Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V roce 2006 si polepší lidé s platem do 30 tisíc a rodiny

  9:30aktualizováno  12:07
Příští rok bude pro většinu lidí ve znamení úspor na daních. Díky nim uvidí na výplatní pásce více peněz. Fakt, že jde o rok volební, navíc vyprovokoval politiky i k přilepšování v oblasti sociální.
Ve volebním roce si většina lidí polepší. Ilustrační foto

Ve volebním roce si většina lidí polepší. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

SPECIÁL: Rok 2006, rok velkých událostí

CO SE JEŠTĚ STANE V EKONOMICE?
* Energie podraží
* Porostou sociální dávky
* Škoda představí nový roomster

Nejvíce to pocítí matky, které porodí svého potomka po 1. dubnu příštího roku. Budou inkasovat dvojnásobné porodné než dnes.

První přilepšení se však objeví už ve výplatě za leden. Od začátku roku se snižují daně z příjmu, což pozná devět zaměstnanců z deseti.

Právě tolik jich vydělává méně než 30 tisíc korun. To je pro vládní ČSSD hranice, kterou si určila jako vhodnou pro zacílení na své voliče. Heslem vlády je přilepšit rodinám s nižšími a středními příjmy. Většině lidí se díky tomu zvedne plat o tři až čtyři stovky měsíčně.

Například zaměstnanec s výdělkem 12 tisíc korun hrubého bude mít od ledna o 410 korun vyšší mzdu i v případě, že na něj jeho šéf při zvyšování platů zapomene.
O snížení daní se zaměstnanci nemusí vůbec starat. Úsporu jim spočítá účetní ve firmě a automaticky jim připíše o to více peněz k výplatě.

Desetina zaměstnanců, která vydělává více než třicet tisíc korun, však štědrou ruku vlády na vlastní výplatě nepocítí. Člověku s platem 40 tisíc korun hrubého pošle ministr financí Bohuslav Sobotka měsíčně 18 korun navíc. Klesnou totiž jen dvě nejnižší daňové sazby, z 15 a 20 procent na 12 a 19 procent.

Kromě toho se nezdanitelné částky na osobu, manželku či studenta budou nově odečítat přímo z daně, což opět pomůže hlavně lidem s menšími příjmy. To znamená, že dnes mohli dobře placení zaměstnanci v nejvyšším daňovém pásmu 32 procent na manželce na mateřské ročně ušetřit sedm tisíc. Od Nového roku to bude jen 4200 korun.

Rodiny s dětmi ušetří tisíce
Příští rok budou moci poprvé v historii manželé využít společného zdanění příjmů. Daně si však budou muset spočítat sami.

Manželé si budou moci mezi sebou rozdělit příjmy a ušetřit na daních několik tisíc až desítek tisíc korun. "Uvažujeme o tom, ale musím si nechat spočítat, jestli to pro mě bude výhodné," uvedl už dříve Roman Snopek, kterému se nedávno narodila dvojčata.

Nejvýhodnější bude společné zdanění pro páry, kde je žena doma s dětmi a nemá žádné příjmy. Například při velmi vysokém platu partnera - blížícím se stu tisíc korun měsíčně - získají manželé od finančního úřadu přes 50 tisíc korun.

Bonus v dubnu získají i páry, kde nejsou výdělky tak vysoké. Tam, kde muž bere 15 tisíc a žena je doma s dítětem, získá rodina na společném zdanění zpět 5700 korun.

Pustit se do společného zdanění naopak nemá smysl pro rodiny, kde je rozdíl v příjmech menší než pět tisíc korun. To by jim stát vrátil jen pár set korun. Kvůli tomu se zřejmě většině lidí nevyplatí pouštět se do vypisování daňového přiznání, což je ze zákona povinnost, a běhat na úřad.

Všichni žadatelé o společné zdanění musí být oddáni a mít dítě, které živí. Aby o společné zdanění za rok 2005 mohli požádat, musí tyto podmínky splnit do konce tohoto roku. Využít společného zdanění mohou i manželé, kde je jeden nezaměstnaný. U podnikatele je podmínkou, aby vydělával více, než je polovina průměrné mzdy, což dělá asi devět tisíc korun.

Každá sleva něco stojí
Pokud mají manželé oddací list i dítě pohromadě, musí do konce března příštího roku muž i žena podat daňové přiznání. To platí i pro ženu, která je doma na mateřské dovolené. Oba jej musí podat na finanční úřad ve stejné době, jinak jejich žádosti nebudou úředníci schopní spárovat.

Vyplněním růžového papíru však úřadování kvůli společnému zdanění nekončí.
Úředníci totiž udělali v zákonu chybu, a kdyby se mělo postupovat podle něj, muselo by si hodně rodin na úsporu z daní nejprve vypůjčit. Manželka, která je doma s potomkem, by totiž nejprve musela do konce března zaplatit daň z příjmů na ni převedených. A až někdy během dubna by rodina získala přeplatek na dani.

"Zkazilo mi to radost, když jsem se to dozvěděl," reagoval ministr financí Bohuslav Sobotka.

Ministerstvo financí nakonec ustoupilo a vydalo finančním úřadům pokyn, že bude stačit, když manželé vyplní žádost, aby se z inkasované úspory zaplatila požadovaná daň manželky.

"Formulář žádosti bude součástí daňového přiznání a nebude podléhat správnímu poplatku," říká mluvčí ministerstva financí Jaroslav Růžek. V roce 2007 už chtějí úředníci chybu vyřešit tím, že změní celý zákon.

Dárky pro rodiny
Nižší daně a společné zdanění bude vládu v příštím roce stát 15 miliard korun. Na další miliardy je přijdou dárky v sociální oblasti, kterými politici v roce voleb nešetří.
Nejvýraznější změnou, která se od dubna dotkne desítek tisíc rodin, bude dvojnásobné porodné.

Za každé nově narozené dítě dostanou 17 500 korun namísto dnešních 8600 korun. Ještě lépe na tom budou v rodinách, kterým se najednou narodí více dětí. Za dvojčata bude 52 500 a za trojčata 78 750 korun.

vlakNOVINKY V PENĚŽENCE
* Lidem s platem do 30 tisíc korun se sníží daně. Budou mít o 300 až 400 korun na měsíc více.
* Rodiny s dětmi budou moci využít společné zdanění. Na něm mohou ušetřit tisíce korun.
* Mírně se zvýší přídavky na děti a rodičovský příspěvek s tím, jak vzroste životní minimum.
* Od dubna se zvýší porodné na 17 500 korun.Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz