Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vánoční prémie nebudou, platy pak mohou vzrůst o tři procenta

  • 61
Mzdy by měly příští rok růst, podle dvou na sobě nezávislých průzkumů personálních společností Anderson Willinger a Mercer by mohly poskočit asi o tři procenta. Jiní personalisté ale nadšení mírní, firmy podle nich budou šetřit na odměnách a začít může naopak boj o udržení stávajících mezd.

Zatímco v letošním roce většina firem nenavyšovala mzdy vůbec, pro příští rok podle studie společnosti Mercer předpokládá růst platů přibližně 95 procent firem.

"V současné situaci jsou společnosti v navyšování mezd velice obezřetné a uvažovaná procenta nárůstu jsou velmi malá," říká Petr Bodiš, konzultant společnosti Mercer.

Někteří lidé z firem i personální odborníci jsou však méně optimističtí a při spojení "růst platů" jen kroutí hlavou.

"Nevidím velkou šanci, že by firmy příští rok zvyšovaly platy. Mnoho z nich v Česku stěží přežilo poslední rok a teprve nyní začínají vidět světlo na konci tunelu. Nechtějí je ztratit zbytečným zvyšováním nákladů," myslí si Blake Wittman, šéf personální společnosti SpenglerFox. Ani zástupci odborů nevidí velkou šanci ve většině firem vyjednat navýšení platů.

"Myslím, že výrobcům stále chybějí zakázky, budeme hlavně bojovat o to, aby firmy dále neposílaly lidi na částečnou nezaměstnanost, chceme stávající mzdy alespoň udržet," plánuje šéf odborů KOVO Josef Středula. Podniky však nevidí situaci tak dramaticky.

Na rozdíl od loňska totiž vědí, co si mohou dovolit. Zatímco loni na podzim panovala o budoucnosti některých oborů totální nejistota, teď už firmy vidí do budoucna lépe.

"Letos na tom budeme přibližně stejně jako loni. Hlídat náklady ale nepřestáváme, když budeme přidávat, tak s valorizací důchodů," říká s nadsázkou Vladimír Kovář, majitel softwarové firmy Unicorn.

Letošní růst mezd na nule

Hlavně masivní propouštění, zkracování pracovních úvazků a nižší odměny pro šéfy způsobily, že letošní růst mezd byl prakticky nulový. Podle společnosti Trexima, která zkoumá mzdy, totiž v první polovině roku rostla střední mzda (ta, která rozděluje obyvatele na dvě stejně početné poloviny) o pouhých 80 korun, zatímco v předchozích letech byl každoroční růst o více než tisíc korun.

"O práci přišli hlavně dělníci s nízkými příjmy, ale zároveň se snížily příjmy především u manažerů, kteří dříve těžili z výkonových bonusů," vysvětluje Vladimír Smolka, ředitel úseku statistiky společnosti Trexima.

SROVNEJTE SI svůj PLAT

v databázi PlatoMetru

Statistika také ukazuje, že lidé začali pracovat na zkrácené úvazky, což výrazně snížilo celkovou placenou dobu.

"Tím, že výrobní firmy nechaly lidi doma kvůli zkrácení pracovního týdne, snížily jejich mzdy o 20 až 40 procent," dodává šéf odborů KOVO Josef Středula.

Podle analýzy společnosti Trexima třem čtvrtinám zaměstnanců rostla mzda v průběhu letošního roku asi o procento. "Faktem je, že byli propouštěni pracovníci s nízkými výdělky. Nově přijatých zaměstnanců bylo méně než propuštěných a dostali mzdu sice v průměru vyšší než propuštění, ale stále mzdu pod úrovní mediánu všech zaměstnanců," hodnotí dále statistickou stagnaci platů Vladimír Smolka z Treximy.

Firmy zmrazily nejčastěji základní platy

Firmy tedy místo zvyšování platů letos spíše řešily, kde zaměstnancům ubrat a jakým způsobem či kde jim nepřidat.

Ze studie Anderson Willinger vyplývá, že v případě úspor na mzdových nákladech firmy nejčastěji zmrazily fixní plat – tedy základní. Na druhém místě pak k ledu šly další peněžní bonusy a benefity. Nejméně společností sahalo na věcné benefity a dlouhodobé motivační nástroje, jako je třeba akciový program.

Navíc až polovina firem změnila způsob odměňování manažerů. Těm sice ve většině případů zůstaly výkonové bonusy, které se vypočítávají z hospodářských výsledků firmy, jen se změnila pravidla, jak takový bonus získat.

"Trend je poměrně jasný, firmy budují dlouhodobé bonusové systémy orientující se na dlouhodobější cíle společnosti," říká Lucie Teisler, šéfka Anderson Willinger pro střední Evropu. Očekávané horší výsledky firem, a tím i nižší celoroční bonusy spolu s náročnějšími odměňovacími pravidly tak podle statistiků budou letos dál brzdit růst průměrné i střední mzdy.

, ,