Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V zemi krachuje pět obcí, tři jsou z Karlovarského kraje

  13:33aktualizováno  13:33
Mezi pěticí obcí, které jsou v zemi nejvíc ohroženy krachem, jsou hned tři z Karlovarského kraje. Bublava, Prameny i Nebanice se potýkají s katastrofálním nedostatkem peněz, o investicích si mohou nechat jen zdát.

Nejzadluženější obec v ČR Prameny musela v dražbě prodat i budovu obecního úřadu.. | foto: MF DNES

Nedomyšlený projekt stáčírny minerálních vod v Pramenech, nedokončený aquapark v Bublavě a nepovedená plynofikace a stavba rodinných domků v Nebanicích vynesly zmíněné obce na nelichotivý vrchol žebříčku míst ohrožených platební neschopností. Přehled nedávno zveřejnilo ministerstvo financí.

Obce nejvíce ohrožené krachem

Bublava (Sokolov)
Nebanice (Cheb)
Pohled (Havlíčkův Brod)
Prameny (Cheb)
Rostěnice Zvonovice (Vyškov)

Zdroj: ministerstvo financí

"Nejvyšší riziko platební neschopnosti trvá u obcí Bublava, Nebanice, Pohled, Prameny a Rostěnice Zvonovice," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

"Tyto obce nedisponují dostatečnými rezervami pro včasné uhrazení splatných závazků, vzniklých především z důvodu chybných investičních rozhodnutí nebo z nařízeného odvodu za porušení rozpočtové kázně," dodal Jakob.

Pro zadlužené obce to znamená, že v nejbližších letech musí zapomenout na investice, ale i omezit údržbu komunikací a další, jindy běžné výdaje.

Po půlnoci se Nebanice ponoří do tmy, veřejné osvětlení zhasne. "Začalo to, když obec získala dotaci na plynofikaci," zavzpomínal Miloslav Šimáček, který v Nebanicích chová koně. Jenže se zvedla cena plynu a o přípojky nemělo zájem dost lidí. Další ranou byla předražená stavba rodinných domků. Obec, která musí vyjít s rozpočtem asi 3,7 milionu korun, teď měsíčně splácí na vrácení dotace a penále 75 tisíc korun měsíčně.

"Snažíme se obci pomoct, třikrát nebo čtyřikrát ročně například odvážíme v kontejneru odpad," poznamenal Miloslav Šimáček.

Prameny už přišly o většinu majetku

Více než osmdesátimilionové závazky má obec Prameny, která kvůli dluhům už v dražbách přišla o většinu obecního majetku. Prameny se na dluhovém tobogánu ocitly kvůli nedokončenému projektu stáčírny minerálních vod.

Stát sice Pramenům nabídl pomoc při oddlužení, více než dva roky už tam ale nefunguje obecní zastupitelstvo, obec řídí správkyně ministerstva vnitra. Ojedinělá situace by se mohla změnit v prosinci, kdy v Pramenech po dvou letech půjdou lidé k volebním urnám. Nekandiduje ale nikdo z místních, ale pětice lidí pod hlavičkou brněnské strany Lidové fórum.

Dvacet milionů dluží státu kvůli nedostavěnému aquaparku Bublava. "Běžný chod obce udržujeme jen tak tak. Kdybychom peníze měli, tak obecní cesty nejsou v tak katastrofálním stavu. Provoz Bublavy je na hraně," řekl nedávno místostarosta Jiří Vrtáček.

Autor:


Nejčtenější

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Najdete na iDNES.cz