Ve fondu půjček pro podnikatele zbývají peníze

-
Agentura pro rozvoj podnikání, která poskytuje malým podnikatelům půjčky, má stále dost peněz pro další zájemce. Dosud majitelé firem vyčerpali sto padesát milionů korun z celkových dvě stě sedmdesáti. "Jedná se o revolvingový fond. To znamená, že z peněz, jež splácejí podnikatelé, kteří už půjčku dostali, se vytvářejí nové zdroje pro další žadatele," říká zástupce agentury Tomáš Vostřel.

Podnikatelé, kteří něco vyrábí nebo poskytují služby výrobní povahy (kromě zemědělské a lesnické prvovýroby), t o úvěr od tří set do jednoho milionu korun, a to až na čtyři roky. Podmínkou je, aby podnikali nejméně jeden rok. "Půjčka není pro úplné začátečníky. Požadujeme, aby měl majitel firmy dobrý podnikatelský plán, zajištěnou výrobu i odbyt," říká Tomáš Vostřel. Příkladem služby výrobní povahy jsou podle Vostřela třeba autoservisy. "Peníze lze využít například na nákup diagnostických zařízení," uvádí. Roční úroková sazba je stanovena jako diskontní sazba České národní banky plus jedno procento, v současné době dosahuje šesti procent. "Úrok platí pro jeden kalendářní rok, mění se vždy 1. ledna následujícího roku. Takže dnes přidělen ý úvěr, bude do konce roku úročen šesti procenty, bez ohledu na to, jestli se bude sazba vyvíjet," uvádí Tomáš Vostřel. Jako záruku za půjčku požaduje agentura směnku podepsanou zástupcem firmy a jednou fyzickou osobou, která podle zákona ručí celým svým majetkem. "Může to být třeba příbuzný podnikatele," uvádí Vostřel.

Jak o půjčku žádat

Zájemce o půjčku by měl nejdříve navštívit kancelář Regionálního poradenského a informačního centra (RPIC) nebo Podnikatelského inovačního centra (BIC). Jejich seznam najde například na internetové adrese www.arp.cz. Tady mu předají formulář a vysvětlí, jaké údaje je třeba vyplnit a co musí k žádosti přiložit. K sestavené žádosti pak vypracují posudek, který putuje do pražské agentury. Komise agentury žádost ještě posoudí, a pokud jsou splněny všechny podmínky pro přidělení půjčky, může podnikatel peníze čerpat během zhruba čtyř až šesti týdnů. Úvěr se splácí čtvrtletně. Splácení je možné odložit až o čtvrt roku s tím, že úroky se počítají ode dne převodu peněz na účet firmy. "Například podnikatel, který dostal půjčku nyní, může poslat první splátku už v červenci, nebo platbu odložit až na září. Obvyklých šestnáct splátek se sníží na patnáct, s tím, že tyto se rovnoměrně navýší o první odloženou," vysvětluje Tomáš Vostřel.

Největší zájem je na Moravě

Ke konci dubna bylo prostřednictvím regionální sítě Regionálních poradenských a informačních center a Podnikatelských a inovačních center předloženo 291 projektů, v nichž podnikatelé žádali celkem o 247 milionů korun. Schvalovací komise vyhověla zhruba 170 podnikatelům. Půjčky byly poskytnuty podnikatelům z celé republiky, největší zájem byl z oblasti jižní a severní Moravy, nejmenší naopak z jižních a severních Čech. Půjčky směřují zejména k firmám z odvětví kovozpracující a dřevozpracující výroby s počtem zaměstnanců převážně do třiceti osob.

Půjčky jsou poskytovány na

* účelově na financování investic do technologií
* na nákup provozního materiálu, know-how nebo na řešení přechodného nedostatku likvidity komu
* firmám do padesáti zaměstnanců, jejichž roční tržby nepřesahují 250 milionů korun nebo majetek podniku 180 milionů korun
* 25 procent nebo více kapitálu podniku nesmí vlastnit jeden podnik nebo společně několik podniků, které nesplňují definici malých a středních podniků

Kde získat více informací

* Agentura pro rozvoj podnikání Letenská 3, Praha 1, telefon: internetová adresa: www.arp.cz

* formuláře obdrží zájemci ve všech centrech RPIC nebo BIC, jejichž adresy jsou uvedeny na internetu: www.arp.cz

Struktura proplacených půjček podle odvětví

Odvětví Proplacené smlouvy
Počet Podíl částka
v procentech v tisících Kč

kovozpracující výroba 38 24,5 32 675
gumárenská a plastikářská výroba 10 6,5 7 955
dřevozpracující výroba 23 14,8 17 340
textilní a oděvní výroba 5 3,2 3 975
polygrafická výroba 10 6,5 8 990
ostatní a průmyslové služby 3 1,9 2 700
potravinářská výroba 15 9,7 13 110
stavební výroba 7 4,5 5 207
dopravní služby 4 2,6 3 200
obchodní činnost 2 1,3 2 000
služby pro obyvatelstvo 3 1,9 2 600
ostatní podnikání 35 22,6 30 978

Poznámka: Počet půjček 155 ve výši 130,7 milionu korun, stav k 12.5.2000
Pramen: Agentura pro rozvoj podnikání

Struktura poskytnutých půjček podle právní formy podniku

Právní forma Proplacené smlouvy
Počet Podíl částka
v procentech v tisících Kč

Fyzická osoba 75 48,4 58 095
Právnická osoba 80 51,6 72 635

Poznámka: celkový počet půjček 155 ve výši 130, 7 milionů korun, stav k 12.5.2000
Pramen: Agentura pro rozvoj podnikání