Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V září končí padesátníky. Některé zboží podraží

  8:24aktualizováno  9:30
Jestli snad někdo rád platí padesátihaléřovými mincemi, toto potěšení mu brzy skončí. Už 1. září přestanou padesátníky platit. Jejich zánik bude historickou událostí: haléřové mince zmizí z českých zemí po 116 letech.
Obchody i firmy už se na konec padesátníků připravují.

Obchody i firmy už se na konec padesátníků připravují. | foto: Profimedia.cz

"Haléře se začaly v Česku razit roku 1892 za Františka Josefa," říká Roman Veselý z numizmatické prodejny Aurea.

Obchody i firmy už se na konec padesátníků připravují. Ceny zboží se sice budou dál uvádět v korunách a v haléřích, ale při placení se budou zaokrouhlovat na celé koruny. Když se dříve rušily desetníky či dvacetníky, zaokrouhlovala se konečná cena dolů. Nyní má většina obchodníků v úmyslu zaokrouhlovat při ceně s padesátihaléřem směrem nahoru.

Bude to tak třeba u složenek za elektřinu, plyn a telefon. "Od prvního září budeme při fakturacích zaokrouhlovat matematicky na celé koruny, tedy do 0,49 koruny dolů a od 0,50 nahoru,“ říká mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka. Stejně bude postupovat také T-Mobile, ČEZ a ČSOB.

Plynárenská RWE Transgas, Česká spořitelna a Vodafone se budou o konci padesátníků ještě radit. S koncem padesátihaléřů mohou mít problémy ti, kdo platí složenky na poště. "Pokud částka nebude zaokrouhlena na celé koruny, může se stát, že lidé budou muset složenky vypisovat znovu,“ říká mluvčí České pošty Dita Václavíková.

Podražit mohou malé nákupy
Velké obchodní řetězce slibují, že ceny zboží, které dnes končí padesátihaléřem, nahoru neposkočí. Zaokrouhlovat se bude až hodnota celého nákupu.

Prodražit se však mohou drobné nákupy - známky, baterie, čokoládové tyčinky. Nebo třeba rohlíky. Pokud si v září koupíte jeden za 2,50 Kč, u pokladny za něj dáte tři koruny. "Takových nákupů je však v našich hypermarketech jen setina procenta,“ říká Pavlína Prášilová z Intersparu.

Oplatky Florenta za 13,50, tyčinka Kit Kat Chunky za 8,50 anebo Milky Way Minute za stejnou cenu, to jsou příklady výrobků, které se šetřílkům už nevyplatí kupovat samostatně.

Ve velkém nákupu se ceny končící na desetihaléře či padesátihaléře sice ztratí snadněji, ale i ten se bude zaokrouhlovat podle matematických pravidel. To znamená, že když vyjde nákup na 100,40 koruny, zaplatíte rovnou stovku. A pokud vyjede na pokladně paragon s cenou 100,50 koruny, zaplatíte 101 korunu.

Tentokrát přitom oslovené obchodní řetězce neplánují, že by zákazníkům vyšly vstříc. Když se rušily v roce 2003 desetníky a dvacetníky, Tesco několik měsíců zaokrouhlovalo nákupy jen směrem dolů. Teď podle mluvčí Jany Matouškové nic takového neplánuje.

Naopak některé menší obchody svým zákazníkům ulevit chtějí. "Ve vsi žije asi 70 lidí a babičky ke mně jdou nakoupit třeba třikrát za den nějakou drobnost, na kterou zapomněly. Proto budu třeba 27,50 koruny za nákup počítat jako 27 korun a až 27,60 půjde nahoru na 28 korun,“ říká majitelka šumavského obchodu se smíšeným zbožím, která si nepřála uvést své jméno.

Desetina do inflace
Většina obchodníků však zaokrouhlí padesátník nahoru, což nebude při jednom nákupu žádná tragédie. Za měsíc se ale drobné položky mohou nasčítat až do "příplatku“ několika desetikorun. Zvláště když se k nákupům připočtou účty za telefon či elektřinu.

Ekonomové proto odhadují, že zrušení padesátníků velmi mírně ovlivní směrem vzhůru i inflaci za září. "Pokud by byly zaokrouhleny ceny každé položky spotřebního koše nahoru na celý padesátník či korunu, potom by se inflace zvýšila o 0,3 procenta,“ říká analytik Patria Finance David Marek. Ten k číslu došel poté, co propočítal nákupní košík statistiků čítající přes tisíc položek.

To je ale maximální možný dopad, v praxi to bude méně. Česká národní banka, která ceny hlídá, odhaduje vliv na inflaci maximálně jednu desetinu procenta. To v současnosti, kdy ceny rostou skoro o sedm procent, nebude příliš vidět.

Pokud jde o samotné cenovky na regálech, obchodníci slibují, že se nezmění a budou dál končit na desetihaléře či padesátníky jako nyní. V praxi ale prodejci stejně "milují“ hlavně cenovky končící na devadesátník. Regály v obchodech tak přetékají Coca-Colou za 31,90, pomazánkovým máslem za 21,90 či švestkami za 17,90. Jen občas se mezi cenovkami mihne padesátihaléř.

Malí prodejci váhají, co s cenami

Zatímco velké obchody mají celkem jasno, co budou při zrušení posledních haléřů dělat, ty menší to teprve řeší. Majitelé některých trafik přemýšlejí i o tom, že by ceny cigaretových papírků či jiných drobností rovnou upravili na koruny.

"Zatím nevíme, jak to budeme dělat. Buď to přeceníme, nebo budeme zaokrouhlovat celkovou částku nahoru,“ říká Nora Petránková z trafiky na Smíchově v Praze. Trápí ji i to, že už nyní se u ní lidé pokoušejí zbavit řady padesátníků. Jejich výměna v bance přitom teď ještě zdarma není, to bude až od září.

Někteří obchodníci se už proti přívalu hliníkových mincí brání tím, že je odmítají brát úplně. "Kdyby někdo odmítal peníze přijmout, měli by se lidé obrátit na policii,“ vzkazuje veřejnosti Pavel Zúbek, mluvčí ČNB. Jde totiž o trestný čin ohrožování oběhu peněz, za který je sazba šest měsíců nebo pokuta. V praxi je ale hodně obtížné tenhle trestný čin prokázat.

Schováte si padesátník na památku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. srpna 2008. Anketa je uzavřena.

Ano, je to poslední haléřová mince 1309
Ne, stejně se jen pletl v peněžence 1152


Nejčtenější

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila za menšinová vláda...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Najdete na iDNES.cz