Vánoce jsou pro obchod nejhorším obdobím roku, říká nádražní antikvář - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vánoce jsou pro obchod nejhorším obdobím roku, říká nádražní antikvář

  9:04
Drby a recepty za "bůra", křížovky a detektivky za "pětku" a Harlequiny za 50 korun. To jsou jedny z hlavních taháků, kterými se živí antikvář Jan Hofman provozující v Praze malé nádražní antikvariáty. Právě na časopisech postavil před 14 lety svůj byznys a vyplatilo se mu to. Dokážou mu sponzorovat i klasický kamenný obchod.
Petr Votík, prodavač v antikvariátu na pražském Masarykově nádraží.

Petr Votík, prodavač v antikvariátu na pražském Masarykově nádraží. | foto: Iva Špačková, iDNES.cz

Jeden ze dvou stánků stojí před Smíchovským nádražím, druhý, v podobě malého vagonku, je na Masarykově nádraží. Každé ráno po deváté hodině, kdy se dveře vagonku otevřou a prodavač z nich začne vytahovat ven staré papírové zboží, se u něj začínají zastavovat lidi. Za půl hodiny jsou jich desítky - důchodci, děti, starší i mladší manželské páry.

Maminka zhruba sedmiletého chlapce projíždí očima ženské časopisy a nakonec sahá po Marianne, její syn se zastavil u komiksů Kačera Donalda.

Antikvariát na pražském Masarykově nádraží.Antikvariát na pražském Masarykově nádraží.

"Já jsem stánek objevil asi před rokem a od té doby sem chodím pravidelně. Kupuji si Epochu a 21. století. I když informace o nejnovější technice a mobilech v těchto časopisech zastarávají, ostatní jsou stále aktuální a zajímavé. Krátím si tím dlouhé chvíle během dne či si to čtu v MHD," říká pětadvacetiletý Libor Sobotka.

Také Vladimír Černý, šestapadesátiletý důchodce, nakupuje v antikvariátu pravidelně. "Do Prahy jezdím z Mělníka už dvacet let každý měsíc a na cestu do vlaku si vždy něco koupím, hlavně časopisy, ale i knihy," říká bývalý mechanik.

Byznys táhnou časopisy

Sázka na časopisy, které jsou zhruba třikrát levnější než v trafice, byly podle provozovatele nádražního antikvariátu "terno". "Napadlo mě, že by to mohlo jít, a vyšlo to. Odlišili jsme se tím od klasických kamenných antikvariátů. Výhoda je, že je zde velká cirkulace lidí, jinak by to nešlo," říká Jan Augustin Hofman, který si vagonek na Masaryčce pronajal na 99 let od původního majitele v roce 1996.

Úspěšný koncept pak Hofman rozšířil i na Smíchovské nádraží a před šesti lety si ke stánkům otevřel klasický kamenný obchod. "Klasické antikvariáty hodně trpí, před rokem jsem ho chtěl také zavřít, ale stánky mi ho pomohly sponzorovat, takže ještě drží," popisuje Hofman s tím, že svůj knižní byznys rozšířil ještě o internetový antikvariát a podle dvouletých výsledků se mu daří dobře.

Antikvariát na pražském Masarykově nádraží.

Jeho podnikání uživí vedle něj šest dalších lidí včetně jeho dvou dcer. Průměrná mzda je v Česku podle posledních dat ČSÚ za 2. čtvrtletí 23 513 Kč. Kdo se snaží, tento příjem podle Hofmana za měsíc získá.

"Mám to tu rád a na uživení to stačí. Baví mě, že se to tu hýbe a mám pořád co číst. Nejvíce jdou na odbyt kovbojky, detektivky, Večery pod lampou a 'harlekýny', ale chodí sem i lidi, co si vyzobávají ruské klasiky, lepiči modelů z ABC či děti se seznamem čísel časopisů, která jim chybí," říká sedmapadesátiletý Petr Votík, který v antikvariátu prodává deset let.

Porno už podle něj zdaleka nejde tak jako před pár lety, proto je schované až za rohem.

Čtivo do vlaku dodávají i bezdomovci

Že by však časopisy byly zlatý důl, to Hofman popírá. "Lidí se tu otočí hodně, zvlášť když přijede vlak. Dvě třetiny z nich si ale jen prohlížejí, nicméně možná stovka denně si jich něco koupí. Po těch drobných se to ale sčítá pomalu," říká Hofman.

