Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V říši monitorů přebírají vládu krystaly

  10:33
Monitorů existují dva základní druhy: starší, ale stále velice rozšířená technologie CRT - "velké" monitory vypadající jako televize a pracující na stejném principu; a novější ploché LCD panely z tekutých krystalů, jež začínají ovládat trh zejména díky raketově klesajícím cenám. Který z nich zvolit?
Monitory prošly odtučňovací kúrou. Z cvalíků připomínajících televize se za pár let stali štíhlí krasavci. Komu dáte přednost?

Monitory prošly odtučňovací kúrou. Z cvalíků připomínajících televize se za pár let stali štíhlí krasavci. Komu dáte přednost? | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

Nejlevnější volbou je koupě klasického CRT monitoru o úhlopříčce 17 palců (která byla ještě před pěti lety nadstandardem) za necelé tři tisíce korun. Obrovskou nevýhodou ve srovnání s LCD je váha a objem: váží zhruba 16 kilogramů, zatímco plochý panel ani ne čtyři; na stole zabere svými 55 centimetry hloubky spoustu místa, zatímco LCD skoro žádné.

VŠE O POČÍTAČÍCH A HARDWARU
NAJDETE NA TECHNET.CZ

Mají tedy klasické monitory ještě co nabídnout? "Jen těm, kteří chtějí třeba pracovat s grafikou a nemají k dispozici tolik peněz. Kvalita zobrazení CRT monitorů totiž není vázána na rozlišení obrazovky a netrpí problémy s odezvou nebo malým počtem zobrazených barev," říká Marek Schäferling, specialista firmy Czech Computer.

Pro kancelářskou práci, internet a sledování filmů jsou však podle něj CRT překonané. "Pro většinu lidí je nejpádnějším argumentem ve prospěch LCD panelů velikost a také šetrnost k očím. Na rozdíl od klasických obrazovek nevydávají žádné záření, a neunavují tak zrak," říká Schäferling.

CRT monitory totiž "problikávají" a záleží na rychlosti takzvané obnovovací frekvence, jestli to lidský zrak vnímá. Většina z nich pracuje v rozmezí 75 až 100 hertzů, pod spodní hranicí je už blikání zřetelné. U "elcédéček" se tím vůbec nemusíte zabývat.

"Ony magické hertzy udávají počet zobrazení celé plochy za sekundu; jinými slovy, u CRT se zobrazoval v danou chvíli jen jeden bod, zatímco u LCD neustále celá plocha. Obnovovací frekvence 60 hertzů proto není překážkou," vysvětluje Schäferling.

Jak velkou obrazovku?
Otázka, jaký monitor zvolit, je tedy vyřešena: pro běžného uživatele je při cenách kolem pěti tisíc korun za nejlevnější model jasnou volbou 17palcový LCD panel. Patnáctipalcové jsou sice levnější (lehce přes čtyři tisíce korun), ale vyhoví opravdu jen pro nenáročné psaní, případně pro internet. Sledování filmů, televize a vůbec multimediální zábava vyžaduje minimálně o dva palce více. Na jaké další parametry se zaměřit?

Prvním je samozřejmě velikost úhlopříčky. Ta se udává v palcích -jeden palec je 2,54 centimetru, takže 15" je 38 cm, 17" pak 43 a 19" už 48 cm. Ovšem pozor, LCD panely jsou na tom i tady lépe: u nich se úhlopříčkou míní viditelné rozměry obrazovky, zatímco u CRT to je rozměr celého monitoru; viditelný obraz je tedy menší.

Vysoký jas není výhodou
Kromě úhlopříčky je nejsledovanější odezva, na níž záleží, jestli se budou barvy při rychlých změnách obrazu (film, hry) "mazat", zanechávat za sebou "šmouhy". Tím trpívaly první generace LCD panelů, podle odborníků dnes už problém téměř vymizel.

"Ani levné panely netrpívají vysokou odezvou. U drtivé většiny je to dnes osm milisekund a méně, a to už jsou pro lidské oko efekty mazání těžko pozorovatelné," vysvětluje Marek Schäferling. A další údaje?

