V USA zkrachovala další velká hypoteční banka IndyMac

  16:18aktualizováno  16:18
Americký úřad pro bankovní dohled převzal do vlastnictví velkou kalifornskou hypoteční banku IndyMac Bancorp. IndyMac je letos již pátou americkou bankou, která vyhlásila bankrot v důsledku hypoteční a úvěrové krize. Do případu je zapleten i významný demokratický senátor Schumer.

IndyMac je již pátou letošní americkou bankou, která zkrachovala v důsledku hypoteční a úvěrové krize. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

IndyMac se zhroutila pod náporem vkladatelů, kteří ve strachu z jejího krachu vybírali své úspory. Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) ji proto uzavřela, převzala do svých rukou a v pondělí ji plně otevře pod změněným názvem IndyMac Federal Bank. Poté bude pro banku hledat kupce.

FDIC odhadla náklad krachu IndyMac na čtyři až osm miliard dolarů. Podle údajů úřadu je to třetí největší bankovní bankrot v USA po kolapsu Continental Illinois National Bank & Trust z roku 1984 a pádu First RepublicBank Corp. z roku 1988.

Úřad pro dohled nad úsporami (OTS) obvinil z vyvolání krachu IndyMac senátora Charlese Schumera, který ke konci června veřejně zpochybnil schopnost banky vydržet nynější krizi. V následujících 11 dnech vkladatelé z banky stáhli více než 1,3 miliardy dolarů, uvedl OTS.

Schumer se proti těmto obviněním ostře ohradil. Za krach IndyMac podle něj naopak může úřad OTS, který údajně nedělal dobře svou práci, protože IndyMac toleroval její uvolněné praktiky při poskytování úvěrů. "OTS by měl začít dělat svou práci, aby zabránil podobným krachům v budoucnu," prohlásil senátor.

IndyMac se specializovala na hypotéky, které od klientů vyžadují jen velmi málo dokumentů. Hypoteční krize v USA začala loni právě v sektoru nejrizikovějších úvěrů; odsud se rozšířila na celý trh bydlení a ochromila úvěrové trhy.

Banku IndyMac založili v roce 1985 David Loeb a Angelo Mozilo, kteří stáli i u vzniku další velké hypoteční banky Countrywide. Ta se ocitla rovněž na pokraji krachu a minulý týden ji převzala Bank of America.

Oba tyto hypoteční ústavy spolu s dalšími v minulých letech praktikováním mírných podmínek pro udělení úvěru výrazně přispěly k prudkému rozmachu trhu bydlení. Američtí demokraté, kteří nyní praktiky těchto bank kritizují, v minulosti uvolnění úvěrových podmínek sami aktivně prosazovali a kritizovali stav, kdy přístup k těmto úvěrům podle nich nemají chudí a menšiny.

Letos již byly v USA uzavřeny čtyři menší banky a FDIC se najímáním nových lidí připravuje na další podobné krachy. Agentura si vede seznam bank v potížích, který nyní čítá 90 ústavů.

Krach IndyMac završil turbulentní týden v americkém finančním sektoru. V pátek akciové trhy prudce klesly v obavách z osudu dvou velkých společností pro financování hypotečního trhu Fannie Mae a Freddie Mac. Během týdne se objevily dohady, že obě instituce nezvládnou ztráty z hypoteční krize a bude je muset převzít vláda. Fannie Mae i Freddie Mac však v pátek večer prohlásily, že mají kapitálu dostatek a žádné existenční potíže jim nehrozí.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Do autobusu bez lístku. Lucembursko ruší poplatky za hromadnou dopravu

Lucemburský premiér Xavier Bettel. (19. září 2018)

Lucemburské velkovévodství se příští léto stane prvním státem na světě, který plošně zavádí hromadnou dopravu zdarma....

Další černý den bitcoinu. Během obchodování ztratil 11 procent

Jako na horské dráze?

Nejpopulárnější alternativní platidlo bitcoin opět ve čtvrtek utrpělo těžké ztráty. Během seance na burze Coindesk...

Najdete na iDNES.cz