Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční prémie jsou v Česku spíše výjimkou

  14:45aktualizováno  16:59
Automatické přilepšení v podobě vánočních odměn nebo 13. platů nabízí jen málo firem. Zaměstnavatelé chtějí pracovníky spíše motivovat a vyplácejí bonusy za osobní nasazení. Běžně se také prémie vyplácejí podle toho, jak se vede celému podniku.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ze zhruba desítky oslovených firem z různých oborů mají "vánoční prémie" jisté jen zaměstnanci těžaře černého uhlí OKD.

"Dle platné kolektivní smlouvy mají zaměstnanci OKD nárok na vánoční prémie ve výši 12 průměrných denních výdělků," uvedl mluvčí společnosti Vladislav Sobol. Pracovníci v dělnických profesích ve firmě brali letos měsíčně zhruba 29 tisíc korun, pod stromeček tak dostanou okolo 16 500 korun. O přilepšení zaměstnanci určitě nepřijdou, protože vyplývá z kolektivní smlouvy.

Většinou ale firmy své pracovníky motivují hodnocením jejich výkonu. "Vánoční prémie v naší společnosti nemáme. Systém bonusů v ČSOB vychází z pravidelného ročního hodnocení výkonu každého zaměstnance," říká Jan Solnička z oddělení komunikace banky. Zaměstnavatel posuzuje, nakolik splnili pracovníci stanovené roční cíle a podle toho vyměřuje odměnu. "Tento systém považujeme za spravedlivější a více motivační," dodal.

True

V naprosté většině případů se prémie jako vánoční neoznačují, protože by ztratily dlouhodobý motivační efekt a pracovník by měl dojem, že je získá automaticky nehledě na to, co odpracuje. "Vánoční odměny působí trochu nostalgicky a sociálně, ale chybí celoroční aspekt. Pokud ohlásím odměnu jako odměnu z hospodářského výsledku, potom se člověk celý rok snaží, aby si ji zasloužil," tvrdí Marek Strieborny z personální agentury Axial.

Většinou se podle něj takzvané vánoční odměny označují buď jako 13. plat nebo roční odměna z hospodářského výsledku. Třinácté platy přežívají spíše ve výrobních firmách a mají výhodu, že jsou nárokovatelné, protože vyplývají z podmínek v kolektivní smlouvě. Vyplácejí je většinou velké strojírenské podniky nebo některé automobilky.

Naproti tomu odměny jsou vázané buď na individuální výkon zaměstnance nebo celé firmy. Často se bonusy vyplácejí dvakrát, někdy i čtyřikrát ročně. Například kolínská fabrika TPCA vyplácí třikrát ročně bonusy závislé na plnění firemních cílů (celkem až 5 procent roční mzdy) a před Vánocemi se vyplácejí ještě prémie (až 15 procent mzdy) podle výkonu zaměstnance.

True

ČEZ pořádá jako odměnu na konci roku vánoční večírek a kromě toho během roku několikrát vyplácí bonusy na základě individuálního pracovního výkonu a podle toho, jak se daří celé firmě. Podobné bonusy má také T-Mobile nebo Česká spořitelna, kde mohou dosáhnout až 30 procent roční mzdy.

Další běžnou odměnou je podíl na zisku. "Je to nenárokovatelná složka odměny. Vyplácí se jednou ročně všem zaměstnancům," tvrdí mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.  Plynárenská společnost RWE vyplácí mimořádné bonusy za práci na projektech.

Vedle odměňování výkonu nabízejí firmy celou škálu benefitů. Například příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, týden dovolené navíc, firemní automobil, úrazové pojištění apod. "Od srpna jsme zavedli nový benefit nazvaný Volno pro otce, určený pro všechny tatínky zaměstnané v České spořitelně," uvedla mluvčí banky. Nárok mají i při adopci dítěte a svěření dítěte do pěstounské péče.

Firmy, které pocítily dopady globální finanční krize, často začaly na zaměstnancích šetřit právě osekáváním benefitů. "Nejštědřejší odměny obecně mívají společnosti v oblasti IT, telekomunikací nebo farmacie, nebývá to tak ale vždy," řekl personalista Strieborny.

Autoři: , ,Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Analytik se ne vždy trefí. Čemu se ale ČNB diví?

(Ilustrační snímek)

Tak nakonec i ČNB přiznává, že to s tou inflační hrozbou nebude zas tak horké, jak ještě před půlrokem tvrdila. A...

Minimální mzda by měla stoupnout o 1500 korun, chtějí odbory

Odborový předák Josef Středula hostem volebního studia iDNES.cz. (21. října...

Minimální mzda by v příštím roce měla stoupnout z 12200 korun na 13700 korun. Při jednání s vládou to bude požadovat...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Najdete na iDNES.cz