Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Pardubicích vrcholí vinařský festival

  5:49aktualizováno  5:49
Pardubice se dnes a v sobotu znovu přemění z průmyslového pivařského města na ráj vinařů. Lidé, kteří mají rádi víno, se totiž mohou přijít podívat na pardubický zámek a ochutnat vzorky padesátky domácích i zahraničních vinařů.
Víno, šampaňské

Víno, šampaňské - Víno, šampaňské | foto: Profimedia.cz

Vrcholí tady Pardubický festival vína. Ten začal na začátku měsíce soutěží převážně mladých vín a soubojem českých a slovenských sommeliérů.

Závěr tohoto týdne už bude patřit hlavně slavnostnímu vyhlášení soutěže a ochutnávkám stovek vzorků vín, které budou vinaři nabízet návštěvníkům. Vinaři budou mít na nádvořích své stánky a návštěvníci budou moci vína nejen ochutnat, ale v případě zájmu si některé vzorky i zakoupit.

"Program začíná po oba dny v deset hodin ráno a potrvá až do sedmé hodiny večerní. Návštěvníci zaplatí vstupné dvacet korun a za stokorunovou zálohu si vyzvednou skleničku, pak už mohou jen chodit po jednotlivých stáncích a vybírat si. V pátek také slavnostně vyhlásíme výsledky soutěže vín," řekl manažer Pardubického festivalu vín Jiří Lejhanec.

Letos by se podle přihlášek mělo na pardubickém zámku objevit přes padesát vinařů. I když většina z nich bude z Moravy, návštěvníci dostanou příležitost ochutnat i zahraniční vzorky.

"Přihlásili se nám čtyři vinaři z Rakouska a na jejich produkci jsem sám zvědavý. Určitě se půjdu k nim podívat a vína také ochutnám. Rakouské vinařství je tomu moravskému celkem blízké, i když nabízí také řadu jiných odrůd," uvedl Lejhanec.

Návštěvníci budou moci také ochutnat vína z jižních oblastí Evropy. Na zámku totiž nebudou chybět dovozci například bulharských nebo francouzských vín.
Novinkou letos bude stánek organizátorů. V něm budou moci zájemci ochutnat speciální nabídku.

"Rádi bychom nabídli ukázky vín, které uspěly v soutěži Pardubického festivalu vín. Lidé tak budou moci okusit například Rulandské šedé z Vinařské školy Valtice, které si odneslo titul šampiona," řekl organizátor vinařské přehlídky. Právě Vinařská škola Valtice bude letos poprvé mít na pardubickém zámku také svůj vlastní stánekk. Kromě ní se na nádvořích a v horních sálech objeví i řada dalších osvědčených vinařství.

"Jako každý rok přijede do Pardubic Petr Skoupil z Velkých Bílovic. Vynikající vína nabízí i vinařství Tanzberg, Mikrosvín nebo třeba Znovín. Určitě půjdu některá jejich vína také sám ochutnat," doporučil Lejhanec.

Je pravděpodobné, že na sedmém ročníku se objeví i někteří ze sommeliérů, tedy znalců vína, kteří rovněž před měsícem soutěžili v Pardubicích. V minulých letech se přehlídky na zámku pravidelně zúčastnil například Martin Šmíd ze znojemské vinařské firmy, moravský znalec vín Libor Nazarčuk nebo český mistr světa v jedné z odnoží sommeliérských soutěží Ivo Dvořák. Návštěvníci se tak mohou těšit, že jim znalci zprostředkují i odborný pohled na víno.

Návštěvníci si budou moci poslechnout i odborné názory vinařů. "Určitě dostanou na pódiu slovo, aby případným zájemcům podali ucelené informace o víně i o tom, jak se vyrábí. Ukázky výroby vína budou také na nádvoří zámku k vidění," řekl Lejhanec.
Odvážlivci, kteří si přihlásí do několika soutěží, si také budou moci některá vína odnést domů.

Program na nádvořích zpestří také cimbálová muzika. Zájemci budou moci ochutnat také různé druhy sýrů, mezi nimiž nebudou chybět ani archivní vzorky.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Najdete na iDNES.cz