Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Ostravě začíná velký mezinárodní konkurz vín

  9:44aktualizováno  9:44
Když se řekne Kahan, většině lidem se zřejmě vybaví ostravské víno, o něm znalci s oblibou říkali, že jeho výrobci hrozny nikdy neviděli. Stejně se však jmenuje klub, jehož členové dnes v Ostravě zahájí třetí ročník mezinárodního konkurzu vín – Cuvée 2005.

Tato na severní Moravě zcela ojedinělá soutěž vín, která probíhá za odborné garance světově uznávaných enologů Fedora Malíka a Viléma Krause, byla letos uznána Ministerstvem zemědělství.

"Tím se zařadila k tak prestižním vinařským konkurzům, jakými jsou Vinoforum, Sauvignon Forum, Valtické vinné trhy či Vinum Juvenale," uvedl Martin Křístek z ostravského klubu K.A.H.A.N..

Hodnocení více než stovky soutěžních vzorků z dvanácti zemí světa, mimo jiné z Francie, Španělska, Chile, Nového Zélandu či amerického Texasu, se uskuteční zítra dopoledne, kdy se v ostravském hotelu ATOM  sejdou špičkoví domácí, ale i zahraniční degustátoři. Současně s odbornou komisí budou vína hodnotit i komise laické.

Elitní vína ale mohou ochutnat i lidé, kteří nepatří mezi vyhlášené odborníky. Dnes večer začíná řízená degustace špičkových slovenských vín a málo známých odrůd pod vedením světově Fedora Malíka. V pátek odpoledne a večer budou moci lidé ochutnat vína zařazená do soutěže Cuvée 2005, včetně vín oceněných některou z medailí, připravena je prezentace vybraných moravských vinařů a dovozců vín.

Poprvé v České republice budou veřejnosti představena vína z Brazílie. Návštěvníci tak mohou vybírat z několika stovek vín.

Historicky prvního mezinárodního konkurzu vín na severu Moravy, Cuvée 2003, se zúčastnila více než stovka bílých, červených, růžových, šumivých i fortifikovaných známkových vín a kupáží ze sedmi zemí světa. Při hodnocení uspěla zvláště vína producentů s dlouholetými, často již generacemi prověřenými zkušenostmi s tvorbou kupáží.

V kategorii červených vín bylo nejvýše hodnoceno španělské Marques de Monistrol Reserva 1998, mezi víny bílými zvítězilo, rovněž španělské, Rueda Aura 2002. Krok se zahraničím držela známková vína Collegia Vinitora, Znovínu Znojmo, Vína Mikulov, Vinných sklepů Valtice a Moravských vinařských závodů Hukvaldy. Celkovým šampiónem bylo vyhlášeno moravské slámové Cuvée 61 z Vinařství Sonberk.

V druhém ročníku konkurzu, Cuvée 2004, se počet vín přihlášených do soutěže prakticky nezměnil, rozšířilo se však zastoupení vinařských zemí na dvanáct. Potěšitelná byla stoupající úroveň hodnocených vín, zejména moravských.

Nejúspěšnější zahraniční kolekci představilo Slovensko, uspěla vína bulharská, portugalská, rakouská a slovinská. Tradičně vysoce hodnocena byla vína španělská.

Letošní ročník Cuvée 2005 byl pod zařazen mezi soutěže vín uznané Ministerstvem zemědělství České republiky ve smyslu zákona o vinohradnictví a vinařství, mezi které patří například Sauvignon Forum, Sommelierská pečeť, Top 77. více ZDE

Držitelé titulu Champion, Nejlepší kolekce vín, Zlatá, Stříbrná a Bronzová medaile, tak budou mít možnost označit vína dané šarže příslušnou samolepkou s uvedeným oceněním.

Cílem ostravských vínobuditelů a mezinárodních konkurzů Cuvée není zaměnit nynější odrůdové zaměření tuzemských vinařů za tvorbu kupáží, ale navrátit kvalitní cuvée tam, kam patří. Na vrchol vinařovy nabídky.

"Byla by škoda, kdyby vinou globální expanze módního Chardonnay a Cabernetu Sauvignon upadly v zapomnění tradiční Bzenecká Lipka či Blatnický Roháč," míní Martin Křístek z klubu K.A.H.A.N. a své tvrzení dokládá slovy duchovního otce soutěže Viléma Krause: "Není cuvée jako cuvée".

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Najdete na iDNES.cz