Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze roste obří kancelářské centrum

  10:09aktualizováno  10:09
Kolem administrativního komplexu na Chodově projedete na dálnici D1 asi za dvanáct sekund. Během nich však nevnímáte běžně roztroušenou změť kancelářských budov. Naopak. Skleněné fasády zdobí popínavé rostliny.
Technologický park Chodov bude velký jako 40 fotbalových hřišť. Ilustrační foto

Technologický park Chodov bude velký jako 40 fotbalových hřišť. Ilustrační foto | foto: (c) profimedia.cz/corbisProfimedia.cz

"Právě jsme dokončili osm budov, zbývající čtyři budou stát během roku a půl," říká architekt Jakub Cigler z ateliéru Cigler Marani Architects s tím, že celková podlažní plocha bude činit po dokončení 190 tisíc metrů čtverečních. Pro srovnání: je to plocha, na kterou by se vešlo zhruba čtyřicet fotbalových hřišť.

Travnaté náměstí, vodní jezírka, podzemní garáže. Ale i banka, fitness, školka či kavárny - právě takové řešení kancelářského prostředí činí z technologického parku unikátní a v Česku zatím ojedinělý projekt.

"Jde o park v pravém slova smyslu - vytváří příjemné prostředí k práci. Služby může navíc využívat i veřejnost," vypočítává klady Cigler.

Jako první se nechala nalákat firma IBM a další nájemníci brzy následovali. Dnes se potkávají zaměstnanci společností, jako jsou DHL, Dell, Accenture, Sony, BP či Sun Microsystems. Výstavba kanceláří na periferii města se podnikatelům jeví jako dobrá volba.

"Firma si pronajme například jedno patro a podle potřeby později expanduje. Omezený prostor v centru by něco takového neumožnil," uvedl Cigler jeden z hlavních trendů na pražské mapě trhu s komerčními realitami.

Nabídka kanceláří zlomí letos rekord
Letos v hlavním městě vyroste nejvíce kancelářských prostor v historii realitního trhu. Zatímco loni v Praze přibylo 144 tisíc metrů čtverečních nových prostor, rok 2006 se u developerů zapíše s číslem 160 tisíc. A tento trend by měl podle odborníků pokračovat.

Jak vyplývá ze studie realitní kanceláře DTZ, Česká republika se stala oblíbeným cílem zahraničních investorů. Mnozí z nich tu již mají nebo do budoucna plánují zřídit svou centrálu. Stavební ruch panuje hlavně na okraji města a mimo ně. Sem se podle odborníků soustřeďuje na osmdesát procent výstavby.

A co je příčinou tak velkého zájmu? "Nájmy v Praze zůstávají ve srovnání s dalšími zeměmi relativně nízké. Navíc je tu hodně vzdělaných lidí, které mezinárodní firmy rády zaměstnají," myslí si architekt Jakub Cigler, který má s trhem komerčních realit bohaté zkušenosti.

Projekt Technologický park Chodov, pod nějž se Cigler coby autor podepisuje se svým partnerem Vincentem Maranim, je oceňován za jedinečné propojení kanceláří s přírodním prvkem - zeleň, golfové hřiště či zimní zahradu tu doplňuje datová stěna. Ta má chránit proti hlučné dálnici, u níž komplex zatím osmi budov z plánovaných dvanácti stojí.

Žebříček vede Praha 4
"The Park" však není v této části metropole jediným kancelářským komplexem. Praha 4 si totiž vysloužila pověst jedné z nejžádanějších lokalit zahraničních investorů. "V posledních letech zažila tato čtvrť obrovský rozvoj. Ten bude pokračovat i v příštích letech, do roku 2009 nabídne přes 250 tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor," uvedl vedoucí kancelářského oddělení DTZ Philip Wood.

Za velký zájem vděčí Praha 4 podle Wooda své výhodné poloze. "Je odsud dobré spojení metrem do centra a po dálnici D1 můžete dojet přímo do Brna," vysvětlil.
Jako výhoda se jeví i zdejší sídliště, která kanceláře zásobují vzdělanou pracovní silou, a nízké ceny nájemného.

Realitní kanceláře si tu oproti centru s běžnou výší nájemného 17-19 eur na metr čtvereční za měsíc účtují pouze kolem 15 eur. Loni "čtyřka" ostatním pražským částem suverénně dominovala a nabídla prostory téměř třetině ročních pronájmů. Situace se však otočí ještě letos. "Okamžitě dostupné nabídky je zde totiž méně než dvacet tisíc metrů čtverečních," vysvětlil Wood s tím, že ostatní čtvrtě mohou ze stávající situace profitovat.

"V Praze 1 však před dokončením Palladia na přelomu let 2007 a 2008 žádné významnější kanceláře nevyrostou," míní Wood.

I tak si Praha 1 vedla loni více než dobře - pronájem v centru vzrostl o 33 tisíc metrů čtverečních. Podle studie společnosti DTZ se v centru města líbí hlavně finančníkům a obchodníkům.

Praha - ráj finančníků
Ve světě mezinárodních společností se stalo běžnou praxí být takzvaně "místně flexibilní" a rozhodnout se o svém sídle podle potřeby.

Tento fakt nahrává na evropském hřišti právě Praze, která kromě levných nájmů nabízí i prvotřídní kancelářské prostředí včetně pracovní síly. "Vysokou poptávku po prostorách ze strany finančníků je možné vysvětlit i sloučením velkých finančních a pojišťovacích firem, které už v Praze sídlí," dodal Wood a jmenuje Deloitte nebo Allianz.

A jaké jsou vyhlídky kancelářského trhu pro rok 2007? Rozhodně ne špatné - přibude dalších 250 tisíc metrů čtverečních.

Kanceláře v Praze

rok 2005:
celková nabídka 1,83 milionu m2
nově postaveno 144 000 m2

výhled 2006:
nově postaveno 160 000m2
pronajato 150 000 m2

Největší stavby dokončené 2006:
BB Centrum Gamma - Praha 4
Luxembourg Plaza - Praha 3
Diamond Point - Praha 8
Nestle centrum - Praha 4

Největší stavby dokončené 2007:
Centrála ČSOB - Praha 5
City Tower - Praha 4
Amazon Court - Praha 8
Office Centrum Pankrác - Praha 4
Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz