Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Váhala: Příbuzní jsou spolehlivější a aktivnější

  11:08aktualizováno  11:08
Pár dní po revoluci v roce 1989 svolal bývalý majitel konzervárny a prodejny uzenin v Hustopečích nad Bečvou Robert Váhala rodinnou radu. Tehdy mu bylo 80 let. Svým třem dětem řekl, aby požádaly o navrácení znárodněného majetku.
Robert Váhala

Robert Váhala - Robert Váhala a kolektiv | foto: Luděk PeřinaMF DNES

Nikdo ze sourozenců nebyl zaskočen. Na převzetí rodinné firmy se připravovali desítky let.

Jejich otec jim totiž vštěpoval, že komunistický režim jednou padne. Rodinnou tradici se tak nepodařilo zpřetrhat a firma Váhala a spol., s. r. o., pokračuje.

"Ačkoliv otci podnik znárodnili, přál si, aby měl nástupce. Proto dbal na to, abychom získali vzdělání v potravinářském oboru. Jako děti živnostníka jsme měli problémy s umístěním na školy, a tak jsme vzdělání získávali oklikou," vzpomíná zakladatelův syn Robert, který se svou sestrou Růženou nakonec vystudoval hotelovou školu.

Jejich bratr Vlastislav zase získal vzdělání na Střední průmyslové škole technologie masa v Praze. "Otec chtěl, abychom byli připraveni, až se změní režim," dodávají bratři Robert a Vlastislav, kteří dnes se svými sourozenci společnost vedou.

Ve firmě pracují i jejich děti. "Myslím si, že to má hlavně výhody. Členové rodiny jsou více zainteresovaní na chodu společnosti, jsou aktivnější i spolehlivější," vysvětluje jeden z majitelů firmy, která má obrat 640 milionů ročně a zaměstnává dvě stovky lidí.

Začátky po roce 1989 nebyly snadné. Rodině sice vrátili budovu v Hustopečích, ale bez původních strojů. Zařízení a zásoby museli odkoupit od tehdejší Jednoty.

"Bratr tehdy vyráběl uzeniny a já jsem zajišťoval suroviny a pomáhal jsem s prodejem. Zpočátku jsme vyráběli přes tunu masných výrobků denně. Brzy nám ale byla stará výrobna malá. Proto jsme v roce 1996 postavili novou výrobnu na zelené louce, která již tehdy splňovala normy EU," vzpomíná Robert Váhala, který se opíral o zkušenosti svého otce.

"Otec nám vyprávěl, že řezníci se za první republiky nebavili o práci. Každý si nechával své nápady pro sebe. Zkušenost totiž ukázala, že i ten nejlepší kamarád mohl druhému vyfouknout kšeft. Takže se dá říci, že věci, které se dneska dějí, se děly odjakživa. Stejné problémy byly i s neplatiči. Někteří lidé brali od otce konzervy a potom mu nezaplatili. Firmy krachovaly i tenkrát," vzpomíná jednatel firmy.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Prasečí mor je v Evropě na vzestupu, ministerstvo zvažuje kontroly dovozu

Ilustrační snímek

Státní veterinární správa zvažuje zavedení povinnosti testovat dovážené vepřové maso na přítomnost viru afrického moru...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...Najdete na iDNES.cz