"Čím vyšší kontrast, tím tmavší je černá. Naopak vysoký jas není moc výhodný. Do kanceláře i na hraní her stačí bohatě 250 cd/m2; tam, kde je příliš vnějšího světla, 300 cd/m2 (cd je jednotka svítivosti - kandela). Vyšší jas využijete spíše u prezentací a sledování videa z dálky. Přílišná svítivost může totiž oku škodit," říká specialista.

Rozteč = jemnost obrazu
Na "rozteči bodů" zase záleží, jak jemná bude kresba obrazu. „Zatímco devatenáctipalcové displeje mají rozteč zhruba 0,297 mm a při bližším zkoumání odhalíte samostatné body na displeji, u sedmnáctky je už rozteč menší a mřížka obrazu méně patrná. Jemnější kresba (nižší rozteč) však více zatěžuje oči, rychleji se unaví. Ideální pro práci s textem jsou zmíněné 'devatenáctky', případně podobné," vysvětluje Schäferling.

A úhel pohledu? Vyšší podle něj oceníte, jen když třeba chcete pustit kamarádům film. "Pro jediného uživatele nejde o moc důležitou informaci. Narůstá ale s úhlopříčkou: u ,dvacítky‘ je přece jen úhel levé oko - pravý okraj dost velký," říká.

Co se týče připojení k počítači, nejlevnější panely mají pouze klasický konektor, dražší digitální DVI. "U něj by měl být obraz při vyšším rozlišení ostřejší, ale u nejběžnějších 17palcových a 19palcových modelů je rozdíl neznatelný," tvrdí Schäferling.

Záleží na značkách?
Na trhu je nyní spousta značek LCD panelů, od neznámých „noname“ firem až po světové giganty, a další přibývají. Prosadit se zkoušejí zejména nejlevnější asijští výrobci.

"Pokud sáhnete po málo známých značkách, ceně odpovídají i použité technologie a kvalita zpracování: horší úhly pohledu, slabší barevnost, méně kvalitní plasty. Mívají také nižší počet osvětlovacích trubic, neboli vývojek," říká Schäferling.

Na nich přitom hodně záleží: LCD má být co nejrovnoměrněji podsvíceno. "Například špičkové grafické monitory mají až 14 trubic, u levných panelů najdeme výbojky pouze tři nebo čtyři. Více výbojek znamená i vyšší životnost: nemusí pracovat na tak vysoký výkon, a vydrží proto déle," vysvětluje Schäferling.

LCD vydrží déle
A jak jsou na tom panely z krystalů s životností? Dá se říci, že lépe než klasické CRT, jimž po čase bledly barvy a monitor se "vypaloval". "LCD nemají žádnou součástku, jíž by tikaly 'biologické hodiny'. Nejspíše mohou v běžných podmínkách odejít zmíněné výbojky nebo napájecí zdroj," míní Schäferling.

Obrazovky je také třeba pravidelně čistit od prachu a "upatlání". Může se na LCD panel tlačit stejně jako na skleněný monitor? "To ne, mívají jen plastové ochranné fólie, které se pod tlakem prohýbají.

Pokud zatlačíte moc, můžete poškodit tekuté krystaly. Lépe se umývají lesklé LCD - na matných nečistoty drží pevně. Plno lidí s malými dětmi dává přednost lesklým: takový jogurt z matného stínítka prakticky nejde dolů," radí Schäferling.

Autoři: ,

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

K moři vyrazí víc lidí než loni. Kvůli davům Češi hledají méně okoukaná místa

25. dubna 2024

Premium Na potravinách a jiném zboží nebo na návštěvách restaurací jsou Češi ochotní šetřit, ale na...

Peníze jsou v IT nebo farmacii. V účetnictví moc nevyděláte, ukázal průzkum

25. dubna 2024

Zaměstnanci sektoru IT i mají v poslední době i kvůli umělé inteligenci hledání práce těžší. Když...

Švédsko se připravuje na válku. Investuje nejen do energetické infrastruktury

24. dubna 2024

Švédsko se připravuje na možný válečný střet s Ruskem. V současné době se zaměřuje zejména na...

Na léto jsme připraveni. Letiště Heathrow čeká nejrušnější sezonu v historii

24. dubna 2024

Největší londýnské letiště očekává letos historicky nejrušnější letní prázdninovou sezonu. Počet...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...