Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční prémie jsou v Česku spíše výjimkou

  14:45aktualizováno  16:59
Automatické přilepšení v podobě vánočních odměn nebo 13. platů nabízí jen málo firem. Zaměstnavatelé chtějí pracovníky spíše motivovat a vyplácejí bonusy za osobní nasazení. Běžně se také prémie vyplácejí podle toho, jak se vede celému podniku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ze zhruba desítky oslovených firem z různých oborů mají "vánoční prémie" jisté jen zaměstnanci těžaře černého uhlí OKD.

"Dle platné kolektivní smlouvy mají zaměstnanci OKD nárok na vánoční prémie ve výši 12 průměrných denních výdělků," uvedl mluvčí společnosti Vladislav Sobol. Pracovníci v dělnických profesích ve firmě brali letos měsíčně zhruba 29 tisíc korun, pod stromeček tak dostanou okolo 16 500 korun. O přilepšení zaměstnanci určitě nepřijdou, protože vyplývá z kolektivní smlouvy.

Většinou ale firmy své pracovníky motivují hodnocením jejich výkonu. "Vánoční prémie v naší společnosti nemáme. Systém bonusů v ČSOB vychází z pravidelného ročního hodnocení výkonu každého zaměstnance," říká Jan Solnička z oddělení komunikace banky. Zaměstnavatel posuzuje, nakolik splnili pracovníci stanovené roční cíle a podle toho vyměřuje odměnu. "Tento systém považujeme za spravedlivější a více motivační," dodal.

True

V naprosté většině případů se prémie jako vánoční neoznačují, protože by ztratily dlouhodobý motivační efekt a pracovník by měl dojem, že je získá automaticky nehledě na to, co odpracuje. "Vánoční odměny působí trochu nostalgicky a sociálně, ale chybí celoroční aspekt. Pokud ohlásím odměnu jako odměnu z hospodářského výsledku, potom se člověk celý rok snaží, aby si ji zasloužil," tvrdí Marek Strieborny z personální agentury Axial.

Většinou se podle něj takzvané vánoční odměny označují buď jako 13. plat nebo roční odměna z hospodářského výsledku. Třinácté platy přežívají spíše ve výrobních firmách a mají výhodu, že jsou nárokovatelné, protože vyplývají z podmínek v kolektivní smlouvě. Vyplácejí je většinou velké strojírenské podniky nebo některé automobilky.

Naproti tomu odměny jsou vázané buď na individuální výkon zaměstnance nebo celé firmy. Často se bonusy vyplácejí dvakrát, někdy i čtyřikrát ročně. Například kolínská fabrika TPCA vyplácí třikrát ročně bonusy závislé na plnění firemních cílů (celkem až 5 procent roční mzdy) a před Vánocemi se vyplácejí ještě prémie (až 15 procent mzdy) podle výkonu zaměstnance.

True

ČEZ pořádá jako odměnu na konci roku vánoční večírek a kromě toho během roku několikrát vyplácí bonusy na základě individuálního pracovního výkonu a podle toho, jak se daří celé firmě. Podobné bonusy má také T-Mobile nebo Česká spořitelna, kde mohou dosáhnout až 30 procent roční mzdy.

Další běžnou odměnou je podíl na zisku. "Je to nenárokovatelná složka odměny. Vyplácí se jednou ročně všem zaměstnancům," tvrdí mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.  Plynárenská společnost RWE vyplácí mimořádné bonusy za práci na projektech.

Vedle odměňování výkonu nabízejí firmy celou škálu benefitů. Například příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, týden dovolené navíc, firemní automobil, úrazové pojištění apod. "Od srpna jsme zavedli nový benefit nazvaný Volno pro otce, určený pro všechny tatínky zaměstnané v České spořitelně," uvedla mluvčí banky. Nárok mají i při adopci dítěte a svěření dítěte do pěstounské péče.

Firmy, které pocítily dopady globální finanční krize, často začaly na zaměstnancích šetřit právě osekáváním benefitů. "Nejštědřejší odměny obecně mívají společnosti v oblasti IT, telekomunikací nebo farmacie, nebývá to tak ale vždy," řekl personalista Strieborny.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Najdete na iDNES.cz