Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoce přibrzdily spořivost Čechů, tržby přesto klesly o 1,5 procenta

  9:12aktualizováno  12:32
Češi omezili své útraty i v posledním loňském měsíci. Maloobchodní tržby meziročně klesly o 1,5 procenta, což je ve srovnání s listopadem, kdy byl propad o 6,3 procenta, zlepšení. Za celý rok vzrostly o 0,9 procenta, což byl nejhorší výsledek za posledních deset let.

Nákup, nakupování | foto: Profimedia.cz

Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu loni bez sezonního očištění meziročně vzrostly o 0,5 procenta. Bez motoristického segmentu se tržby zvýšily meziročně reálně o 0,9 procenta, což bylo nejméně od roku 1999. Oznámil to Český statistický úřad. Samotný motoristický segment meziročně klesl o 10,6 procenta, meziměsíčně o 1,6 procenta, a zaznamenal tak největší propad. 

"Výsledek maloobchodu ukazuje na jasné slábnutí spotřeby domácností. Na druhou stranu se na špatném výsledku podílel velký negativní příspěvek motoristického segmentu spojený s nízkým prodejem aut, za kterým z části stojí i očekávané legislativní změny spojené s nákupem aut," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.  

Maloobchodní tržby 2004-2008

Vánoční tržby nahrávaly především prodejcům textilu a internetovým obchodům a zásilkovým službám. Dobře si  vedly i prodejny se zbožím určeným pro sport a volný čas. Naopak největší podíl na celkovém úbytku tržeb měly prodejny se smíšeným zbožím s převahou potravin a specializované prodejny elektroniky, elektrických přístrojů, nábytku a dalšího zboží pro domácnost.

V listopadu maloobchodní tržby meziročně klesly o 6,3 procenta, nejvíce od prosince 1998. Největší propad zaznamenal prodej automobilů, na celkovém úbytku se podílely také prodejny se smíšeným zbožím s převahou potravin. V říjnu tržby klesly o 3,3 procenta.

"Bohužel s rostoucí mírou nezaměstnanosti a přetrvávajícími obavami mezi lidmi a malým růstem mezd je pravděpodobné, že nepříliš dobré výsledky si maloobchod udrží i v následujících měsících. Za celý rok 2009 očekáváme pokles maloobchodních tržeb o jedno procento," dodal Brožka.

Analytik České spořitelny Martin Lobotka je optimističtější. "V letošním roce budou maloobchodu minimálně v první polovině roku pomáhat klesající ceny, naopak bude působit zhoršující se trh práce (rostoucí nezaměstnanost, slabší růst nominální mzdy). Rizikem ve druhé polovině roku může být zpožděný efekt rychle slábnoucí koruny (rostoucí dovezená inflace). Celkový efekt tak očekáváme mírně kladný, maloobchod vzroste," uvedl.

Útlum v dopravě

Kromě maloobchodu klesly také tržby v dopravě a spojích, a to o 0,2 procenta. Jde o první pokles po pěti letech nepřetržitého růstu. Za poklesem stojí především útlum v dopravě, kde se tržby snížily o 1,3 procenta. Naopak v odvětví spojů se díky růstu v telekomunikacích tržby zvýšily o 2,1 procenta.

"Souvisí to s celkovým poklesem ekonomiky. Doprava je fenomén, který je úzce spjatý s ekonomickou aktivitou a výrobou," komentoval výsledky děkan dopravní fakulty ČVUT Petr Moos. Připomněl, že útlum v dopravě je patrný také na výběru mýtného, které v listopadu a prosinci bylo nižší než rok předtím. O 100 milionů korun méně než loni se na mýtném vybralo i letos v lednu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Najdete na iDNES.cz