Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: AP

V USA zuří boj o zdanění sladkého pití. Někde už ho rovnou zakázali

  • 91
Mohou úřady v zájmu veřejného zdraví zakázat Američanům pít sladké nápoje? Odpověď možná brzy přijde z Kalifornské univerzity v San Franciscu. Tamní Akademické centrum pro studium medicínských věd, které zaměstnává víc než 24 tisíc lidí, loni odstranilo cukrem slazené nápoje ze všech obchodů a prodejních automatů ve svém kampusu.

I tamní pobočky populárních fastfoodových řetězců, jako je Subway nebo Panda Express, přestaly na žádost univerzity prodávat Sprite, Coca-Colu a jejich přeslazené alternativy, píší New York Times.

Robert W. Jones, který v kampusu provozuje dvě franšízy značky Subway, se nejdřív bál, že naštve své zákazníky, když ho škola požádala, aby přestával prodávat slazené nápoje. Přesvědčil ale svého dodavatele Coca-Colu, aby pití s cukrem vyměnil za vodu nebo jiné nízkokalorické nápoje. Své zaměstnance také připravil na to, jak mají reagovat na stížnosti zákazníků. „Takových stížnosti bylo ale málo, lidi to pochopili,“ říká.

Pobočka Kalifornské univerzity v San Franciscu je jedním z největších zaměstnavatelů, který z pracoviště odstranil sladké pití. Univerzita tak má ty nejlepší podmínky pro to studovat, co se stane, když lidé, kteří dosud denně vypili velké množství slazených nápojů, najednou přestanou.

Výzkum probíhá na 214 pracovnících univerzity. Těm se například dělají pravidelné krevní testy, aby se zjistilo, co udělá výpadek sladkého pití s jejich metabolismem, váhou, stavem jater, inzulínovou rezistencí a částmi DNA, které jsou zodpovědné za délku života. Kompletní zjištění by mělo být brzy veřejné, průběžné výsledky ukazují, že je na co se těšit.

Univerzita za rok od spuštění projektu zaznamenala velký pokles spotřeby ochucených nealkoholických nápojů, nejvíc u lidí pracujících v údržbě, kteří byli největšími konzumenty sladkého pití. Průzkum mezi 2 500 zaměstnanci ukázal, že někteří lidé z údržby a pomocného personálu denně vypili až litr nebo skoro tři plechovky slazeného nápoje. Půl roku po „zákazu“ se jejich spotřeba snížila asi o čtvrtinu.

„Jsme instituce veřejného zdraví, takže je špatné vydělávat na něčem, co lidem nedělá dobře,“ podotýká průkopnice iniciativy profesorka Laura Schmidtová. „Jak se odvažujeme profitovat z produktů, které podle našich vlastních doktorů způsobují metabolická onemocnění?“ doplnila.

Chystá se zdanění

Experiment přichází v době, kdy se vede boj o to, zda „shora“ krotit spotřebu nealko nápojů. Příští úterý se bude ve čtyřech amerických městech hlasovat o to, zda slazené nápoje zdanit. Některá města jako Berkeley nebo Philadelphia už takovou daň zavedla. A podle jedné studie opatření funguje: v oblastech Berkeley, kde žijí nízkopříjmové skupiny obyvatel, se spotřeba slazených nápojů po zavedení daně snížila, naopak lidí začali víc pít vodu.

Ke zdanění nealko pití vyzvala minulý měsíc i Světová zdravotnická organizace. Podle jejího výzkumu může i dvacetiprocentní nárůst ceny těchto nápojů vyústit ve skoro stejně velký pokles jejich spotřeby.

Zbraně na svou obranu samozřejmě tasí i nápojový průmysl. Utrácí miliony dolarů za kampaně proti opatření, které nazývá „nákupní daní“, jež zasáhne chudé. V září dokonce ve Philadelphii začal soudní proces proti „nelegální“ dani na slazené nápoje.

Na vývoj obezity to nemá vliv, namítají výrobci

Uprostřed zuřícího boje o daň vzalo věc do svých rukou mnoho nemocnic a zdravotnických organizací, které sladké nápoje na svých pracovištích prostě zakázalo. Uvedená Kalifornská univerzita šla ale nejdál, její opatření zasáhne nejen zmíněných 24 tisíc zaměstnanců, ale také 8 500 návštěvníků a pacientů, kteří sem ročně zavítají. Už si tu budou moct dát jen vodu, nápoje se sladidly, neslazené čaje nebo stoprocentní ovocné džusy bez přidaného cukru.

Michael Flanders, který tu pracuje na oddělení hematologie a onkologie, podle svých slov konzumoval „tuny“ slazeného pití. Když ale z území kampusu zmizely, začal pít raději jen sodovku. „Mé chuťové pohárky si pár měsíců zvykaly, ale teď normálně piju černou kávu nebo neochucenou perlivou vodu. Vše ostatní mi přijde přehnaně sladké,“ tvrdí.

Zatímco univerzita doufá, že její příklad budou následovat další velcí zaměstnavatelé, nápojový průmysl namítá, že je to špatná strategie. Zdůrazňuje, že míra obezity stoupá i přesto, že spotřeba slazených nápojů v Americe v posledních letech klesá. A že není fér házet všechnu vinu jen na nealko nápoje a zapomínat na kalorie přijaté z jídla.

Profesorka Schmidtová ovšem kontruje, že není správné nabádat pacienty, aby nepili slazené nápoje, a přitom aby je univerzita dál prodávala. „Strávila jsem roky prací se závislostmi a první věc, kterou lidem radíme, je, aby se „drogy“ zbavili ve svém okolí.