Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V zákoně o hazardu jsou chyby. Z automatů vyberou obce o stamiliony méně

  3:30aktualizováno  3:30
Zdanění hazardu, které prošlo ve čtvrtek s podporou ODS a opozice má velké mouchy. Kromě toho, že stát obce připraví o 3 miliardy ve prospěch loterijních firem, přijdou samosprávy o další stovky milionů. Drobná změna v zákoně na poslední chvíli totiž znamená, že majitelé heren nebudou muset platit zvlášť za každý automat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Návrh na zdanění hazardu prošel v nejpříznivější variantě pro podnikatele v hazardu a obsahuje řadu chyb. Kromě toho, že obce přijdou o 2,9 miliardy korun, které poputují ve prospěch loterijních společností, další problém nastává s dvacetitisícovými poplatky z videoloterijních terminálů a jiných herních zařízení, které by měli provozovatelé platit obcím.

Návrh totiž neobsahuje zásadní slovo "koncový" před spojením videoloterijní terminály (VLT). Tato zdánlivá maličkost způsobí, že provozovatelé VLT budou platit ne za každý přístroj v herně, ale třeba za stovku takových přístrojů napojených na jeden vzdálený terminál. VLT totiž nefungují samostatně jako klasické automaty, ale na jeden počítačový server může být napojena celá řada zařízení, do kterých hráči házejí peníze.

V dosavadním loterijním zákoně přesná formulace chybí, což v minulosti vedlo k řadě sporů mezi radnicemi a hernami. Situaci vyřešila novela zákona z letošního léta, která má stejně jako zdanění začít platit od ledna příštího roku. Včera schválený návrh však překvapivě slovo "koncový" škrtá a opět tak oživuje už vyřešený problém.

"Podle mého názoru vypuštění těchto slov může vést - a patrně i povede - k interpretaci, že zpoplatněn  bude jen celý systém, nikoliv koncová zařízení," upozorňuje advokát Jan Kozubek z kanceláře Becker & Poliakoff. "To jsou další stamiliony na úkor obcí," počítá Kalousek. Jiní poslanci z TOP 09 mluví až o miliardách.

Zákon se nečekaně změnil na poslední chvíli

Podle některých poslanců nezmizelo slovo ze zákona jen tak. "V každém návrhu, který jsme projednávali, to jakoby náhodou chybělo," říká poslanec Josef Cogan (TOP 09), který před hlasováním Sněmovnu na chybu upozorňoval.

Pro kontroverzní návrh zvedli ruku v rozporu s původní koaliční dohodou poslanci ODS spolu s ČSSD a KSČM. Proti byla pouze TOP 09 a většina poslanců Věcí Veřejných. Ministr financí Miroslav Kalousek označil výsledek za vítězství lobbistů.

Špičky vládní koalice se přitom ještě v předvečer hlasování dohodly na podpoře návrhu vypracovaného ministerstvem financí, který počítal s příjmem od obecních rozpočtů v řádu šesti miliard korun a žádné škrty slov v poplatcích za hrací zařízení neobsahoval.

Novela nyní putuje do Senátu. Ten sice ovládá ČSSD, jejíž poslanci kontroverzní návrh rovněž podpořili, ale senátoři mají většinou mnohem blíže k místním samosprávám a k jejich problémům, a mohli by tak předložit potřebné pozměňovací návrhy.

Zároveň je zdanění hazardu součástí komplexního zákona o jednotném inkasním místě, obsahujícího řadu dalších změn odporujících programu ČSSD. "Je to schizofrenní situace," říká šéf senátorů ČSSD Petr Vícha, který plánuje aspoň co nejrychleji vypracovat novelu řešící zmatek kolem poplatků za VLT.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz