Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve firmě ČEZ padla trestní oznámení

  23:12aktualizováno  23:12
Vedení elektrárenské společnosti ČEZ podezírá své bývalé vrcholné manažery, že uzavřeli smlouvy, jež mohly této polostátní firmě způsobit ztráty za stovky milionů až miliardy korun. Elektrárenská firma ČEZ, která právě prochází privatizací a s ročními tržbami kolem 60 miliard korun patří k vůbec největším v zemi, podala minulý měsíc trestní oznámení na své bývalé manažery.

Důvodem je podle současného vedení firmy nevýhodná smlouva, kterou manažeři - někdejší šéf představenstva Theodor Dvořák a bývalý člen představenstva a generální ředitel Stanislav Svoboda - uzavřeli za ČEZ bez vědomí celého představenstva i dozorčí rady s francouzskými firmami Vivendi a Vivendi Telecomucation International.

Na jejím základě získali Francouzi opci, nebo-li právo na budoucí koupi dceřiné telekomunikační firmy ČEZ s názvem CEZTel. Další trestní oznámení se pak týká samotné společnosti CEZTel. Jejího bývalého ředitele Jiří Ehrlicha šéfové elektrárenské firmy podezřívají, že se pokusil provést nevýhodné transakce s akciemi soukromé firmy Echoton.

"Oznámení jsme podali prostřednictvím externí právní kanceláře na základě závěrů forenzního auditu, který zpracovala firma Deloitte&Touche. O audit požádalo nové představenstvo a dozorčí rada ČEZ, zvolené na valné hromadě loni v červenci," potvrdil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Nové vedení také veškeré transakce podepsané bývalými manažery zastavilo. Vzhledem k tomu, že se však zastavil i rozvoj CEZTelu v telekomunikacích, firmě i přesto vznikají rozsáhlé škody.

Trestní oznámení podala firma ČEZ k Městskému státnímu zastupitelství v Praze, které je podle mluvčího Martina Omelky postoupilo příslušnému obvodnímu zastupitelství.

Zatím nenaplněná smlouva s Vivendi této firmě umožňovala získat až 66 procent akcií CEZTelu, do kterého měl mateřský ČEZ převést 2,5 tisíce kilometrů své optické telekomunikační sítě. Ta je po síti národního operátora Český Telecom druhá nejrozsáhlejší v zemi.

ČEZ tvrdí, že smlouva byla pro francouzskou společnost Vivendi jednostranně výhodná. "Reálně hrozilo, že my bychom neměli ze svého podílu v CEZTelu vůbec žádný profit. Opční smlouva navíc obsahuje řadu nejasností a rozporů," sdělil zdroj z ČEZ.

Všichni manažeři, kterých se trestní oznámení týkají, jsou si ale jisti, že ČEZ nebude mít u případného soudu šanci a obvinění odmítají. "Považuji to za naprosto bezpředmětný krok. Francouzi nabízeli za CEZTel, který má majetek v hodnotě 1,5 miliardy korun, celkem čtyři miliardy. To, myslím, jasně ukazuje, že to bylo výhodné," tvrdí Dvořák.

ČEZ ovšem považuje za problém právě to, že smlouva je nejasná a žádné ustanovení o ceně neobsahuje. "Je tam napsáno, že půjde o tržní cenu. Jenomže co to je tržní cena u firmy, která není veřejně obchodovatelná, a ani způsob, jak ji ocenit, tam nikde není," reagoval zdroj z firmy.

ČEZ navíc majetek, který měl být na CEZTel převeden, odhaduje celkem ne na 1,5 miliardy, ale minimálně na 2,9 miliardy korun. Také Stanislav Svoboda je přesvědčen, že jde o omyl.

"Trestní oznámení kvůli CEZtelu? To snad ne. Dovedu si představit leccos, ale zrovna tohle... Ta smlouva tak nevýhodná nebyla, dokonce bych řekl, že byla dobrá. A navíc opce Vivendi vypršela letos v lednu, aniž by ji uplatnilo, takže ČEZ žádná škoda nevznikla. Jestli bude soud, budu se dobře bavit," reagoval Svoboda a odmítl, že by tehdejší vedení firmy o smlouvě nevědělo.

Vivendi ovšem opci uplatnilo, a to loni v květnu (samotná smlouva byla podepsána tentýž rok v lednu), ale s podmínkou, že do CEZTelu vstoupí, až když už na něj bude z ČEZ převeden telekomunikační majetek. To se ale kvůli zablokování transakce dosud nestalo a jednání mezi oběma společnostmi tak stále pokračují.

Další trestní oznámení, a to na bývalého ředitele CEZTelu Jiřího Ehrlicha, se týká smlouvy, kterou podepsal s majiteli společnosti Echoton o koupi 51 procent akcií této firmy za cenu 260 milionů korun. "Nominální hodnota tohoto podílu přitom byla 5,1 milionů korun," upozornil zdroj z ČEZ s odkazem na audit. Podle některých bývalých pracovníků ČEZ to byl pokus o "klasický tunel".

CEZTel chtěl podle zjištění auditu investovat do Echotonu především kvůli jeho komunikačním projektům s názvy E-MIS a Tetra, jejichž naplnění by však stálo další, řádově miliardy korun.

"O nereálnosti kupní ceny Echotonu vypovídá už to, že loni v květnu tato firma projekt E-MIS převedla na svou dceru MIS ČR, a to za 200 tisíc korun. Navíc CEZTel uzavíral kupní smlouvu na Echoton až v červnu, takže projekt už ve firmě vlastně vůbec nebyl," uvedl zdroj seznámený s auditem.

Všechny investice se navíc měly uskutečnit za peníze získané úvěrem, proti němuž by musel CEZTel zastavit svůj majetek. Tím by se ale podle ČEZ snížila hodnota firmy a potažmo i její připravovaná prodejní cena.

Bývalý šéf CEZTelu Ehrlich je však přesvědčen, že transakce byly pro všechny výhodné a při vyšetřování případu očekává ze strany ČEZ "důkazní nouzi". "Cena Echotonu vycházela z analýzy firem CAIB a Arthur Andersen. Projekty, které Echoton vlastnil, měly fantastickou návratnost a CEZTel by díky nim byl oproti konkurenci o rok napřed. Nyní všechno ztratil," tvrdí.

ČEZ v případě Echotonu ale navíc poukazuje na střet zájmů, protože jeden z akcionářů firmy, Vladimír Šiška, byl v době uzavření kupní smlouvy zároveň manažerem CEZTelu. "Hodnota projektů firmy byla mimo jiné v lidech, proto jsme také pana Šišku angažovali," sdělil Ehrlich.

Elektrárenská firma nicméně trvá na závěrech auditu. "Pokud jeho výsledky ukázaly na možná porušení povinností při správě cizího majetku, tak vedení společnosti musí jednat. Kdyby to neudělalo, samo se vystavuje možnosti trestního stíhání," uzavřel mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Závod Škoda Auto v Kvasinách začal s výrobou modernizovaného modelu Yeti...
Volkswagen se bojí Škody. Chce část výroby přesunout z Česka do Německa

Vedení a odbory německé automobilky Volkswagen chtějí, aby se část výroby divize Škoda přesunula do Německa a aby divize platila více peněz za sdílené...  celý článek

Montážní linka v mladoboleslavské Škodě Auto. Ilustrační snímek
Žádné změny ve Škodě Auto nechystáme, vzkazuje Volkswagen do Čech

Německý automobilový koncern Volkswagen v tuto chvíli žádné změny u své české značky Škoda Auto nechystá, uvedl mluvčí německého koncernu. Reagoval tak na...  celý článek

IKEA (Ilustrační snímek).
Konec luštění návodů. IKEA kupuje firmu na hodinové manžele TaskRabbit

Švédský nábytkářský řetězec IKEA se dohodl na koupi společnosti TaskRabbit, která zprostředkovává pracovníky pro drobné domácí práce, například montáž nábytku,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.