Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoce přibrzdily spořivost Čechů, tržby přesto klesly o 1,5 procenta

  9:12aktualizováno  12:32
Češi omezili své útraty i v posledním loňském měsíci. Maloobchodní tržby meziročně klesly o 1,5 procenta, což je ve srovnání s listopadem, kdy byl propad o 6,3 procenta, zlepšení. Za celý rok vzrostly o 0,9 procenta, což byl nejhorší výsledek za posledních deset let.

Nákup, nakupování | foto: Profimedia.cz

Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu loni bez sezonního očištění meziročně vzrostly o 0,5 procenta. Bez motoristického segmentu se tržby zvýšily meziročně reálně o 0,9 procenta, což bylo nejméně od roku 1999. Oznámil to Český statistický úřad. Samotný motoristický segment meziročně klesl o 10,6 procenta, meziměsíčně o 1,6 procenta, a zaznamenal tak největší propad. 

"Výsledek maloobchodu ukazuje na jasné slábnutí spotřeby domácností. Na druhou stranu se na špatném výsledku podílel velký negativní příspěvek motoristického segmentu spojený s nízkým prodejem aut, za kterým z části stojí i očekávané legislativní změny spojené s nákupem aut," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.  

Maloobchodní tržby 2004-2008

Vánoční tržby nahrávaly především prodejcům textilu a internetovým obchodům a zásilkovým službám. Dobře si  vedly i prodejny se zbožím určeným pro sport a volný čas. Naopak největší podíl na celkovém úbytku tržeb měly prodejny se smíšeným zbožím s převahou potravin a specializované prodejny elektroniky, elektrických přístrojů, nábytku a dalšího zboží pro domácnost.

V listopadu maloobchodní tržby meziročně klesly o 6,3 procenta, nejvíce od prosince 1998. Největší propad zaznamenal prodej automobilů, na celkovém úbytku se podílely také prodejny se smíšeným zbožím s převahou potravin. V říjnu tržby klesly o 3,3 procenta.

"Bohužel s rostoucí mírou nezaměstnanosti a přetrvávajícími obavami mezi lidmi a malým růstem mezd je pravděpodobné, že nepříliš dobré výsledky si maloobchod udrží i v následujících měsících. Za celý rok 2009 očekáváme pokles maloobchodních tržeb o jedno procento," dodal Brožka.

Analytik České spořitelny Martin Lobotka je optimističtější. "V letošním roce budou maloobchodu minimálně v první polovině roku pomáhat klesající ceny, naopak bude působit zhoršující se trh práce (rostoucí nezaměstnanost, slabší růst nominální mzdy). Rizikem ve druhé polovině roku může být zpožděný efekt rychle slábnoucí koruny (rostoucí dovezená inflace). Celkový efekt tak očekáváme mírně kladný, maloobchod vzroste," uvedl.

Útlum v dopravě

Kromě maloobchodu klesly také tržby v dopravě a spojích, a to o 0,2 procenta. Jde o první pokles po pěti letech nepřetržitého růstu. Za poklesem stojí především útlum v dopravě, kde se tržby snížily o 1,3 procenta. Naopak v odvětví spojů se díky růstu v telekomunikacích tržby zvýšily o 2,1 procenta.

"Souvisí to s celkovým poklesem ekonomiky. Doprava je fenomén, který je úzce spjatý s ekonomickou aktivitou a výrobou," komentoval výsledky děkan dopravní fakulty ČVUT Petr Moos. Připomněl, že útlum v dopravě je patrný také na výběru mýtného, které v listopadu a prosinci bylo nižší než rok předtím. O 100 milionů korun méně než loni se na mýtném vybralo i letos v lednu.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

Kaufland řešil výpadek pokladního systému. Uzavřel dvacet čtyři prodejen

(Ilustrační snímek)

Ve čtvrtek ráno postihl prodejny Kauflandu v různých částech České republiky technický problém s pokladním systémem....

Levnější pivo, kadeřník i voda. Vláda chystá velké změny v DPH

(Ilustrační snímek)

Ministerstvo financí navrhuje největší balík změn daně z přidané hodnoty za poslední roky. Výrazné snížení daně z 21 na...

Najdete na iDNES.cz