Vatikán se zapojí do měnové revoluce

Papež Jan Pavel II. má šanci zanechat nesmazatelné stopy v každodenním životě Evropanů. Jeden z nejmenších států světa a centrum katolické církve - Vatikán - se totiž chystá k ražbě vlastních mincí jednotné evropské měny euro. Stejně jako mince v ostatních zemích měnové unie budou i ty vatikánské mít jednu stranu evropskou a druhou národní. V tomto případě ponesou papežův portrét.

Dnes Vatikán používá specifický typ italské liry, měny země, která tento městský stát obklopuje. Na bankovkách a mincích je letos 81letý papež zachycený v dobách na počátku své 24 let dlouhé kariéry v čele největší křesťanské církve.

Vatikánští úředníci ale usoudili, že ve sjednocující se Evropě je třeba mít výraznější profil, a tak se tento 44hektarový státeček zapojí do jedné z největších měnových revolucí v dějinách lidstva.

Zatímco na italských mincích v hodnotě 1 a 2 euro a 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů se objevuje například Dantův portrét papeže Juliua II., Botticelliho Narození Venuše nebo římské Kolosseum, vatikánské ekvivalenty těchto mincí opět ponesou portrét papeže. Kromě profilu Jana Pavla II. bude na národní straně také 12 hvězd, které znázorňují státy Evropské měnové unie.

Vatikán vyrazí každý rok jen 670 tisíc kusů mincí, které sice mohou obíhat po Evropě od severu k jihu, ale zřejmě bude poměrně nesnadné je zachytit. Předpokládá se, že velká část z nich skončí v numismatických sbírkách.

Vatikán přijal euro jako oficiální platidlo minulý rok. Mince a bankovky této měny pustí do oběhu 1. ledna 2002, liry budou platit ještě do konce února příštího roku.

,