Své zboží podle svých slov získává od lidí, kteří se svou nabídkou neuspěli v antikvariátu, nebo se do něj ani neodváží jít. "Jsme ta poslední štace. Využíváme bez rozpaků nabídku 'správců popelnicových polí' (bezdomovců). Klenoty se u nás většinou nenajdou, i když jednou nám ze třídírny papíru dorazilo i cenné vydání Komenského Všenápravy věcí lidských, pro které si přijela olomoucká univerzita a prodali jsme ji za více než tisíc korun," vzpomíná Hofman.

Podle Votíka zásobují miniantikvariát i samotní čtenáři, takže vagonek funguje dobře jako "průtokový ohřívač". "Děje se to často, jednou dírou to nakoupím a druhou prodám. Jedna paní sem řadu let chodí pro malé Večery pod Lampou a nosí je své 88leté mamince. Když je přečte, přinese je zpátky," říká prodavač.

Tržby naruby, v létě hodně, o Vánocích nejméně

Časopisy se podle Hofmana prodávají dobře za každého počasí, ale jednu výjimku, která stánek odlišuje od ostatních obchodů, má.

"Vůbec nejhorší jsou prodeje o Vánocích. Lidé posledních 14 dnů před nimi shánějí jen nové zboží, takže zatímco ostatní obchodníci se v tu dobu radují z nejlepších tržeb v roce, my ne," popisuje Hofman.

Naopak v létě, kdy si většina obchodníků stýská, že kvůli hezkému počasí tráví lidé svůj čas u vody a nakupování už tolik nedávají, zažívá antikvariát žně. "Vesničané začnou jezdit do Prahy a prodeje jdou nejlíp," libuje si Hofman.

Vagonek v listopadu zmizí

Teď je smutný. Dostal výpověď a do konce listopadu musí svůj stánek kvůli rekonstrukci Masarykova nádraží vyklidit. Bojí se, že se už nikdy nevrátí zpět. "Architekti a památkáři zde prý nechtějí žádné stánkaře, ale my jsme bukinisté (pouliční antikvář), kteří dělají městu tvář. Vagonek tu byl ještě před revolucí a cizinci si o nás točili dokumenty," říká Hofman.

Antikvariát na pražském Masarykově nádraží.Antikvariát na pražském Masarykově nádraží.

Ačkoliv kvůli výpovědi z nájmu otevřel už nový stánek na Holešovické tržnici, čeká teď hubené časy. "Na tržnici to nebude nikdy tak dobré jako na nádraží. Navíc trvá roky, než si lidé na nový stánek zvyknou. Zde jsme jeden rok prodělávali, druhý jsme byli na svém, třetí jsme spláceli dluhy z prvního roku a teprve od čtvrtého roku to bylo ziskové," vysvětluje.

Ředitel společnosti Masaryk Station Development (MSD), která má rozvoj nádražního areálu na starosti, potvrzuje, že stánky musí zmizet, a to bez rozdílu co prodávají a jak vypadají.

Stavitel nové haly návrat antikvariátu podporuje

"Architektonická a památkářská koncepce s nimi v návrhu nové haly nepočítá. Já sám ten antikvariát znám a když čekám na vlak, tak v něm nakupuji knihy o 2. světové válce a bylo by mi líto, kdyby tam nebyl, ale nic s tím nyní neudělám," říká Tomáš Kadeřábek.

MSD se ale podle něj bude snažit ještě o návratu podobných obchodů jednat. "Po rekonstrukci haly se vrátíme k novému konceptu stánků. Pokud jednání dopadnou dobře, určitě pak oslovíme všechny současné nájemce, zda mají o místo zájem," říká šéf projektu nové haly.

Budou to ale nová výběrová řízení a majitelé tak budou muset souhlasit s novými podmínkami. "Stánky určitě nebudou moci vypadat jak dnes, nicméně rádi bychom tam obchody měli, jednak vnášejí do místa život a jednak z nich máme příjmy," dodává Kadeřábek.

Rozstřel: Martin Sedlák - Include | (1:09) | video: iDNES.tv

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

Generátor čísel, hausnumera. Ekonomové kroutí hlavou nad Trumpovým výpočtem

Když Donald Trump ve středu představoval rozsáhlý balíček recipročních cel vůči celé řadě zemí, oháněl se tajemnou tabulkou. Nejprve nebylo příliš jasné, jak administrativa amerického prezidenta k...

Když nezrušíte odvetná opatření, přijdou cla ve výši 50 procent, pohrozil Trump Číně

Spojené státy uvalí na dovoz z Číny dodatečné clo ve výši 50 procent, pokud Peking nezruší odvetná opatření vůči americkým clům, sdělil americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth...

7. dubna 2025  17:45,  aktualizováno  18:04

Disneyho Sněhurka má větší emise než Rychle a zběsile, odhalila analýza

Podle právě zveřejněných dokumentů společnosti Disney vzniklo při natáčení nejnovější Sněhurky více emisí skleníkových plynů než při natáčení posledního filmu Rychle a zběsile. Ten přitom stojí na...

7. dubna 2025

Celní válka dusí americké akcie. Obchodování zahájily prudkým poklesem

Akcie ve Spojených státech zahájily obchodování prudkým poklesem. Hlavní akciové indexy se pohybují nejníže za poslední rok. Investoři dál reagují na obchodní spory a dění kolem amerických cel a...

7. dubna 2025  16:17,  aktualizováno  16:26

Asijské akciové trhy se prudce propadly, reagují na Trumpova cla

Akcie na burzách v Asii zahájily týden prudkým poklesem, v Hongkongu podle hlavního indexu odepisují téměř 13 procent, v Číně skoro devět procent. Výrazně ztrácejí také akcie v Japonsku a dalších...

7. dubna 2025  9:24,  aktualizováno  16:02

KOMENTÁŘ: Trump geniálně míří na zrušení daně z příjmu, myslí si Okamura

Údajnou celní válku začal Donald Trump ohlášením recipročních cel na Kanadu a Mexiko. Následovala Čína a dnes je to už balíček 180 zemí. Mezitím už se Trump se sousedy dohodl a žádná celní revoluce...

7. dubna 2025  15:43

Sedící zajíček místo velikonočního? řeší zákazníci. Řetězec označení hájí

Německé diskonty Aldi a Lidl začaly ve svých svátečních nabídkách označovat čokoládové velikonoční zajíčky ve svém sortimentu jako sedící zajíčky, a ne jako velikonoční. Změny si povšimli někteří...

7. dubna 2025  14:12

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čtenář Petr vyhrál 10 tisíc v Megahře: Body klikala žena, auto by se nám hodilo

Jarní soutěž Megahra o auto na portálech iDNES.cz a Lidovky.cz má druhého týdenního vítěze. Stal se jím čtenář Petr Stavárek z Frenštátu pod Radhoštěm. „Soutěžit budeme i dál o hlavní výhru. Auto by...

7. dubna 2025

Penze se vyplácejí v nových termínech, změna se týká milionu důchodců

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) změnila od dubna termíny výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních penzí dvěma pětinám důchodců a důchodkyň. Týká se to celkem 1,17 milionu lidí....

7. dubna 2025  13:50

Hrozící globální recese táhne dolů i kryptoměny. Propadá se bitcoin i ethereum

Na cla Donalda Trumpa reagují i kryptoměny. Cena bitcoinu se v pondělí ráno po několika týdnech popadla pod hranici 75 tisíc amerických dolarů, což je asi 1,7 milionů korun. Nedaří se ale ani dalším...

7. dubna 2025  12:02

Kolik dáme za jídlo a o kolik zdraží boty? Američané vyhlížejí dopady cel

Globální cla, která zavedl prezident Donald Trump, způsobí růst cen široké škály potravin, domácích potřeb anebo elektroniky. Zdražení však američtí spotřebitelé nepocítí rovnoměrně. Ceny zboží se...

7. dubna 2025  11:15

Kopaničáři ze Slovenska dobývají svět kosmetiky. Pomocí bylin i vědeckých poznatků

Advertorial

Z touhy po přírodních řešeních se zrodila slovenská rodinná firma Panakeia, která dnes zásobuje desetitisíce zákazníků originální kosmetikou na přírodní bázi. Za úspěchem firmy stojí i práce syna...

7. dubna 2025  7:42

Šéfka drůbežářů: Bojíme se dovozu kuřat z Ameriky, ošetřují je chlorem, my nesmíme

Premium

Lidé stále méně kupují celá kuřata, trendem jsou polotovary nebo trhaná kuřecí masa, říká nová ředitelka Sdružení drůbežářských podniků Zuzana Slámová. Ve funkci skoro po čtvrt století vystřídala...

7. dubna 2025