Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Olomouci najde příští rok práci pět set lidí

  10:36aktualizováno  10:36
Na pět stovek nových pracovních míst nabídne lidem nová olomoucká průmyslová zóna v ulici Šlechtitelů. Stavební firma začala na přípravě budoucího areálu na kraji města pracovat ve čtvrtek, podnikatelé mají v dané lokalitě začít působit nejpozději za rok.
Průmyslová zóna

Průmyslová zóna - Areál firmy Tescoma v nově otevřené průmyslové zóně Zlín-východ. | foto: Vojtěch CekotaMF DNES

Už nyní ale mají firmy o umístění v areálu velký zájem. Olomoucká radnice vybrala na patnáct uchazečů z tuzemska i zahraničí. Výrobní zaměření má být různorodé, a to od práce s kovy přes potravinářství až po výrobu plastových fólií či podložek.

Součástí plánů je také podnikatelský inkubátor. Líheň nadějných začínajících firem má provozovat olomoucká Univerzita Palackého.

"Zóna je vlastně téměř plná. Určitou část ale musíme nechat na možný další rozvoj podniků, které vzejdou z podnikatelského inkubátoru," uvedl vedoucí oddělení hospodářského rozvoje olomouckého magistrátu Jiří Doležel.

Radní už schválili vstup sedmi regionálních firem. Nyní jednají s dalšími pěti zájemci z Olomouce a okolí. Tyto podniky by podle Doleželova odhadu mohly v zóně vytvořit na dvě stovky pracovních míst. "Současně jednáme se třemi zahraničními firmami," dodal Doležel. Ty by měly přinést až tři stovky dalších pracovních příležitostí.

Součástí průmyslové zóny je také podnikatelský inkubátor. Ten bude potenciálním zájemcům pomáhat při rozjezdu i rozvoji. Firmy by ho měly opustit po třech až pěti letech. Líheň nadějných podniků se zajímavými nápady se napojí na nynější vědeckotechnický park Univerzity Palackého.

Vznikne místo pro deset až dvacet nováčků
Nově vzniklým společnostem má sloužit ve dvou podlažích budovy téměř 1700 metrů čtverečních plochy. To má znamenat místo pro deset až dvacet podnikatelských nováčků. "Budou zde mít šanci začít firmy zaměřené na úplně nové či moderní věci a technologie. Při své práci budou moci vyžívat volnou kapacitu některých univerzitních pracovišť, jako jsou třeba laboratoře," dodal Miroslav Mašláň z Přírodovědecké fakulty olomoucké univerzity.

Na průmyslové zóně Šlechtitelů, která zahrnuje téměř 17 hektarů plochy, pracují olomoučtí již delší dobu. Město postupně vložilo do výkupu potřebných pozemků zhruba 25 milionů korun. 2,3 milionů Eur dá na vybudování zóny dotace programu Phare 2003. Zbývající čtvrtinovou sumu musí město společně s univerzitou doložit z vlastních zdrojů. Stavbaři by nyní zahájené práce na infrastruktuře i budovu inkubátoru měli dokončit příští rok v srpnu či září.

Olomouc již v letech 2000 a 2001 vybudovala průmyslovou zónu na Keplerově ulici v městské části Holice. S podporou magistrátu vznikla i podnikatelská zóna u Pavelkovy ulice.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz