Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V září se na dálnice vrátí víkendové kamiony

  1:00aktualizováno  1:00
Kamiony se vracejí na české dálnice. Po prázdninové přestávce mohou tisíce náklaďáků zásobujících české obchody vyrazit na cestu i v pátek v podvečer a v sobotu dopoledne. To jim zákon přes léto zakazuje.

Počet kamionů na dálnicích se v posledích letech rapidně zvyšuje. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Nový silniční zákon, který začal platit v červenci a přinesl mimo jiné i přísný bodový systém, navíc řidičům aut těžších než 12 tun dovolí vyjet na dálnice a silnice 1. třídy i v neděli a ve svátky dopoledne. Do letošního června se přitom v neděli přes den nesmělo jezdit vůbec.

Zatímco řidiči se musí přichystat na dálnice plné kamionů, autodopravci si po letošním létu oddychnou. Pátek je pro ně a pro jejich klienty významný den, naopak zákaz jízd po dálnicích a hlavních tazích v neděli odpoledne jim zase tolik nevadí.

"Ten páteční zákaz nepřinesl nic dobrého," uvedl Vojtěch Hromíř ze sdružení autodopravců Česmad Bohemia. "Pátek je velmi důležitý den pro dojezdy a vykládky, spousta firem s tím měla problémy."

"Naprostá většina našich zákazníků má v neděli volno, takže by nebylo ani pro koho jezdit," dodal Bořek Hájek, ředitel dopravy a obchodu firmy C. S. Cargo.

Podle firem se tak budou v neděli dopoledne po dálnicích prohánět řidiči zahraničních kamionů, kteří Čechy a Moravou projíždějí. "Ve všech okolních zemích je v neděli zákaz jízdy," řekl Hromíř.

České dálnice a silnice od roku 2004 zaplavila vlna kamionů, protože vstup země do Unie povolil stavidla vývozu i dovozu. Jen za prvních šest měsíců české firmy vyvezly zboží za více než bilion korun, což bylo oproti stejnému období loni o 13 procent více. Dovoz do země byl přitom o 35 miliard korun nižší.

Nejvíce zboží přitom převážejí kamiony. Například na začátku dálnice D5 u Rudné jezdilo v roce 2005 dvakrát více nákladních aut než v roce 2003. "V dalších letech už nebude kamionů přibývat tak rychle, mohlo by to být asi pět procent ročně," odhaduje Hromíř.

Příval kamionů zastaví mýtné
Zpomalit rostoucí počet kamionů na českých dálnicích má také zavedení elektronického mýtného, které funguje v okolních státech. Stát bude poplatky vybírat od 1. ledna příštího roku. Do té doby musí společnost Kapsch postavit 178 mýtných bran.

Na místě, kde se právě staví, je obvykle omezena rychlost, provoz je však většinou veden ve dvou pruzích. "Dálnici je potřeba zcela uzavřít pouze při vztyčování příčného břemene nad vozovkou. To si ale obvykle vyžádá pouze 15 až 20 minut," řekl Evžen Staněk z Kapsch.

Sazba bude známa v září. Dopravcům vadí navrhované rozdělení na sedm cenových pásem. "Velmi to zkomplikuje účtování cen zákazníkům," říká Hájek z C. S. Cargo.

Česmad Bohemia už provedl několik odhadů, o kolik mýtné zdraží dopravu. "Firma, která má deset kamionů a jezdí většinou na mezinárodních trasách, zaplatí v průměru dva a půl milionu ročně," řekl Hromíř.

Zákazy kamionů na dálnicích

1. 7. 2006 – 31. 8. 2006:
pátek 17–21 h, sobota 07–13 h, neděle 13–22 h
od 1. 9. 2006:
neděle 13–22 h


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

V mínusu 4,5 miliardy. Vítkovice loni vytvořily rekordní ztrátu

Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto)

Strojírenská společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny...

Pivo při degustaci musím spolknout, ochutnávám od rána, říká kontrolorka

Kontrolorka piva Dana Hriczová pracuje v pivovaru Gambrinus už třicet let. (13....

Výroba piva je tak trochu alchymie, ale výsledek by měl být vždy stejný. Proto je třeba ho neustále kontrolovat a na...

V Česku roste spotřeba alkoholu. Více než Češi pijí jen Litevci

Alkohol (ilustrační foto)

V Česku spotřeba alkoholu roste, a to i u dětí. V Rusku naopak klesá. Česká republika drží společně s Francií stříbrnou...

Najdete na iDNES.cz