Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoce zvýší dluhy rodin nad 400 miliard

  1:00aktualizováno  1:00
Pokušení mít štědřejší Vánoce a vzít si na dárky půjčku podléhá každý rok více lidí. A to i za cenu, že na ně budou vzpomínat až do příštích Vánoc při každoměsíčních, ne vždy nízkých splátkách. Letos se zadlužení domácností dostane nad 400 miliard.
Kvůli vánočním svátkům se lidé zadlužují. Ilustrační foto

Kvůli vánočním svátkům se lidé zadlužují. Ilustrační foto | foto: Otakar GrusserMF DNES

Bankéři, splátkoví prodejci a nejrůznější společnosti poskytující půjčky slaví svátky štědrosti už teď, protože k nim míří pro úvěr na spotřebu o tisíce lidí více než ve zbytku roku.

"Zájem o spotřebitelské úvěry je proti ostatním měsícům vyšší zhruba o čtvrtinu," říká mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková. Banka loni poskytla před Vánocemi úvěry za čtyři miliardy korun, letos očekává o dvě miliardy více.

Podobná očekávání jsou i u GE Money Bank, kde předpokládají proti loňsku nárůst půjček na nákupy zhruba o pětinu.

Na konci roku se i zvyšuje počet lidí, kteří si u bank nechali vystavit kreditní kartu. "V loňském roce se před Vánocemi zdvojnásobil počet klientů, kteří si pořídili kreditní kartu," uvedla mluvčí Komerční banky Marie Petrovová.

Podobně to bude i letos. "Zatímco v průběhu celého roku převažuje zájem o splátkové financování bílé techniky, jako jsou pračky či ledničky, v předvánočním období rostou nákupy hnědé techniky, jako jsou televizory, DVD přehrávače nebo hi-fi zboží," popisuje, za co lidé utrácejí, šéf splátkového prodejce GE Money Multiservis Jiří Pathy.

Kromě obchodníků a bank na předvánoční horečce vydělá i stát, který díky vyšším prodejům vybere více na daních. "Výsledkem bude nejen vyšší příjem státní kasy z DPH, spotřebních daní, ale i růst celé ekonomiky," uvedla analytička společnosti Raiffeisenbank Helena Horská.

Přibude i neplatičů
Předvánoční apetit popožene zadlužení českých domácností do nových rekordů. Dosud mají Češi napůjčováno téměř 377 miliard korun. Z toho spotřební úvěry a kontokorenty na bankovních účtech dělají téměř sto miliard korun. Největší část, čtvrt bilionu korun, tvoří úvěry na bydlení.

Když se vezmou v úvahu rostoucí útraty před Vánocemi, vyšplhají se celkové dluhy v posledních týdnech roku až na 400 miliard korun.

S více dluhy přibude i těch, kteří po vystřízlivění po Novém roce zjistí, že je nejsou schopni splácet. Právě u půjček na spotřebu je procento neplatičů největší. Lze je sice snadněji získat, jsou však dražší.

Podle poslední zprávy České národní banky z konce října není schopen tyto půjčky splácet každý sedmý dlužník. U hypoték je situace lepší, tam jde pouze o čtyři procenta rodin.

Vyvarovat se pádu do dlužnické pasti lze už na počátku, kdy je třeba si všímat všech poplatků, které banka naúčtuje a které zahrnuje takzvaná roční úroková sazba. Ta se dnes pohybuje mezi deseti až dvaceti procenty. Například u České spořitelny lze pořídit 50tisícový úvěr na rok za cenu měsíčních splátek 4400 korun.

Mnohem dráže vyjde úvěr u společností, jako je Provident Financial či Profireal. Ti sice dojedou až do domu a nechtějí takové záruky jako banka, ale zato si naúčtují mnohem vyšší poplatky.

Například vzít si 50 tisíc u Provident Financial na jeden rok znamená posílat každý týden na splátkách 1600 korun. Celkem tak člověk zaplatí 83 tisíc korun.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Najdete na iDNES.cz