Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoce zvýší dluhy rodin nad 400 miliard

  1:00aktualizováno  1:00
Pokušení mít štědřejší Vánoce a vzít si na dárky půjčku podléhá každý rok více lidí. A to i za cenu, že na ně budou vzpomínat až do příštích Vánoc při každoměsíčních, ne vždy nízkých splátkách. Letos se zadlužení domácností dostane nad 400 miliard.
Kvůli vánočním svátkům se lidé zadlužují. Ilustrační foto

Kvůli vánočním svátkům se lidé zadlužují. Ilustrační foto | foto: Otakar GrusserMF DNES

Bankéři, splátkoví prodejci a nejrůznější společnosti poskytující půjčky slaví svátky štědrosti už teď, protože k nim míří pro úvěr na spotřebu o tisíce lidí více než ve zbytku roku.

"Zájem o spotřebitelské úvěry je proti ostatním měsícům vyšší zhruba o čtvrtinu," říká mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková. Banka loni poskytla před Vánocemi úvěry za čtyři miliardy korun, letos očekává o dvě miliardy více.

Podobná očekávání jsou i u GE Money Bank, kde předpokládají proti loňsku nárůst půjček na nákupy zhruba o pětinu.

Na konci roku se i zvyšuje počet lidí, kteří si u bank nechali vystavit kreditní kartu. "V loňském roce se před Vánocemi zdvojnásobil počet klientů, kteří si pořídili kreditní kartu," uvedla mluvčí Komerční banky Marie Petrovová.

Podobně to bude i letos. "Zatímco v průběhu celého roku převažuje zájem o splátkové financování bílé techniky, jako jsou pračky či ledničky, v předvánočním období rostou nákupy hnědé techniky, jako jsou televizory, DVD přehrávače nebo hi-fi zboží," popisuje, za co lidé utrácejí, šéf splátkového prodejce GE Money Multiservis Jiří Pathy.

Kromě obchodníků a bank na předvánoční horečce vydělá i stát, který díky vyšším prodejům vybere více na daních. "Výsledkem bude nejen vyšší příjem státní kasy z DPH, spotřebních daní, ale i růst celé ekonomiky," uvedla analytička společnosti Raiffeisenbank Helena Horská.

Přibude i neplatičů
Předvánoční apetit popožene zadlužení českých domácností do nových rekordů. Dosud mají Češi napůjčováno téměř 377 miliard korun. Z toho spotřební úvěry a kontokorenty na bankovních účtech dělají téměř sto miliard korun. Největší část, čtvrt bilionu korun, tvoří úvěry na bydlení.

Když se vezmou v úvahu rostoucí útraty před Vánocemi, vyšplhají se celkové dluhy v posledních týdnech roku až na 400 miliard korun.

S více dluhy přibude i těch, kteří po vystřízlivění po Novém roce zjistí, že je nejsou schopni splácet. Právě u půjček na spotřebu je procento neplatičů největší. Lze je sice snadněji získat, jsou však dražší.

Podle poslední zprávy České národní banky z konce října není schopen tyto půjčky splácet každý sedmý dlužník. U hypoték je situace lepší, tam jde pouze o čtyři procenta rodin.

Vyvarovat se pádu do dlužnické pasti lze už na počátku, kdy je třeba si všímat všech poplatků, které banka naúčtuje a které zahrnuje takzvaná roční úroková sazba. Ta se dnes pohybuje mezi deseti až dvaceti procenty. Například u České spořitelny lze pořídit 50tisícový úvěr na rok za cenu měsíčních splátek 4400 korun.

Mnohem dráže vyjde úvěr u společností, jako je Provident Financial či Profireal. Ti sice dojedou až do domu a nechtějí takové záruky jako banka, ale zato si naúčtují mnohem vyšší poplatky.

Například vzít si 50 tisíc u Provident Financial na jeden rok znamená posílat každý týden na splátkách 1600 korun. Celkem tak člověk zaplatí 83 tisíc korun.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Zájem o českou dovolenou roste. Hotely jsou plné a daří se i pronajímatelům

Novým krumlovským architektem bude Ondřej Busta z pražského ateliéru Robust...

Češi milují Česko. Nebo alespoň cestování po něm. Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních totiž poprvé...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Najdete na iDNES.cz