V Praze se letos otevřou tři obří nákupní centra

  10:05aktualizováno  10:05
Rekordním tempem přibývají letos v hlavním městě nákupní centra. Do konce roku by se jejich prodejní plocha měla zvýšit o třetinu. Již na podzim se otevřou první obchody v jednom z největších obchodně-společenských komplexů v zemi na Chodově.
Nákup, obchod, nakupování, supermarket, utrácení

Nákup, obchod, nakupování, supermarket, utrácení

„Počítáme s tím, že v našem hypermarketu bychom měli začít prodávat v první polovině listopadu,“ uvedla Kateřina Černá, mluvčí společnosti Ahold, která také provozuje síť hypermarketů Hypernova. Další podobný komplex by měl být otevřen i na Novodvorské.

V hlavním městě jsou stále ještě možnosti pro stavbu mamutích středisek obchodu a zábavy. To potvrzuje i Alena Harnová ze společnosti Factum invenio, která se zabývá průzkumem trhu.

Tesco letáky

Navštěvujete rádi
prodejny Tesco? Všechny aktuální letáky Tesco a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

„Možnosti tady ještě jsou, ale stavitelé takového centra by si měli zjistit, co všechno tady lidem chybí a v jaké oblasti. Zda jsou to multikina, luxusní obchody a restaurace, nebo něco jiného,“ objasnila Harnová.

Realitní odborník Jiří Felix ze společnosti Tide sales je také toho názoru, že hlavní město si ještě může další velké obchodní komplexy dovolit. Podle něj je důležité, aby každý investor zvážil, na jakém místě se do tak velké akce pustí.

Optimální jsou místa u dálnic i metra
“Ideální je to někde na výpadové komunikaci, kam se dobře dostanou za nákupy jak Pražané, tak lidé z okolí svými auty. Je také důležité, aby se sem dalo dobře dojet městskou dopravou. Protože ta je zase výhodnější pro návštěvníky multikin a restaurací. Ideálními místy jsou proto Zličín, Černý Most a z těch nových Chodov, které leží u důležitých silnic, ale zároveň se sem lidé dostanou z různých míst metropole metrem,“ tvrdí Felix.

Pražané mají největší platy v celé zemi a stále více se jim nabízejí možnosti, kde mohou utrácet své peníze.

Jednou z nich jsou i velké zábavní a obchodní komplexy, kde na jednom místě lidé najdou hypermarkety, velké množství obchodů, multikina, bowlingové dráhy, fitnesscentra a mnoho dalších lákadel na strávení volného času.

Tesco chystá dvě centra
V letošním roce už otevřela své brány nákupní centra Galerie v Nových Butovicích a Eden ve Vršovicích. Na podzim budou návštěvníkům k dispozici i první obchody v mamutím centru na Chodově. Před dokončením je také komplex na Novodvorské.

Jen společnost Tesco se chystá ještě letos otevřít dva hypermarkety. „Na Skalce bychom rádi začali prodávat někdy na konci roku. Přesný termín otevření hypermarketu na Novodvorské ještě neznáme,“ řekla mluvčí Teska Jana Matoušková.

Společnost Ahold již letos otevřela hypermarket Hypernova v Nových Butovicích a na podzim začne působit i na Chodově.

Další expanzi nevyloučily ani společnosti Globus a Carrefour. „Konkrétní projekt zatím nemáme, ale to neznamená, že se o nic v budoucnu nepokusíme,“ dodal jednatel Globusu Petr Vyhnálek.

Praha pokulhává za Moskvou, Varšavou i Brnem
Obří centra mají v hlavním městě budoucnost. V dalších letech přibudou Palladium na náměstí Republiky a Arkády na Pankráci. Rozšiřovat se bude i areál Teska v Letňanech. Konkurence je obrovská, a tak si majitelé nákupních center vymýšlejí stále nové a nové taháky, jak přilákat lidi.

Například Galerie Nové Butovice má ve svých útrobách dvě obří akvária pro mořské ryby. Možnosti pro výstavbu dalších obřích obchodních center v hlavním městě stále jsou, ale například v Brně již některé obchody v podobných komplexech byly kvůli nezájmu zákazníků přinuceny definitivně „stáhnout rolety“.

Důvodů je víc, ale důležitou roli hraje i to, že Brno má více obchodů v nákupních centrech než metropole. Na tisíc obyvatel metropole připadá podle marketingových studií 486 metrů čtverečních prostor nákupního centra. V jiných městech v republice jako třeba v Brně je však na tisícovku lidí 507 metrů, v Ostravě 513 a v Plzni 498.

Stejně tak Praha v této oblasti zaostává i za jinými velkoměsty bývalého východního bloku. Lépe jsou na tom, co se týče velkých obchodně-zábavních center, i Moskva a Varšava.

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Aero představilo nový letoun L-39NG za účasti vládní špičky

Nová stíhačka L-39NG na oficiálním představení Aera Vodochody

Na pátečním „roll-outu“ společnost Aero Vodochody poprvé představila finální podobu nového letounu L-39NG. Letoun by...

Další z rubriky

V Praze začalo Čínské investiční fórum. Mezi stovkami hostů je i šéf CITIC

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Na Pražském začala další velká událost, která má propojit český a čínský byznys. Dvoudenní investiční fórum hostí přes...

Doručovatelé dostali přenosné alarmy, pošta teď řeší spoustu planých poplachů

Zaměstnankyně České pošty roznášejí dopisy. Ilustrační snímek.

Pošťáci nově nosí SOS tlačítka – aby si mohli přivolat pomoc. V reálu je ale přivolání komplikovanější než mobilem....

Elektrokoloběžek v Praze možná přibude, magistrát jedná s další firmou

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

V Praze chce sdílené elektrické koloběžky provozovat kromě americké společnosti Lime i další firma. Ve čtvrtek to...Najdete na iDNES.cz