Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V roce 2009 bude levnější maso i mléko

  1:00aktualizováno  1:00
Rok 2009 bude podle ekonomů po dlouhé době obdobím nižších útrat za jídlo. Je to kvůli obrovskému nárůstu cen před rokem, vedle nichž budou ty letošní až o desítky procent "hezčí". Zlevnit by mělo podle odhadů maso, mléčné výrobky a lehce i pečivo.
Krávy nejde na čas „vypnout“, aby dojily mléko, až bude opět růst poptávka. Ilustrační foto.

Krávy nejde na čas „vypnout“, aby dojily mléko, až bude opět růst poptávka. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

U cen zemědělských surovin se mluví o padesátiprocentním propadu, a to na úroveň roku 2006. Stejně jako před třemi lety dnes totiž stojí nejen obilí a mléko, ale tehdejším cenám se blíží už i maso.

Suroviny  zlevňují prakticky neustále už od loňského jara. Obchodní řetězce ke snížení cen na pultech sáhli až ve chvíli, kdy světlo světa spatřilo první číslo o ztenčení jejich tržeb. A to přišlo až v prosinci. U některých výrobků, hlavně mléčných a pečiva, tak obchodníci minimálně půl roku drželi vyšší ceny.

Přesnější výhled do budoucna je jako věštění z křišťálové koule, nastupující krize však napovídá, co se dá na pultech čekat.

Lidé si rozhodně nebudou moci dovolit utrácet tolik, co v uplynulých letech. Mzdy vzrostou jen velmi nepatrně, navíc se čeká, že o práci přijde dalších pár desítek tisíc lidí a spousta dalších se toho bude obávat a bude více šetřit. Obchodníci si tak kvůli tomu nebudou moci dovolit přílišné zdražení.

Proti tomu stojí rychle se měnící situace na mezinárodních trzích a ceny ropy, které do značné míry určují i ceny surovin, včetně těch zemědělských. Finanční krize totiž bude nutit k jejich spekulativním nákupům, protože jsou na rozdíl od zpochybňovaných cenných papírů kryté hmatatelnou hodnotou.

A právě spekulace do komodit výrazně přispěly k loňskému extrémnímu nárůstu cen, kdy například obilí vystřelilo o sto procent nahoru.

To už se letos opakovat nebude. Inflaci, která odráží zvyšování cen na trhu, předpovídají ekonomové růst méně než dvě procenta. Její vyšší hodnotu než loni téměř s jistotou budou "zachraňovat" hlavně dražší energie. Za druhý konec provazu potáhnou kromě spotřebního zboží právě ceny základních potravin. Na co se tedy připravit?

1. Mléko máslo a sýry
Nízká cena mléka a mléčných výrobků v současnosti nejvíce hýbe zemědělci, kteří ho prodávají s prodělkem. Krávy totiž nejde na čas "vypnout", aby dojily, až bude potřeba. Buď dojí dál, nebo vůbec.

Agrárníci si protesty chystanými na leden těžko vymohou na obchodnících zvýšení cen. Mléčné výrobky se totiž už od podzimu hůře prodávají – lidé si je ve zhoršené ekonomické situaci odřeknou snáz než jiné potraviny. Zástupci mlékáren tak shodně tvrdí, že nebudou od zemědělců nakupovat, protože by pak pro své výrobky nenašli u obchodníků odbyt. Cena mléka by měla klesat i letos.

2. Pečivo
Ceny základních surovin pro výrobu pečiva spadly od loňského jara o polovinu. A padají dál. Stát dokonce po letech oprášil výkupy za minimální ceny, kterým se ty reálné na trhu už dost blíží. Kukuřice dokonce klesla i pod minimální cenu, kterou zemědělcům nabídl stát.

To cenu pečiva neovlivní. Tu mají v téměř stoprocentní moci obchodníci. Pečivo je totiž vedle másla stabilním lákadlem akčních letáků obchodních řetězců. Ještě nedávno se například obyčejné rohlíky prodávaly i pod nákladovou cenou. Mnohem častěji si obchodníci přirazí i stoprocentní marži.

U pečiva je tak rozdíl mezi poklesem surovin (o polovinu) a výrobku (jen v jednotkách procent) nejvýraznější. Mnohem levnější obilí se už přece jen projevilo i v nižších cenách mouky. Pečivo by mělo podle potravinářů letos také zlevnit, ale nijak razantně.

3. Maso
Trh s masem zažívá také cenový propad. Ten je však mírnější, protože chovatelům se mnohdy už nevyplatí po porážce stádo obnovit. Klesají totiž ceny masa, na druhé straně rostou ceny energií a krmiv vyrobených mimo jiné loni z drahého obilí.

Nejhbitější je trh s drůbežím masem. Ceny drůbeže se budou podle potravinářů a obchodníků letos spíše držet, chvílemi mohou dokonce i růst.

4. Pivo
Pokles cen piva neočekává ve světové pivní baště snad nikdo. Přes ostrý konkurenční boj výrobců pivaři vždy navýšení o několik procent snesou. Když zdraží jeden pivovar, vzápětí ho následují další.

Přesto musí výrobci bojovat o pijáky lepších piv. Například rozšířením nabídky o mezistupeň kdysi téměř zaniklé "jedenáctky", jako to naposledy udělal plzeňský Gambrinus. Loňská spotřeba piva bude po dlouhých letech růstu poprvé nižší než v roce 2007.

5. Ovoce a zelenina
Ceny zdravější části našeho jídelníčku jsou zpravidla v zimních měsících vyšší. Letos odborníci předpokládají, že to přece jen nezdraží o tolik. Mnohé druhy ovoce a zeleniny se totiž už před vánočními svátky vkradly ve větší míře než obvykle do akčních letáků. Výraznější akce letos pořádaly všechny větší hypermarketové řetězce.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Rekordně nízká hodnota turecké měny může srazit korunu a zdražit benzin

Turecko míří do finanční krize. Lira dosáhla svého minima

Potěší turisty, kteří budou v oblíbené turistické destinaci moci nakupovat levněji, naopak motoristé rádi nebudou....

Najdete na iDNES.cz