V Praze se letos otevřou tři obří nákupní centra

  10:05aktualizováno  10:05
Rekordním tempem přibývají letos v hlavním městě nákupní centra. Do konce roku by se jejich prodejní plocha měla zvýšit o třetinu. Již na podzim se otevřou první obchody v jednom z největších obchodně-společenských komplexů v zemi na Chodově.
Nákup, obchod, nakupování, supermarket, utrácení

Nákup, obchod, nakupování, supermarket, utrácení

„Počítáme s tím, že v našem hypermarketu bychom měli začít prodávat v první polovině listopadu,“ uvedla Kateřina Černá, mluvčí společnosti Ahold, která také provozuje síť hypermarketů Hypernova. Další podobný komplex by měl být otevřen i na Novodvorské.

V hlavním městě jsou stále ještě možnosti pro stavbu mamutích středisek obchodu a zábavy. To potvrzuje i Alena Harnová ze společnosti Factum invenio, která se zabývá průzkumem trhu.

Tesco letáky

Navštěvujete rádi
prodejny Tesco? Všechny aktuální letáky Tesco a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

„Možnosti tady ještě jsou, ale stavitelé takového centra by si měli zjistit, co všechno tady lidem chybí a v jaké oblasti. Zda jsou to multikina, luxusní obchody a restaurace, nebo něco jiného,“ objasnila Harnová.

Realitní odborník Jiří Felix ze společnosti Tide sales je také toho názoru, že hlavní město si ještě může další velké obchodní komplexy dovolit. Podle něj je důležité, aby každý investor zvážil, na jakém místě se do tak velké akce pustí.

Optimální jsou místa u dálnic i metra
“Ideální je to někde na výpadové komunikaci, kam se dobře dostanou za nákupy jak Pražané, tak lidé z okolí svými auty. Je také důležité, aby se sem dalo dobře dojet městskou dopravou. Protože ta je zase výhodnější pro návštěvníky multikin a restaurací. Ideálními místy jsou proto Zličín, Černý Most a z těch nových Chodov, které leží u důležitých silnic, ale zároveň se sem lidé dostanou z různých míst metropole metrem,“ tvrdí Felix.

Pražané mají největší platy v celé zemi a stále více se jim nabízejí možnosti, kde mohou utrácet své peníze.

Jednou z nich jsou i velké zábavní a obchodní komplexy, kde na jednom místě lidé najdou hypermarkety, velké množství obchodů, multikina, bowlingové dráhy, fitnesscentra a mnoho dalších lákadel na strávení volného času.

Tesco chystá dvě centra
V letošním roce už otevřela své brány nákupní centra Galerie v Nových Butovicích a Eden ve Vršovicích. Na podzim budou návštěvníkům k dispozici i první obchody v mamutím centru na Chodově. Před dokončením je také komplex na Novodvorské.

Jen společnost Tesco se chystá ještě letos otevřít dva hypermarkety. „Na Skalce bychom rádi začali prodávat někdy na konci roku. Přesný termín otevření hypermarketu na Novodvorské ještě neznáme,“ řekla mluvčí Teska Jana Matoušková.

Společnost Ahold již letos otevřela hypermarket Hypernova v Nových Butovicích a na podzim začne působit i na Chodově.

Další expanzi nevyloučily ani společnosti Globus a Carrefour. „Konkrétní projekt zatím nemáme, ale to neznamená, že se o nic v budoucnu nepokusíme,“ dodal jednatel Globusu Petr Vyhnálek.

Praha pokulhává za Moskvou, Varšavou i Brnem
Obří centra mají v hlavním městě budoucnost. V dalších letech přibudou Palladium na náměstí Republiky a Arkády na Pankráci. Rozšiřovat se bude i areál Teska v Letňanech. Konkurence je obrovská, a tak si majitelé nákupních center vymýšlejí stále nové a nové taháky, jak přilákat lidi.

Například Galerie Nové Butovice má ve svých útrobách dvě obří akvária pro mořské ryby. Možnosti pro výstavbu dalších obřích obchodních center v hlavním městě stále jsou, ale například v Brně již některé obchody v podobných komplexech byly kvůli nezájmu zákazníků přinuceny definitivně „stáhnout rolety“.

Důvodů je víc, ale důležitou roli hraje i to, že Brno má více obchodů v nákupních centrech než metropole. Na tisíc obyvatel metropole připadá podle marketingových studií 486 metrů čtverečních prostor nákupního centra. V jiných městech v republice jako třeba v Brně je však na tisícovku lidí 507 metrů, v Ostravě 513 a v Plzni 498.

Stejně tak Praha v této oblasti zaostává i za jinými velkoměsty bývalého východního bloku. Lépe jsou na tom, co se týče velkých obchodně-zábavních center, i Moskva a Varšava.

Autoři:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Silnice a dálnice stále lemují billboardy, někde jich dokonce přibývá

Silničáři začali na dálnici D1 s likvidací nelegální reklamy (9. října 2017).

V okolí tuzemských dálnic a silnic první třídy stále zůstává více než tisícovka nelegálních billboardů, z toho zhruba...

Stavebnice, panenky, modely. Česko je evropskou hračkářskou velmocí

Jiřetínská Detoa nabízí skupinám turistů exkurze podnikem s tradiční výrobou hraček a klavírových mechanik.

Česká republika je největším vývozcem hraček v Evropě. Hodnota jejich exportu dosahuje dvou miliard eur (51,6 mld. Kč)....

Najdete na iDNES.cz