Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V tvrdém alkoholu holduje střed Evropy vodce a fernetu

  12:33aktualizováno  12:33
Ve vyspělém světě jsou národními drinky většinou dovozové, dražší alkoholy. Střední Evropě dal ale kulturní a společenský kvas do vínku "dobroty", nad nimiž se cizinec nejprve hodně oklepe, než si je oblíbí.

V Česku vede Fernet, Polsku vévodí vodka | foto: Profimedia.cz

Tradiční představa, že nejkonzumovanějším českým destilátem je rum (tedy "tuzemák"), bere rok od roku víc zasvé. Domněnka, že Poláci mají rádi vodku, ale přece jen ne tolik jako Rusové, se podle statistik ukazuje být také scestná. Borovička zdaleka není nejoblíbenějším "tvrdým" na Slovensku.

V Česku vede Fernet a Becherovka
Rum nikdy nebyl českou jedničkou. Takzvané "bitters" či aperitivy, tedy v českém případě becherovka a fernet, měly vždy coby kategorie navrch. Nicméně i těch se – stejně jako tuzemáku – vypije rok od roku míň.

Článek vznikl ve spolupráci
s časopisem BarLife

Stálicí na českém trhu zůstává vodka; možná trochu překvapivě, neboť úsilí výrobců i dovozců se soustředí jinam – reklam na vodku ve sdělovacích prostředcích zdaleka nevidíme tolik jako na jiné kategorie.

Češi neradi whisky
Stabilní a velmi vysokou spotřebu si v ČR udržují likéry. Naopak jistým rozčarováním může být klesající obliba whisky. Zhruba na úrovni whisky – a se stejnou, mírně klesající křivkou spotřeby – se drží brandy, těsně za nimi gin.

Česko je ale v relativním přepočtu velice vděčným odbytištěm. Vezmeme-li v potaz, že země má zhruba stejně obyvatel jako Maďarsko, je spotřeba tvrdého alkoholu v ČR řádově jinde. Maďaři nevypijí na hlavu ani polovinu toho co Češi.

A zaostává i Polsko, země bez vinic a bez pivní tradice, kde by každý očekával výraznou kompenzaci alkoholového deficitu právě v oblasti destilátů. I Poláci toho ale v segmentu tvrdého alkoholu vypijí na osobu míň než Češi.

Polsku kraluje vodka
Polsko tvoří větší trh než všechny tři zbylé středoevropské země. Česko, Maďarsko a Slovensko dohromady představují asi polovinu velikosti polského trhu. Co na statistikách doslova udeří do očí na první pohled, je obliba vodky.

"Dvaadevadesátiprocentní podíl vodky na celkové konzumaci destilátů v Polsku laika šokuje," spokojeně připouští i viceprezident firmy Pernod Ricard Polsko Jan Zytko.

Srovnání s ostatními zeměmi regionu v absolutních číslech Polsko snese ještě v oblasti likérů a brandy. Například rumu nebo ginu se ale v celém čtyřicetimilionovém Polsku vypije méně než v České republice, a dokonce méně než na Slovensku. Bitters jsou v Polsku prakticky neznámým pojmem.

V Maďarsku tvrdému tolik neholdují
Pijí-li Poláci překvapivě málo destilátů v celkovém objemu (a překvapivě mnoho vodky), jsou Maďaři vyložení regionální outsideři. Jejich celková spotřeba tvrdého alkoholu je zhruba na úrovni o polovinu menšího Slovenska.

Nejvíc "letí" brandy, což je u vinařského národa pochopitelné. Krok Maďaři drží ještě v likérech; vodka se v zemi pije často, ale mnohem méně než kdekoli jinde v zemích Visegrádu.

Zatímco trh vínem je víceméně nasycen (32 litrů na hlavu), spotřeba piva, zejména dovozového, je na vzestupu a spotřeba importovaného tvrdého alkoholu roste raketově na úkor domácích pálenek. Celková spotřeba destilátů přitom klesá.

Slováci si oblíbili vodku a brandy
Rozdělení Československa před dvanácti lety bez okolků poukázalo na dost zásadní rozdíly v návycích obou národů.

Češi tímto administrativním úkonem vyletěli ve spotřebě piva na první místo na světě, u Slováků se ukázalo, jak málo je baví rum a jak hodně rádi mají vodku a brandy. Těmto kategoriím samozřejmě zdatně konkuruje gin – tedy tradiční slovenská borovička, stejně jako fernety a bylinné destiláty, zvyk importovaný z Čech.

SPOTŘEBA TVRDÉHO ALKOHOLU VE STŘEDNÍ EVROPĚ
(nejsilnější tři kategorie, v mil. litrů)
ZEMĚ PRODUKT 2000 2004
Polsko Celkem 257,56 288,49
Vodka 233,28 265,95
Likéry 10,93 11,03
Brandy 7,56 6,03
Česko Celkem 108,88 91,35
Bitters/aperitivy 29,05 21,56
Vodka 24,43 23,06
Rum 21,42 15,76
Maďarsko Celkem 75,62 67,27
Pálinka 25,13 20,71
Brandy 13,31 13,63
Likéry 11,47 9,99
Slovensko Celkem 53,96 45,06
Vodka 14,90 10,06
Brandy 8,19 9,11
Likéry 5,49 6,66
Pramen: IWSR
U Polska a Slovenska jsou výsledky za rok 2004 předběžné.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Najdete na iDNES.cz