Válka nesvědčí byznysu

  • 3
Světová ekonomika se stále nemůže vzpamatovat z krize. Teď většině odvětví hrozí, že pokud dojde k válce Američanů a jejich spojenců s Irákem, utrpí další ránu. Podle odborníků totiž stoupne cena již nyní drahé ropy, a tedy i pohonných hmot. Navíc se zvýší nejistota a strach lidí téměř na celém světě z toho, co bude dál.

Proto si začnou schovávat své úspory a přestanou utrácet, spotřebitelská poptávka klesne a tento motor většiny hospodářství začne "poškytávat". Některé obory dokonce možná budou během války muset pozastavit své operace v zemích, jichž se konflikt dotkne.

Největší obětí války by se zřejmě stali letečtí přepravci, kteří jsou obzvláště citliví na výkyvy cen pohonných hmot. Aerolinky mají obrovské problémy již od atentátů na New York v září 2001.

Mnoho jich zkrachovalo, ostatní se potýkají s poklesem zájmu o cestování. I takový kolos jako British Airways byl tento týden vyřazen z indexu londýnské burzy FTSE 100 zahrnujícího nejvýznamnější firmy, jejichž akcie se na ní obchodují.

British Airways se již podle svých slov "připravují na nejhorší", když si daly stranou dvě miliardy liber v hotovosti na pokrytí případných ztrát, pokud válka v Iráku potrvá déle, než se nyní čeká.

Kromě leteckých firem utrpí velké ztráty i turistické kanceláře. Pokles zisků se dá čekat i u reklamních agentur, jejichž klienti budou mít v době nejistoty během války menší zájem utrácet.

Jen málo sektorů může naopak čekat, že válka jim přinese změnu k lepšímu. Kromě zbrojařů zažívají již nyní boom také firmy zaměřující se na konzultantské služby, ostrahu a zabezpečení podniků.

Velké změny přinese válka i olejářským firmám. Ty teď mají velké zisky vlivem drahé ropy. Po válce může sice její cena klesnout, ale olejáři by zase mohli získat přístup k lukrativním nalezištím v Iráku. Ostatně takové kolosy jako ExxonMobil, Unocal, BP nebo Shell již s americkou vládou a iráckým exilem jednají o tom, jak si koncese pro těžbu v Iráku rozdělí.

Podobně mohou vítězstvím ve válce získat nakonec i americké stavební firmy. I ty si totiž na lukrativní zakázky během poválečné obnovy Iráku dělají zálusk.