Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Táboře prodají lidem až 1500 bytů

  13:18aktualizováno  13:18
To, co jinde dávno skončilo, bude pro Tábor v příštím roce nové. Sedmatřicetitisícové město se pustí do privatizace až patnácti set bytů z celkového počtu 5 tisíc. Zatím se tu městské byty prodávaly jen v individuálně.
Tábor

Tábor - Tábor | foto: Slavomír KubešMF DNES

Po dlouhých týdnech až měsících diskusí zastupitelé schválili očekávaná pravidla privatizace bytů v majetku města současným nájemníkům.

Tři desítky lidí v sále zajímala cena. Ta se bude u bytů počítat podle 0,7 násobku tržní ceny včetně pozemku a společných prostor s tím, že ten, kdo zaplatí do půl roku od doručení nabídky, získá ještě 8 procent slevy. Platit lze i na splátky.

Přesně tak to navrhli radní. Ani diskuse zastupitelů s tím nic nenadělala. "V tržní ceně se promítá i lokalita, kde se byt nachází," oponoval starosta František Dědič snahám dát nižší koeficient sídlištním lokalitám.

Starosta zdůraznil princip dobrovolnosti. Lidem v sále také řekl, že konkrétní byty k prodeji teprve navrhnou radní a schválí zastupitelé.

Některým lidem se zdály ceny vysoké
Některým lidem ale přijde dát za panelový byt o 50 metrech čtverečních 170 až 180 tisíc korun nebo za byt v centru na Novém městě s výměrou 70 metrů 350 tisíc korun moc peněz.

Obyvatelé proto na zastupitele volali, aby si uvědomili, jak málo peněz na údržbu dala správcovská firma Bytes. "Za dvaatřicet let dvakrát vymalovala schodiště, letos opravila střechu a předloni okna. Nechci nic zadarmo, ale lidé, kteří v bytech bydlí, léta platili nájmy a odváděli daně," uvedl nájemník Libor Nováček.

Místostarosta Jan Babor podotkl, že stanovený způsob výpočtu ceny je kompromisem. Co se týče připomínek k údržbě, řekl, že nemůže reagovat obecně, ale musí znát číslo popisné domu. Teprve pak může zjistit, kolik peněz Bytes do bytů dal.

Starosta František Dědič zdůraznil že cenový 0,7 násobek se netýká prodeje celých objektů. "Tam zohledníme počet bytů v domě," podotkl. Platí následující pravidlo. Čím více bytů v domě, tím nižší koeficient a tím pádem větší sleva. Například dům se 6 byty získá koeficient 0,95, ale dům s 24 byty už 0,8.

Celý dům město prodá jen v případě, že o koupi projeví zájem dvě třetiny nájemníků.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Najdete na iDNES.cz