Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Škodě Auto jsou blízko stávce

  1:00aktualizováno  1:00
Šéfové automobilky Škoda Auto narazili po loňských rekordních výsledcích na problém, jak udržet svých dvacet tisíc zaměstnanců na uzdě. V největší české firmě v dubnu vyprší kolektivní smlouva a manažeři už měli s odboráři devět kol jednání o tom, za jakých podmínek se bude dál pracovat.
Škoda Octavia II Combi

Škoda Octavia II Combi | foto: iDNES.cz

Návrhy obou táborů jsou však letos hodně rozdílné. Přestože mzdová vyjednávání se ve Škodě vždy vlečou, tentokrát je situace neobvykle vyhrocená.

Vedení firmy navrhuje zvednout platy o inflaci, jenže pokud bude chtít nový šéf automobilky Detlef Wittig tuto představu prosadit, riskuje půl roku po svém nástupu první velký střet s českým personálem.

Za zády má však koncern Volkswagen, jehož je Škoda Auto součástí, a protože v Německu byl loni slabší rok, koncern nyní uplatňuje politiku maximálních úspor a snižování nákladů.

Odboráři jsou povzbuzeni sérií příznivých zpráv z poslední doby a skutečností, že Škodě se mimořádně daří. Před měsícem automobilka oznámila, že loni vydělala rekordních 3,5 miliardy korun čistého.

Loni úspěšně přivedla na trh novou octavii, plánuje další investice a na rozdíl od německých automobilek nedrží zaměstnance v šachu hrozbou propouštění. Naopak chce nabírat další lidi.

Deset minut na zkoušku

Odbory v posledních dvou dnech přitvrdily a začaly organizovat "ministávky", aby si ověřily, zda zaměstnanci mají chuť za vyšší platy bojovat. Šéf odborů Jaroslav Povšík obchází s megafonem a píšťalkou jednotlivá pracoviště, během přestávek svolává mítinky a popisuje průběh mzdových jednání.

Zkouškou je, když se ve výrobě po pauze rozběhne linka a klakson vybízí dělníky zpět do práce. Odboroví předáci zdrželi dělníky o deset minut, což podle Povšíka vzhledem k pečlivé organizaci výroby není úplná banalita.

"Všichni jdou s námi, protože návrh firmy je uráží," říká šéf odborů a požaduje nárůst tarifních mezd o deset procent. "V pondělí předložíme návrh na tříhodinovou výstražnou stávku," říká Povšík, jehož odbory mají na české poměry velký vliv, a dodává, že je připraven vyhlásit i vícedenní stávku.

O bojovné náladě svědčí i jeho momentální image. Na klopě saka má velkou samolepku odborového svazu a v puse mu chybí přední zub. "Vrazil jsem doma do skříně, když jsem ve dvě ráno vyrážel na mítink s noční směnou," říká Povšík.

Manažeři: Dohodneme se

Šéfové Škody však věří, že stejně jako každý rok se nakonec s odboráři dohodnou, a navzdory opačným názorům ve vyjednávání slibují brzkou dohodu.

"Jsem přesvědčen, že do prvního dubna budeme mít novou kolektivní smlouvu dojednanou," uvádí personální šéf Škody a hlavní vyjednavač managementu Helmuth Schuster. "Většinu témat už máme vyřešenou, zbývá jen téma platů, které je ale vždy nejzajímavější."

Šéfové Škody argumentují tím, že zaměstnancům se v podniku vede nadprůměrně, platy jsou dlouhodobě vyšší než celostátní průměr a na trhu s auty se vede tvrdý boj, jemuž je potřeba něco obětovat.

Současná situace ve Škodě by podle odborů mohla posloužit jako příklad dalším průmyslovým podnikům, které mají za sebou podle statistik vynikající rok a růst vývozu a zakázek.

"Většinou nějakou dobu trvá, než si zaměstnanci uvědomí, že jim zaměstnavatel sám od sebe nic moc nebude chtít přidat," říká šéf odborové konfederace Milan Štěch, podle něhož by platy měly v letošním roce růst až o sedm procent při tříprocentní inflaci.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Presumpce viny v Dánsku: bankéř rezignoval, i když důkazy proti němu nejsou

Bývalý šéf Danske Bank, Thomas Borgen, na fotografii z 16. listopadu 2017.

Šéf největší dánské bankovní společnosti Danske Bank rezignoval. Banka čelí obvinění, že přes svou estonskou pobočku...

Zdravá Cola se špetkou marihuany: rýsuje se partnerství z rozumu

Ilustrační snímek

Americká společnost Coca-Cola jedná s kanadským pěstitelem marihuany Aurora Cannabis o výrobě nápojů s obsahem...

Kampaň MeToo se přesunula do McDonald‘s. Firma neřeší sexuální obtěžování

Restaurace McDonald’s v čínském Pekingu

V úterý budou stávkovat v deseti amerických městech zaměstnankyně McDonald‘s. Podle nich společnost neřeší sexuální...Najdete na iDNES.cz