Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze mají vyrůst dvě nové obří čtvrti

  9:34aktualizováno  9:34
V hlavním městě možná za několik let vyrostou dvě nové velké čtvrti. O záměru vybudovat je na okraji Prahy uvažuje developerská firma MCA. Jejich stavba by stála několik miliard korun a podílel by se na ní možná i světoznámý architekt lord Norman Foster.
stavba, stavebnictví

stavba, stavebnictví | foto: Profimedia.cz

Dva naprosto unikátní projekty by během několika let mohly vzniknout v jihovýchodní části Prahy. Jedná se o plány developerské firmy MCA podnikatele Miloše Červenky a vzniknout by měla zcela ojedinělá městečka se vším všudy.

Měly by v nich být školy, obchodní centra, parky, promenády, byty, kanceláře nebo hřiště. Prostě všechno, co v každém městě má být.

Miloš Červenka, který kdysi pomáhal spravovat majetek Václava Havla, studoval v Americe a v Rusku, dokonce na obhlídku pozemků pozval světoznámého architekta lorda Normana Fostera.

Ten je známý hlavně díky dostavbě budovy Říšského sněmu v Berlíně nebo mostu Tisíciletí v Londýně.

Lord Foster přiletěl do hlavního města na konci května, a to jen na zhruba šest hodin. Nad pozemky létal helikoptérou, aby si je mohl lépe prohlédnout. Podobný projekt postavil světoznámý architekt naposledy v italském Miláně.


Architekt projekt podporuje
"Je to fantastická příležitost udělat něco opravdu zajímavého. Myslím, že v Česku už existuje trh pro takový projekt," řekl při své květnové návštěvě lord Foster MF DNES. Miloš Červenka však chce postavit hned dvě nové pražské čtvrti. První by měla vyrůst na pozemku, kterému se říká Trojmezí. Pozemek má rozlohu 2,2 milionu metrů čtverečních, z toho Červenka vlastní 480 tisíc metrů.

"Jednáme se všemi třemi starosty, kteří k mé velké radosti jsou pro tento projekt. Samozřejmě mají připomínky, které my ale budeme brát v úvahu," uvedl. Podle územního plánu je však právě na tomto pozemku biokoridor Botič, na kterém se nesmí nic stavět.

"Pracujeme na tom, aby byla schválena změna územního plánu. Samozřejmě počítáme s tím, že by na padesáti procentech tohoto pozemku zůstala zeleň," dodává podnikatel Červenka. Část pozemků v Trojmezí však spravuje také developerská společnost Central Group.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Její šéf Dušan Kunovský přiznává, že s Milošem Červenkou o pozemcích jednal a o celém projektu ví. "Je možné, že s ním budeme spolupracovat. Vlastníme zde v podstatě několik desítek pozemků, zatím dohoda nepadla. Tento prestižní architektonický návrh podpoříme," vysvětlil Kunovský.

Změní se i Újezd
Druhý projekt by měl vzniknout na pozemku v Újezdě u Průhonic. Ten má rozlohu sedm set tisíc metrů čtverečních. "Bylo by to vlastně to samé. Také zde chceme postavit školy, domy k bydlení, kanceláře, obchody, parky a tak dále. I tady zachováme hodně zeleně," řekl Miloš Červenka.

Starosta Újezdu Jiří Hrubý o projektu také ví. "Studie není architektonicky špatná, nechceme ale žádnou výškovou zástavbu," řekl s tím, že základní podmínkou pro to, aby projekt podpořili, je vyřešení dopravní situace. Výstavba projektu, který nese název Zelený Újezd, by podle podnikatele Červenky mohla začít již příští rok.

"Tady už jsme ve výstavbě o něco blíž. Pokud vše půjde tak, jak si představujeme, tak snad za rok už budeme stavět," řekl. Podle jeho slov je vše zatím ve fázi přesvědčování a 'politických jednání.' V ruce totiž nemá hotový projekt ani na jednu ze dvou nových čtvrtí.

Starostové požadují vyřešení dopravní situaci
"Návrhů mám celou hromadu. Zatím ještě není ani jeden ten pravý. Když lord Foster přijel a řekl mi své nápady a vize, hned jsme naše projekty hodili do koše," přiznává Miloš Čerrvenka. Zatím není ani přesně jasné, kolik by stavba obou 'městeček' vlastně stála. "Určitě mnoho miliard korun. Chceme vytvořit mezinárodní společnost investorů, která by se na financování těchto projektů podílela," dodal Červenka.

Právě ty by mohla přilákat spolupráce se světoznámým architektem Normanem Fosterem. A na to podnikatel sází. Jednání vede Miloš Červenka se zástupci všech městských částí, kterých by se výstavba týkala, ale i s ostatními majiteli pozemků.

Starostové městských částí, na kterých se rozkládá Trojmezí, projekt na stavbu nových čtvrtí vítají, nicméně jsou zatím opatrní. "Jako základní problém vidím dopravu, která by se zde musela nějakým způsobem vyřešit," řekl starosta Prahy 10 Milan Richter.

S vyřešením dopravní situace jak v okolí Trojmezí, tak u Újezdu počítá i Červenka. "Určitě se musíme zaměřit i na tento problém," řekl.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Najdete na iDNES.cz