V bitvě o Temelín vedeme v poločase nad Rusy 1:0, říká Westinghouse

  16:09aktualizováno  20:23
Koncern Westinghouse předběžně vede v tendru na dostavbu Temelína. Řekl to ředitel společnosti Danny Roderick. V tendru je ještě česko-ruské Konsorcium MIR.1200. Američané vedou zejména v kategorii technologie a bezpečnosti, Rusové uspěli s nabídnutou cenou a s podmínkami obchodu.

Westinghouse předával dokumentaci k tendru ČEZ v červenci 2012. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Jsme aktuálně číslo jedna a je to pro nás čest," prohlásil prezident a generální ředitel Westinghousu Roderick. Šéf koncernu to prohlásil na tiskové konferenci, kterou firma svolala tři hodiny poté, co energetická firma ČEZ oznámila, že odeslala zájemcům o tendr předběžné výsledky hodnocení jejich nabídek.

Druhý zájemce o stavbu dvou nových jaderných bloků elektrárny Temelín, konsorcium společností Škoda JS, Atomstroyexport a Gidropress (Konsorcium MIR.1200), je tak, alespoň podle sebevědomých slov americké firmy, zatím na druhém místě.

Tendr se vyhodnocuje podle čtyřech oblastí, ze kterých se sbírají body do celkového průběžného hodnocení. Hodnotí se cena za stavbu, za provoz a údržbu, obchodní podmínky a technologie včetně bezpečnosti.

Právě technologie má v hodnocení největší váhu a výrazně v ní bodovali Američané. V dalších kritériích vedou Rusové.

"Hodnocení naší nabídky na dostavbu JE Temelín, které jsme dnes obdrželi od společnosti ČEZ, vnímáme jako předběžné. Nyní bude následovat klíčová etapa konzultačních jednání mezi společností ČEZ a uchazeči, na jejichž základě budou uchazeči dále upřesňovat a finalizovat své nabídky," uvedla Monika Matyáštíková ze společnosti Grayling, která konsorcium MIR.1200 zastupuje.

Energetická firma ČEZ sama výsledky nekomentovala. Její mluvčí Ladislav Kříž pouze konstatoval, že předběžné hodnocení je průběžným krokem v rámci celého tendru. "Nyní budou následovat jednání s oběma uchazeči s cílem vylepšit nabídky ve všech jejich částech," dodal.

Podle Rodericka je technologie Westinghousu jediným řešením, které kombinuje několik klíčových výhod - bezpečnost, jistotu ohledně licencování a výstavby, diverzifikaci technologií a dodávky paliva. Pro Česko může být podle Westinghouse nabídka americké firmy výhodná také v tom, že projekt budou realizovat české firmy, zejména stavební společnost Metrostav. Nadstandardně vysoké zapojení místních firem však nabízí i Konsorcium MIR.1200.

Lepší jsme my, ozývá se druhý soutěžící

Podle Konsorcia byla ruská nabídka vyhodnocena jako lepší ve třech kritériích ze čtyř. Podle Rusů je to hlavně tím, že jejich reaktory se narozdíl od konkurence staví průběžně od počátku světové jaderné energetiky, zatímco konkurence postavila poslední bloky před více než třiceti lety.

"Jsme připraveni do nejmenších podrobností analyzovat závěry hodnocení a v průběhu jednání se zadavatelem dokázat, že náš projekt MIR.1200 je opravdu nejlepší," dodala Matyáštíková z Konsorcia.

Autoři: ,


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Další z rubriky

Láhev za půl milionu dolarů. Aukční síň vydražila nejdražší vína

Romanée Conti 1945, Côte de Nuits, Grand Cru (588 tisíc amerických dolarů)

Dvě láhve červeného vína z francouzského vinařství Romanée-Conti zlomily dosavadní aukční rekordy, ale i odhady znalců....

Zájem o životní pojistky přidusili lovci provizí. Teď se produkt vrací

Ilustrační snímek

Zájem o životní pojištění dlouhodobě klesá, a to zejména kvůli nejasným smluvním podmínkám a poradcům, jejichž hlavní...

Michelinské hvězdy zvedají obrat, ale i tlak na restauratéry a kuchaře

Zleva současní držitelé michelinské hvězdy: Radek Kašpárek, Roman Paulus a...

Michelinská hvězda je pro kuchaře nebo restauratéra něco jako Oscar pro herce. Ale není to jen pocta. Ocenění „nakopne“...Najdete na iDNES.cz