(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V zátěžových testech propadlo 8 bank, 16 je zvládlo s odřenýma ušima

  • 99
Zátěžovými testy neprošlo osm evropských bank z 90 testovaných. Dalších 16 prošlo jen těsně. Výsledky testů zveřejnil na svých stránkách Evropský úřad pro bankovnictví. Evropská unie nyní bude čekat, jak na testy zareagují finanční trhy. Pokud by investory výsledky zneklidnily, Evropská unie bude jednat o navýšení prostředků záchranného fondu eurozóny.

Zátěžové testy

Jsou to virtuální testy, které mají zjistit odolnost bank vůči různým ekonomickým rizikům. Letošní nasimulované scénáře počítaly například s propadem akcií bank na trhu o 15 %, s poklesem HDP v eurozóně o 0,5 % v letošním roce a o 0,2 % v roce příštím a růstem vlastních nákladů bank o 1,25 procenta. Někteří experti však testům nevěří a označují je za nedůvěryhodné. Nasimulované "problémy" jsou podle nich mírné.

Hranici mezi tím, kdo uspěl a kdo propadl, určoval ukazatel kapitálové přiměřenosti Core Tier 1, který měl v případě nepříznivého scénáře pro rok 2012 činit maximálně pět procent.

Testy neprošlo celkem pět španělských bank (například Banco Pastor), dvě řecké (ATE Bank, Agricultural Bank of Greece) a jedna rakouská (Volksbanken). To je o něco lepší výsledek, než čekaly finanční trhy a ekonomové, kteří odhadovali neúspěch až 15 evropských bank.

EBA však na poslední chvíli vyloučil ze seznamu německou banku Helaba, které se výsledky testů nelíbily. Naznačovala, že v nich neprošla, ale jen kvůli změně testovacích kritérií. EBA výsledky banky dopředu komentovat nechtěl, a tak ji ze seznamu vyřadil. Původně tak zkoumal 91 bank.

Finanční pozici musí zlepšit 24 bank

Finanční ústavy, které v testu propadly, budou podle Evropského úřadu pro bankovnictví (EBA) potřebovat dolít kapitál ve výši 2,5 miliardy eur.

Na šestnáct bank, jejichž výše kapitálu jen těsně překročila minimální hranici (Core Tier 1 mezi 5 a 6 procenty), úřad doporučil přísnější dohled. Tyto ústavy tak mají uvažovat například o redukci dividend, navýšení kapitálu či přeměně portfolia směrem ke stabilnějším finančním instrumentům.

Pokud by ovšem od ledna do dubna letošního roku některé finanční ústavy nenavýšily kapitál v celkové výši 50 miliard eur, v zátěžových testech by neuspělo celkem 20 bank.

Analytiky výsledky neoslnily

Pravidla zátěžových testů byly letos nastaveny mnohem přísněji než loni. Důvod byl ten, aby investoři jejich výsledkům věřili. V roce 2010 neprošlo testy jen sedm bank, což vyvolalo nedůvěru ve schopnost testů odhalit skutečnou kondici bank.

První reakce na letošní výsledky však o velké důvěře investorů nesvědčí. "Pouze osm padlých bank a požadavek na navýšení kapitálu o 2,5 miliardy eur, to není řešení, které by nastolilo důvěru. Bylo potřeba, aby padlo více bank a kapitál byl navýšen o více peněz," řekl agentuře Reuters Michael Symonds ze společnosti Daiwa Capital Markets.

Rakouská bankovní skupina Volksbanken čelila možným negativním ohlasům na výsledky testu už včera večer tím, že oznámila prodej své divize Volksbank International ruské státní bance Sberbank.