Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze se letos otevřou tři obří nákupní centra

  10:05aktualizováno  10:05
Rekordním tempem přibývají letos v hlavním městě nákupní centra. Do konce roku by se jejich prodejní plocha měla zvýšit o třetinu. Již na podzim se otevřou první obchody v jednom z největších obchodně-společenských komplexů v zemi na Chodově.
Nákup, obchod, nakupování, supermarket, utrácení

Nákup, obchod, nakupování, supermarket, utrácení

„Počítáme s tím, že v našem hypermarketu bychom měli začít prodávat v první polovině listopadu,“ uvedla Kateřina Černá, mluvčí společnosti Ahold, která také provozuje síť hypermarketů Hypernova. Další podobný komplex by měl být otevřen i na Novodvorské.

V hlavním městě jsou stále ještě možnosti pro stavbu mamutích středisek obchodu a zábavy. To potvrzuje i Alena Harnová ze společnosti Factum invenio, která se zabývá průzkumem trhu.

Tesco letáky

Navštěvujete rádi
prodejny Tesco? Všechny aktuální letáky Tesco a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

„Možnosti tady ještě jsou, ale stavitelé takového centra by si měli zjistit, co všechno tady lidem chybí a v jaké oblasti. Zda jsou to multikina, luxusní obchody a restaurace, nebo něco jiného,“ objasnila Harnová.

Realitní odborník Jiří Felix ze společnosti Tide sales je také toho názoru, že hlavní město si ještě může další velké obchodní komplexy dovolit. Podle něj je důležité, aby každý investor zvážil, na jakém místě se do tak velké akce pustí.

Optimální jsou místa u dálnic i metra
“Ideální je to někde na výpadové komunikaci, kam se dobře dostanou za nákupy jak Pražané, tak lidé z okolí svými auty. Je také důležité, aby se sem dalo dobře dojet městskou dopravou. Protože ta je zase výhodnější pro návštěvníky multikin a restaurací. Ideálními místy jsou proto Zličín, Černý Most a z těch nových Chodov, které leží u důležitých silnic, ale zároveň se sem lidé dostanou z různých míst metropole metrem,“ tvrdí Felix.

Pražané mají největší platy v celé zemi a stále více se jim nabízejí možnosti, kde mohou utrácet své peníze.

Jednou z nich jsou i velké zábavní a obchodní komplexy, kde na jednom místě lidé najdou hypermarkety, velké množství obchodů, multikina, bowlingové dráhy, fitnesscentra a mnoho dalších lákadel na strávení volného času.

Tesco chystá dvě centra
V letošním roce už otevřela své brány nákupní centra Galerie v Nových Butovicích a Eden ve Vršovicích. Na podzim budou návštěvníkům k dispozici i první obchody v mamutím centru na Chodově. Před dokončením je také komplex na Novodvorské.

Jen společnost Tesco se chystá ještě letos otevřít dva hypermarkety. „Na Skalce bychom rádi začali prodávat někdy na konci roku. Přesný termín otevření hypermarketu na Novodvorské ještě neznáme,“ řekla mluvčí Teska Jana Matoušková.

Společnost Ahold již letos otevřela hypermarket Hypernova v Nových Butovicích a na podzim začne působit i na Chodově.

Další expanzi nevyloučily ani společnosti Globus a Carrefour. „Konkrétní projekt zatím nemáme, ale to neznamená, že se o nic v budoucnu nepokusíme,“ dodal jednatel Globusu Petr Vyhnálek.

Praha pokulhává za Moskvou, Varšavou i Brnem
Obří centra mají v hlavním městě budoucnost. V dalších letech přibudou Palladium na náměstí Republiky a Arkády na Pankráci. Rozšiřovat se bude i areál Teska v Letňanech. Konkurence je obrovská, a tak si majitelé nákupních center vymýšlejí stále nové a nové taháky, jak přilákat lidi.

Například Galerie Nové Butovice má ve svých útrobách dvě obří akvária pro mořské ryby. Možnosti pro výstavbu dalších obřích obchodních center v hlavním městě stále jsou, ale například v Brně již některé obchody v podobných komplexech byly kvůli nezájmu zákazníků přinuceny definitivně „stáhnout rolety“.

Důvodů je víc, ale důležitou roli hraje i to, že Brno má více obchodů v nákupních centrech než metropole. Na tisíc obyvatel metropole připadá podle marketingových studií 486 metrů čtverečních prostor nákupního centra. V jiných městech v republice jako třeba v Brně je však na tisícovku lidí 507 metrů, v Ostravě 513 a v Plzni 498.

Stejně tak Praha v této oblasti zaostává i za jinými velkoměsty bývalého východního bloku. Lépe jsou na tom, co se týče velkých obchodně-zábavních center, i Moskva a Varšava.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz