Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Ostravě začíná velký mezinárodní konkurz vín

  9:44aktualizováno  9:44
Když se řekne Kahan, většině lidem se zřejmě vybaví ostravské víno, o něm znalci s oblibou říkali, že jeho výrobci hrozny nikdy neviděli. Stejně se však jmenuje klub, jehož členové dnes v Ostravě zahájí třetí ročník mezinárodního konkurzu vín – Cuvée 2005.

Tato na severní Moravě zcela ojedinělá soutěž vín, která probíhá za odborné garance světově uznávaných enologů Fedora Malíka a Viléma Krause, byla letos uznána Ministerstvem zemědělství.

"Tím se zařadila k tak prestižním vinařským konkurzům, jakými jsou Vinoforum, Sauvignon Forum, Valtické vinné trhy či Vinum Juvenale," uvedl Martin Křístek z ostravského klubu K.A.H.A.N..

Hodnocení více než stovky soutěžních vzorků z dvanácti zemí světa, mimo jiné z Francie, Španělska, Chile, Nového Zélandu či amerického Texasu, se uskuteční zítra dopoledne, kdy se v ostravském hotelu ATOM  sejdou špičkoví domácí, ale i zahraniční degustátoři. Současně s odbornou komisí budou vína hodnotit i komise laické.

Elitní vína ale mohou ochutnat i lidé, kteří nepatří mezi vyhlášené odborníky. Dnes večer začíná řízená degustace špičkových slovenských vín a málo známých odrůd pod vedením světově Fedora Malíka. V pátek odpoledne a večer budou moci lidé ochutnat vína zařazená do soutěže Cuvée 2005, včetně vín oceněných některou z medailí, připravena je prezentace vybraných moravských vinařů a dovozců vín.

Poprvé v České republice budou veřejnosti představena vína z Brazílie. Návštěvníci tak mohou vybírat z několika stovek vín.

Historicky prvního mezinárodního konkurzu vín na severu Moravy, Cuvée 2003, se zúčastnila více než stovka bílých, červených, růžových, šumivých i fortifikovaných známkových vín a kupáží ze sedmi zemí světa. Při hodnocení uspěla zvláště vína producentů s dlouholetými, často již generacemi prověřenými zkušenostmi s tvorbou kupáží.

V kategorii červených vín bylo nejvýše hodnoceno španělské Marques de Monistrol Reserva 1998, mezi víny bílými zvítězilo, rovněž španělské, Rueda Aura 2002. Krok se zahraničím držela známková vína Collegia Vinitora, Znovínu Znojmo, Vína Mikulov, Vinných sklepů Valtice a Moravských vinařských závodů Hukvaldy. Celkovým šampiónem bylo vyhlášeno moravské slámové Cuvée 61 z Vinařství Sonberk.

V druhém ročníku konkurzu, Cuvée 2004, se počet vín přihlášených do soutěže prakticky nezměnil, rozšířilo se však zastoupení vinařských zemí na dvanáct. Potěšitelná byla stoupající úroveň hodnocených vín, zejména moravských.

Nejúspěšnější zahraniční kolekci představilo Slovensko, uspěla vína bulharská, portugalská, rakouská a slovinská. Tradičně vysoce hodnocena byla vína španělská.

Letošní ročník Cuvée 2005 byl pod zařazen mezi soutěže vín uznané Ministerstvem zemědělství České republiky ve smyslu zákona o vinohradnictví a vinařství, mezi které patří například Sauvignon Forum, Sommelierská pečeť, Top 77. více ZDE

Držitelé titulu Champion, Nejlepší kolekce vín, Zlatá, Stříbrná a Bronzová medaile, tak budou mít možnost označit vína dané šarže příslušnou samolepkou s uvedeným oceněním.

Cílem ostravských vínobuditelů a mezinárodních konkurzů Cuvée není zaměnit nynější odrůdové zaměření tuzemských vinařů za tvorbu kupáží, ale navrátit kvalitní cuvée tam, kam patří. Na vrchol vinařovy nabídky.

"Byla by škoda, kdyby vinou globální expanze módního Chardonnay a Cabernetu Sauvignon upadly v zapomnění tradiční Bzenecká Lipka či Blatnický Roháč," míní Martin Křístek z klubu K.A.H.A.N. a své tvrzení dokládá slovy duchovního otce soutěže Viléma Krause: "Není cuvée jako cuvée".

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Češi si oblíbili platby mobilem. Zaplatili už zboží za stamiliony

Ilustrační snímek

Je to necelý půlrok, co první tři české banky umožnily placení mobilem prostřednictvím Google Pay. A jak zjistila MF...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. Rostou i nadále

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Najdete na iDNES.cz