V Olomouci neprošlo testy 40 procent restaurací

  9:46aktualizováno  9:46
Restaurace, cestovní kanceláře, ale třeba i koupaliště kontrolují během letních měsíců pracovníci olomouckého inspektorátu České obchodní inspekce. Hlídají dodržování míry a váhy prodávaných jídel a nápojů i poučení zákazníků o možnostech reklamace. Rozdali také řadu pokut.
Jídlo detail

Jídlo detail - Číšník restaurace U Kolowrata nese jídlo pro Petra Pitharta a Václava Klause - detail, 8. února 2001. | foto: iDNES.cz

"V červenci jsme zkontrolovali pět koupališť. V jednom kontrolním nákupu jsme zjistili nedostatek a uložili jsme blokovou pokutu," říká Eva Tománková z olomouckého inspektorátu ČOI.

Inspekce se v případě koupališť zaměřuje především na stánky s veřejným stravováním.

Závadou, kterou na jednom z koupališť při letních kontrolách inspektoři objevili, bylo nedodržení míry prodávaných nápojů a podnikatel dostal na místě tisícikorunovou pokutu. Používal totiž měřidlo s neplatným cejchem. Kontroly koupališť probíhají průběžně.

Po celý rok také inspektoři hlídají restaurace v kraji. „Do června jsme provedli sto osmdesát pět kontrol veřejných stravoven. Přišli jsme na jednaosmdesát nedostatků,“ popisuje Tománková. Testem inspektorů tedy neprošlo zhruba čtyřiačtyřicet procent stravovacích zařízení. Šedesát osm restaurací dostalo pokutu, inspektoři celkem vybrali padesát devět tisíc.

"Převažuje nedodržení míry a hmotnosti podávaných nápojů a pokrmů," říká Tománková. Občas inspektoři narazí také na neseznámení hosta s cenou podávaných nápojů. "Když si zákazník objednává, musí vědět, že za toto množství zaplatí tolik a tolik," vysvětluje Tománková.

Inspektoři však někdy odhalí i finanční poškození zákazníků. Částky, o které číšníci své hosty ošidí, se většinou pohybují v řádu desítek korun.

Některé cestovky špatně informují
V případě cestovních kanceláří inspektoři letos provedli dvě kontrolní akce. Více než polovina kontrolovaných cestovních kanceláří a agentur pochybila, olomoucký inspektorát jich otestoval celkem osmnáct a přišel na deset nedostatků.

Nejčastěji cestovní kanceláře a agentury špatně informují své zákazníky o možnostech uplatnění reklamace. Nedostatky tohoto druhu měly čtyři cestovní kanceláře. Dvě z nich dostaly pětisetkorunovou pokutu, další dvě potom čeká správní řízení. Podle platného zákona může kupující uplatnit reklamaci do tří měsíců.

Pět kanceláří také chybovalo v nevyhovujícím informování spotřebitele o pojištění. "Při zaplacení zájezdu je prodávající povinen zákazníkovi předat doklad o uzavřeném pojištění s názvem pojišťovny a kontaktními údaji, na které se může zákazník v případě problémů obrátit," říká Eva Tománková. Tento problém inspekce nepokutuje a případy postoupila příslušnému živnostenskému úřadu.

Do kuriózní situace se dostali inspektoři v jedné z kanceláří, kde jim bylo při koupi zájezdu naúčtováno o pět set osmdesát korun více. "V tomto případě bude zahájeno správní řízení," upřesňuje Tománková.

Jak kontroly dopadly
koupaliště: 5 kontrol, 1 nedostatek
restaurace: 185 kontrol, 81 nedostatků
cestovní kanceláře: 18 kontrol, 10 nedostatků

Autoři:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Česko dostane od Srbska 222 milionů korun. Země splácí své staré dluhy

Ministryně financí Alena Schillerová přichází na ranní jednání vlády. (14. 11....

Česká republika dostane od Srbska 221,7 milionu korun za staré dluhy. Příslušnou dohodu v pondělí podepsala na zámku v...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Třináctý plat letos dostane rekordní počet lidí, odhalil průzkum

Ilustrační snímek

V letošním roce dostane třináctý plat nebo odměnu téměř každý šestý zaměstnanec soukromých firem. Vyplývá to z průzkumu...

Najdete na iDNES.cz