Vánoční ozdoby se nejlépe prodávají za mořem

  10:00aktualizováno  10:00
- Zdeněk Janák má Vánoce celý rok vlastní spolu s manželkou podnik na výrobu vánočních ozdob. Před deseti lety odložil malířskou štětku a stal se podnikatelem v oboru, ke kterému měla blízko jeho manželka a tchán, on sám ale určitě ne. Původně chtěl příbuzným jen vypomoci. Dopadlo to tak, že dnes dává práci více než stovce zaměstnanců. Přesněji řečeno žen. "Muži jsou v mé firmě čtyři včetně mě," říká s úsměvem Janák. Křehká krása vánočního skla vyžaduje lehkou ruku a ženskou trpělivost. Žádné stroje či dokonce automaty v jeho dílnách nejsou.
 Vše se tu dělá ručně. Na první pohled je to hrozné "nimrání". Ale vyplácí se českou ruční práci oceňují hlavně v cizině. Zdeněk Janák vyváží do dvaapadesáti zemí, hlavně do Spojených států. "Začínal jsem úplně bez peněz, museli jsme si vzít úvěr. Měli jsme s manželkou jen dům a ten byl taky vlastně na půjčku," vzpomíná na začátek devadesátých let Zdeněk Janák.

Teď už má i vlastní výrobnu. Koupil ve východočeském Miletíně starý hostinec, který předělává na malou továrnu. Bývalý hostinec zatím příliš továrnu nepřipomíná. Dům vypadá zvenčí skoro opuštěný, ani chodba v přízemí na první pohled nenasvědčuje, že se zde pracuje.

Jen u zdi jsou naskládané krabice plné stříbrných ozdob s tvarem mořské pany. "Ty si objednal šéf pro své přátele a obchodní partnery," vysvětluje mistrová Blanka Bělinová. Svět vánočních cinkrlat žije naplno až v prvním patře. Je tu teplo a ve vzduchu vůně, jako by si deset žen najednou lakovalo nehty.

Ovšem několik pracovnic místo rukou maluje stovky kouliček, špiček a ježíšků na saních. Všechny včetně paní mistrové jsou stříbrné, mají na obličeji i ve vlasech třpytky, kterými zdobí skleněné figury. Jako by se chystaly na ples.

"Zaměstnávám nejen ženy. které v oboru dříve pracovaly, ale třeba i bývalé zdravotní sestry či družinářky, které tu využívají své výtvarné nadání," konstatuje podnikatel. "Nejdřív je nechám, ať předvedou, co umí. Nástupní plat není vysoký, pětadvacet korun na hodinu. Teprve po čase se ukáže, jestli tuhle práci můžou dělat," dodává Janák.

Na dotaz jaký je Janák šéf, reagují jeho zaměstnankyně smíchem - takové otázky se přeci nedávají. "Vždycky pro nás dokáže zajistit práci. Nikdy jsme třeba nemuseli zjara, kdy je jí méně, zůstat doma s nižším platem," říká nakonec účetní Simona Černá.

A jestli to bylo lepší ve státním podniku nebo u soukromníka? Mistrová Bělinová si nestěžuje: "To víte dělat se musí všude, když chcete peníze. Dříve byly jistoty, které dnes nejsou, ale to je přeci tahle doba." Firma ročně vyveze asi pětadevadesát procent svého zboží.

Z toho šedesát procent putuje na trh Spojených států amerických. "Lidé tam jsou zvyklí kupovat na každé Vánoce nové ozdoby. Je to věc módy. Ne jako u nás, kde se jedny kouličky předávají z generace na generaci. V Americe jde naše zboží do dražších obchodů, kde jsou za ně zákazníci ochotni platit i několik desítek dolarů," uvádí Zdeněk Janák.

Zároveň dodává, že se část vyvezeného zboží vrací prostřednictvím zahraničních sítí supermarketů k tuzemským kupujícím. Zdeněk Janák prodává za hranice prostřednictvím specializované vývozní společnosti.

Při pohledu na částku 78 dolarů, která je uvedena na etiketě vyrobené pro americký obchod logicky napadne: není spojení s exportérem nevýhodné, když firmě Zdeňka Janáka platí za jeden kus například necelých sedmdesát korun?

"V americké ceně jsou zahrnuty náklady na dopravu, clo a další. Něco vyvážíme i sami, ale když spočítáme vynaložený čas a starosti, vyjde to nastejno - jako s vývozcem. S ním je to jednodušší," vysvětluje Zdeněk Janák Letos Zdeněk a Milada Janákovi počítají s obratem šestnáct milionů korun, tedy asi o dva miliony vyšším než loni.

Poptávka po jejich zboží je velká. Přesto, jako asi všichni tuzemští podnikatelé, mají určité výhrady. "Problémy jsou v podnikání vždycky. Mě osobně vadí velmi vysoké sociálni dávky, které je třeba platit za zaměstnance," říká Zdeněk Janák.
Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Když živý stromek, tak v květináči. Prodejci hlásí nový vánoční trend

Vánoční stromek v květináči.

Živé vánoční stromky prodávané v květináčích, které je možné po svátcích vysadit v přírodě, jsou stále populárnější....

Firmy řeší, kam se zaměstnanci. Kanceláře zdražují a je jich rekordně málo

Ilustrační snímek

Nájmy administrativních prostor vyskočily během roku o pět procent. Sehnat v Česku novou kancelář už totiž představuje...

Najdete na iDNES.cz