Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Pardubickém kraji vyroste překladiště za půl druhé miliardy

  9:55aktualizováno  9:55
V Rudolticích na Ústeckoorlicku by během roku mělo vzniknout kontejnerové logistické centrum, kde budou dopravci překládat náklad z kamionů na železnici či naopak. Náklady na vybudování takového centra jsou odhadovány až na jednu miliardu a čtyři sta milionů korun.
Průmyslová zóna

Průmyslová zóna - Areál firmy Tescoma v nově otevřené průmyslové zóně Zlín-východ. | foto: Vojtěch CekotaMF DNES

"Na tomto projektu jsem začal pracovat už před deseti lety. Z logistického centra bude náklad putovat mezi Severním a Středozemním mořem, právě jednáme s Terstem," řekl autor projektu František Urban ze společnosti Trans Urban Spedition.

Rudoltice chystají změnu územního plánu
Přeprava nákladů v kontejnerech po železnici by měla trvat třiatřicet hodin, zatímco lodí dnes trasa Balt - Středomoří trvá tři měsíce. "Poláci také spočítali, že tento způsob železniční přepravy by mohl ušetřit až sto milionů eur ročně," podotkl Urban.

Logistickému centru vyšly vstříc i Rudoltice. Obec vykoupila část pozemků a chystá změnu územního plánu. "Nejprve musí dojít ke změně územního plánu, k rozhodnutí a k vydání stavebního povolení. Pokud všechno půjde dobře, na jaře by tyto úřední procedury mohly být vyřízené," řekl starosta Rudoltic Oldřich Kolomý.

Stavět se budou i domy pro manažery
Velký projekt zahrnuje i stavbu dvaatřiceti domků pro manažery a hotelu pro dělníky centra. Komplex skladovacích prostor, jeřábů a kolejí zaměstná tři stovky lidí. "Zkušební provoz chceme zahájit v listopadu příštího roku. O projekt projevily zájem velké finanční skupiny, které poskytnou peníze na jeho zainvestování," řekl František Urban.

Rudoltice byly vybrány z několika desítek uvažovaných míst po celé republice. Pro obec blízko Lanškrouna nakonec rozhodla výhodná poloha nádraží mimo obytnou zástavbu, blízkost hlavní komunikace a také fakt, že pokud nakonec krajem povede severní varianta rychlostní komunikace R35, bude od logistického centra pouhé dva kilometry.

"Vzroste tu zaměstnanost, odlehčí se silnici, obec prostě tomuto projektu vychází všemožně vstříc," řekl rudoltický starosta. Pro centrum je vyčleněna plocha jedenácti hektarů, obec nevylučuje možnost, že by tato plocha mohla být časem zvětšena.

"Jednání na ministerstvech dopravy, pro místní rozvoj a životního prostředí dopadla dobře,“ řekl František Urban. České dráhy nemají proti vybudování nového logistického centra námitky. "První jednání proběhlo minulý týden. Projekt je v počátcích, musí se dojednat jednotlivé podrobnosti. Pokud se uskuteční, spolupráci se nebráníme," řekl Pavel Tesař z tiskového odboru Českých drah.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Najdete na iDNES.cz