Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze roste obří kancelářské centrum

  10:09aktualizováno  10:09
Kolem administrativního komplexu na Chodově projedete na dálnici D1 asi za dvanáct sekund. Během nich však nevnímáte běžně roztroušenou změť kancelářských budov. Naopak. Skleněné fasády zdobí popínavé rostliny.
Technologický park Chodov bude velký jako 40 fotbalových hřišť. Ilustrační foto

Technologický park Chodov bude velký jako 40 fotbalových hřišť. Ilustrační foto | foto: (c) profimedia.cz/corbisProfimedia.cz

"Právě jsme dokončili osm budov, zbývající čtyři budou stát během roku a půl," říká architekt Jakub Cigler z ateliéru Cigler Marani Architects s tím, že celková podlažní plocha bude činit po dokončení 190 tisíc metrů čtverečních. Pro srovnání: je to plocha, na kterou by se vešlo zhruba čtyřicet fotbalových hřišť.

Travnaté náměstí, vodní jezírka, podzemní garáže. Ale i banka, fitness, školka či kavárny - právě takové řešení kancelářského prostředí činí z technologického parku unikátní a v Česku zatím ojedinělý projekt.

"Jde o park v pravém slova smyslu - vytváří příjemné prostředí k práci. Služby může navíc využívat i veřejnost," vypočítává klady Cigler.

Jako první se nechala nalákat firma IBM a další nájemníci brzy následovali. Dnes se potkávají zaměstnanci společností, jako jsou DHL, Dell, Accenture, Sony, BP či Sun Microsystems. Výstavba kanceláří na periferii města se podnikatelům jeví jako dobrá volba.

"Firma si pronajme například jedno patro a podle potřeby později expanduje. Omezený prostor v centru by něco takového neumožnil," uvedl Cigler jeden z hlavních trendů na pražské mapě trhu s komerčními realitami.

Nabídka kanceláří zlomí letos rekord
Letos v hlavním městě vyroste nejvíce kancelářských prostor v historii realitního trhu. Zatímco loni v Praze přibylo 144 tisíc metrů čtverečních nových prostor, rok 2006 se u developerů zapíše s číslem 160 tisíc. A tento trend by měl podle odborníků pokračovat.

Jak vyplývá ze studie realitní kanceláře DTZ, Česká republika se stala oblíbeným cílem zahraničních investorů. Mnozí z nich tu již mají nebo do budoucna plánují zřídit svou centrálu. Stavební ruch panuje hlavně na okraji města a mimo ně. Sem se podle odborníků soustřeďuje na osmdesát procent výstavby.

A co je příčinou tak velkého zájmu? "Nájmy v Praze zůstávají ve srovnání s dalšími zeměmi relativně nízké. Navíc je tu hodně vzdělaných lidí, které mezinárodní firmy rády zaměstnají," myslí si architekt Jakub Cigler, který má s trhem komerčních realit bohaté zkušenosti.

Projekt Technologický park Chodov, pod nějž se Cigler coby autor podepisuje se svým partnerem Vincentem Maranim, je oceňován za jedinečné propojení kanceláří s přírodním prvkem - zeleň, golfové hřiště či zimní zahradu tu doplňuje datová stěna. Ta má chránit proti hlučné dálnici, u níž komplex zatím osmi budov z plánovaných dvanácti stojí.

Žebříček vede Praha 4
"The Park" však není v této části metropole jediným kancelářským komplexem. Praha 4 si totiž vysloužila pověst jedné z nejžádanějších lokalit zahraničních investorů. "V posledních letech zažila tato čtvrť obrovský rozvoj. Ten bude pokračovat i v příštích letech, do roku 2009 nabídne přes 250 tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor," uvedl vedoucí kancelářského oddělení DTZ Philip Wood.

Za velký zájem vděčí Praha 4 podle Wooda své výhodné poloze. "Je odsud dobré spojení metrem do centra a po dálnici D1 můžete dojet přímo do Brna," vysvětlil.
Jako výhoda se jeví i zdejší sídliště, která kanceláře zásobují vzdělanou pracovní silou, a nízké ceny nájemného.

Realitní kanceláře si tu oproti centru s běžnou výší nájemného 17-19 eur na metr čtvereční za měsíc účtují pouze kolem 15 eur. Loni "čtyřka" ostatním pražským částem suverénně dominovala a nabídla prostory téměř třetině ročních pronájmů. Situace se však otočí ještě letos. "Okamžitě dostupné nabídky je zde totiž méně než dvacet tisíc metrů čtverečních," vysvětlil Wood s tím, že ostatní čtvrtě mohou ze stávající situace profitovat.

"V Praze 1 však před dokončením Palladia na přelomu let 2007 a 2008 žádné významnější kanceláře nevyrostou," míní Wood.

I tak si Praha 1 vedla loni více než dobře - pronájem v centru vzrostl o 33 tisíc metrů čtverečních. Podle studie společnosti DTZ se v centru města líbí hlavně finančníkům a obchodníkům.

Praha - ráj finančníků
Ve světě mezinárodních společností se stalo běžnou praxí být takzvaně "místně flexibilní" a rozhodnout se o svém sídle podle potřeby.

Tento fakt nahrává na evropském hřišti právě Praze, která kromě levných nájmů nabízí i prvotřídní kancelářské prostředí včetně pracovní síly. "Vysokou poptávku po prostorách ze strany finančníků je možné vysvětlit i sloučením velkých finančních a pojišťovacích firem, které už v Praze sídlí," dodal Wood a jmenuje Deloitte nebo Allianz.

A jaké jsou vyhlídky kancelářského trhu pro rok 2007? Rozhodně ne špatné - přibude dalších 250 tisíc metrů čtverečních.

Kanceláře v Praze

rok 2005:
celková nabídka 1,83 milionu m2
nově postaveno 144 000 m2

výhled 2006:
nově postaveno 160 000m2
pronajato 150 000 m2

Největší stavby dokončené 2006:
BB Centrum Gamma - Praha 4
Luxembourg Plaza - Praha 3
Diamond Point - Praha 8
Nestle centrum - Praha 4

Největší stavby dokončené 2007:
Centrála ČSOB - Praha 5
City Tower - Praha 4
Amazon Court - Praha 8
Office Centrum Pankrác - Praha 4
Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Najdete na iDNES.cz