkých transakcí - mezi první dvacítkou je to osm ohlášených obchodů - jde na konto prodejů telekomunikačních firem, ať již mobilních operátorů nebo národních telekomunikačních společností. Za posledních dvanáct měsíců byly ohlášeny významné transakce v jedenácti zemích regionu za více než sedm miliard amerických dolarů.

Přesto sektor telekomunikací zaznamenal útlum aktivity investorů - ve finančním vyjádření o 56 procent. "Například Deutsche Telekom v regionu snížil výdaje o 80 procent z předchozích 6,6 miliardy dolarů," píše se ve zprávě firmy Dealogic.

Růst zaznamenaly pouze sektor dopravy, chemický a farmaceutický průmysl, jen mírný pokles investiční aktivity byl v sektoru bankovnictví. Akvizice a fúze jsou ve střední a východní Evropě až na druhém místě v přílivu přímých zahraničních investic po továrnách na zelené louce.

Naopak v západní Evropě a severní Americe jasně vedou. "Akvizice a fúze v celosvětovém měřítku představují 85 procent všech přímých investic a do budoucna se dá očekávat jejich vzestup," sdělil nedávno na investičním fóru v Madridu partner londýnské poradenské kanceláře PricewaterhouseCoopers Jan Scheers.