Ve sněmovně se bojovalo o rozpočtové výdaje

Poslanecká sněmovna uzavřela druhé čtení vládního návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Na příští úterý byl do programu jednání zařazen bod schvalování rozpočtu jako celku. Poslanci ve druhém čtení předkládali své pozměňovací návrhy. Protože již není možné měnit celkové příjmy ani výdaje, bojovalo se především o přesun výdajových položek mezi jednotlivými kapitolami. Například lidovecký poslanec Miroslav Kalousek na jednání pléna požadoval, aby jedna miliarda z rozpočtu ministerstva práce a sociální věcí Vladimíra Špidly přešla na dotace pro železniční infrastrukturu a jedna miliarda do státního fondu dopravní infrastruktury.

Špidla Kalouska nařkl, že "lhostejně a povrchně" manévruje s obrovskými částkami, což by podle něj mohlo mít za následek zánik 30 tisíc pracovních míst. I o tyto peníze by totiž přišel fond aktivní politiky zaměstnanosti.

Také poslanec ODS Petr Pleva navrhoval, aby část prostředků určených na aktivní politiku zaměstnanosti byla přesunuta do rozpočtu ministerstva školství, které by je použilo na rozvoj vysokoškolských studijních programů.

"Nejvíce nezaměstnaných je mezi středoškoláky," argumentoval Pleva. S tím nesouhlasí ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla, který prosazuje aktivní politiku zaměstnanosti pomocí rekvalifikací.

Další lidovecký poslanec Tomáš Kvapil navrhl, aby se 500 milionů korun z prostředků na aktivní politiku zaměstnanosti použilo na bezúročné půjčky mladým manželům na bytovou výstavbu.

Návrh státního rozpočtu 2001 (v mld. Kč)

Příjmy Výdaje Schodek
636,2 685,18 48,98

Definitivní podoba rozpočtu má být známa v příštím týdnu.

Poslanecká sněmovna do
závěrečného třetího čtení propustila vládní návrh zákona, který umožní vydání dluhopisů na odstranění následků povodňových škod vzniklých v březnu letošního roku. Vládní dluhopisy by měly být emitovány ve výši 1,493 miliardy korun.

Poslanci sněmovního rozpočtového výboru přitom sněmovně doporučili, aby účinnost zákona rozšířila i na roky 1997 a 1998, kdy ČR postihly rozsáhlé záplavy.

Sněmovní rozpočtový výbor již dříve zamítl navýšení rozpočtu Senátu o 8,7 milionu korun. I přes útěk doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka z mírovské věznice nevyslyšel rozpočtový výbor volání po zvýšení rozpočtu vězeňství o 60 milionů korun.

Podpory se naopak dostala žádost o přesuny několika desítek milionů korun na opravy a dostavby různých zdravotnických zařízení.