Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Valpolicella: vína z kraje Romea a Julie

  9:01aktualizováno  9:01
Svět vína bývá plný paradoxů. Například v kopcích na sever od Verony vyzrávají vína podobného jména, ale odlišných vlastností. Levná Valpolicella má pověst jednoho z nejhorších italských vín, Amarone della Valpolicella patří naopak k nejvyhledávanějším lahůdkám.

Na špatný odbyt si nemůže stěžovat ani jedno z nich. O velkou část spotřeby se postará historická Verona, kam se každoročně sjíždějí početné zástupy turistů z celého světa.

Jednak za velkolepým provedením Verdiho oper v grandiózní římské aréně a jednak proto, aby na vlastní oči spatřili balkon, z nějž Julie mávala svému Romeovi. Romantici najdou nedaleko i Romeův dům a v šerém sklepení krypty kostela San Francesco al Corso i Juliin sarkofág.

Pragmatici jen zavrtí hlavou nad nikdy nedoloženou pověstí a poťouchle mohou poukázat na to, že Shakespeare ve své hře ve skutečnosti vůbec nikde o balkonu nehovoří. Obě strany však mohou snadno uzavřít smír u sklenice zdejšího vína a shodnout se na tom, že otázka historické věrnosti asi není tou nejdůležitější - tu samotný příběh ke své síle nijak nepotřebuje.

Hořký konec lásky Romea a Julie nás oklikou vrací do zdejších vinic. Má slavné Amarone více společného s italským amare (milovat), nebo amaro (hořký)? V tomto případě romantičtější verze prohrává, o čemž svědčí charakteristická mírná natrpklost tohoto vína, které je pověstné dlouhověkostí a současně mimořádně bohatou vůní.

Amarone della Valpolicella vzniká neobvyklým způsobem, zvaným appassimento. Hodně vyzrálé hrozny jsou po sběru rozloženy na dřevěných latích, kde částečně vyschnou a teprve pak jsou dále zpracovávány.

Obdobný výrobní postup se používá jinde ve světě k přípravě slámového vína, avšak v případě Amarone je výsledným produktem víno nikoli sladké, ale suché. Z vysušených hroznů lze samozřejmě získat i víno sladké, to však nenese název Amarone, nýbrž Recioto della Valpolicella.

Na opačném pólu než Amarone stojí víno se jménem Valpolicella - příklad levného, komerčního a zpravidla zcela bezpohlavního produktu. Za nevalnou pověst si Valpolicella může sama. Ve snaze po zvýšení produkce byly hranice této vinařské oblasti v sedmdesátých letech minulého století výrazně rozšířeny do míst, kde se vinné révě daří špatně, a její nízká kvalita spolu s průmyslovým způsobem zpracování způsobila devalvaci jména celé oblasti.

Bylo by však zjednodušením tvrdit, že všechna vína z Valpolicelly jsou špatná. I v této apelaci nastal pomalý obrat k lepšímu a zejména vína z tradičních vinic z kopcovité části přesvědčují o velmi pozitivním trendu. Místní vinaři objevili navíc ještě další způsob, jak vylepšit tvář jinak příliš obyčejných vín. Při použití originální metody ripasso se vína posilují ležením na kvasnicích, jež zůstaly po prokvašení slavného a mocného Amarone.

Na charakteru vína lze snadno poznat, zda bylo vyrobeno jako mechanický průmyslový výrobek, či zda je v něm otisk kraje a vinařova srdce. Platí to všude a dvojnásob v místech, kam mnozí míří hledat jeden z nesmrtelných symbolů lásky.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Hutě ArcelorMittal by se mohly prodat už do ledna 2019, tvrdí odbory

Zavážení vsázky na ocelárně do tandemové pece

Už za rok mohou mít hutě ArcelorMittal Ostrava jiného majitele. Podle odborářů, kteří jednali s premiérem v demisi...

Zájem o českou dovolenou roste. Hotely jsou plné a daří se i pronajímatelům

Novým krumlovským architektem bude Ondřej Busta z pražského ateliéru Robust...

Češi milují Česko. Nebo alespoň cestování po něm. Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních totiž poprvé...

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Najdete na iDNES.cz