Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Olomouci najde příští rok práci pět set lidí

  10:36aktualizováno  10:36
Na pět stovek nových pracovních míst nabídne lidem nová olomoucká průmyslová zóna v ulici Šlechtitelů. Stavební firma začala na přípravě budoucího areálu na kraji města pracovat ve čtvrtek, podnikatelé mají v dané lokalitě začít působit nejpozději za rok.
Průmyslová zóna

Průmyslová zóna - Areál firmy Tescoma v nově otevřené průmyslové zóně Zlín-východ. | foto: Vojtěch CekotaMF DNES

Už nyní ale mají firmy o umístění v areálu velký zájem. Olomoucká radnice vybrala na patnáct uchazečů z tuzemska i zahraničí. Výrobní zaměření má být různorodé, a to od práce s kovy přes potravinářství až po výrobu plastových fólií či podložek.

Součástí plánů je také podnikatelský inkubátor. Líheň nadějných začínajících firem má provozovat olomoucká Univerzita Palackého.

"Zóna je vlastně téměř plná. Určitou část ale musíme nechat na možný další rozvoj podniků, které vzejdou z podnikatelského inkubátoru," uvedl vedoucí oddělení hospodářského rozvoje olomouckého magistrátu Jiří Doležel.

Radní už schválili vstup sedmi regionálních firem. Nyní jednají s dalšími pěti zájemci z Olomouce a okolí. Tyto podniky by podle Doleželova odhadu mohly v zóně vytvořit na dvě stovky pracovních míst. "Současně jednáme se třemi zahraničními firmami," dodal Doležel. Ty by měly přinést až tři stovky dalších pracovních příležitostí.

Součástí průmyslové zóny je také podnikatelský inkubátor. Ten bude potenciálním zájemcům pomáhat při rozjezdu i rozvoji. Firmy by ho měly opustit po třech až pěti letech. Líheň nadějných podniků se zajímavými nápady se napojí na nynější vědeckotechnický park Univerzity Palackého.

Vznikne místo pro deset až dvacet nováčků
Nově vzniklým společnostem má sloužit ve dvou podlažích budovy téměř 1700 metrů čtverečních plochy. To má znamenat místo pro deset až dvacet podnikatelských nováčků. "Budou zde mít šanci začít firmy zaměřené na úplně nové či moderní věci a technologie. Při své práci budou moci vyžívat volnou kapacitu některých univerzitních pracovišť, jako jsou třeba laboratoře," dodal Miroslav Mašláň z Přírodovědecké fakulty olomoucké univerzity.

Na průmyslové zóně Šlechtitelů, která zahrnuje téměř 17 hektarů plochy, pracují olomoučtí již delší dobu. Město postupně vložilo do výkupu potřebných pozemků zhruba 25 milionů korun. 2,3 milionů Eur dá na vybudování zóny dotace programu Phare 2003. Zbývající čtvrtinovou sumu musí město společně s univerzitou doložit z vlastních zdrojů. Stavbaři by nyní zahájené práce na infrastruktuře i budovu inkubátoru měli dokončit příští rok v srpnu či září.

Olomouc již v letech 2000 a 2001 vybudovala průmyslovou zónu na Keplerově ulici v městské části Holice. S podporou magistrátu vznikla i podnikatelská zóna u Pavelkovy ulice.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...Najdete na iDNES.cz