Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve „Špindlu“ zastavují stavbu nových bytů

  2:38aktualizováno  2:38
Horská obec s necelými 1300 stálými obyvateli se každou zimu mění ve dvacetitisícové město s ucpanými ulicemi a parkovišti. Mimo sezonu jsou naopak rekreační byty prázdné a apartmánové domy se mění v mrtvá sídliště. Místním se to nelíbí a pokračující přeměnu svého městečka na zimní noclehárnu chtějí zastavit.

Nechceme mít ze Špindlerova Mlýna mrtvý panelákov, říká Špindlerova Mlýna starosta. | foto: Ondřej LitteraMF DNES

"Nastala doba na tvrdý boj. S výjimkami na stavbu bytových domů v této chvíli končíme. Bez výjimky," říká bývalý sjezdařský šampion Bohumír Zeman, který se po říjnových komunálních volbách stal novým starostou.

Kdo by si chtěl ve Špindlerově Mlýně koupit či postavit nový byt, má zřejmě poslední možnost. Nové vedení známého krkonošského střediska je rozhodnuto nepovolit žádné nové byty, i kdyby se mělo s investory soudit.

Udělování výjimek na výstavbu bytů sice městu přineslo miliony korun, ale také změnilo výrazně tvář Špindlerova Mlýna.

Krkonošské lyžařské centrum připomíná v posledních letech spíš velké staveniště než místo k zimnímu odpočinku. Každý rok tam přibývají stovky nových rekreačních lůžek, ačkoliv jejich maximální počet stanovený územním plánem je už dávno překročen.

Místní radnice proto před dvěma lety přijala vyhlášku, která výstavbu nových ubytovacích zařízení zakázala. Investorům se však dařilo stavební uzávěru obcházet, a tak se město rozhodlo na stavebním boomu alespoň finančně zahojit.

Radní začali za věcné a finanční kompenzace městu některé stavby povolovat. Výjimky ze stavební uzávěry vynesly špindlerovské radnici hotové peníze i nové auto pro hasiče, světelné informační tabule, odbavovací systém pro parkoviště nebo traktory pro městské technické služby.

Celkem krkonošské středisko na výjimkách vydělalo přes padesát milionů korun.

Ano jen veřejně prospěšným stavbám
"Zatím se vedení města s investory vždy nějak dohodlo. My jsme připraveni výjimky ze stavební uzávěry nedávat, i kdyby to mělo skončit u soudu. Ať nezávislý soud jasně řekne, jestli má radnice právo obhajovat veřejný zájem, nebo jestli si investor může stavět, co chce, i proti vůli místních lidí," zdůraznil starosta.

Kladná stanoviska k dalšímu rozšiřování výstavby hodlá nové vedení radnice vydávat pouze u veřejně prospěšných staveb a k povolení výstavby nových bytů je údajně nepřiměje ani mimořádná štědrost investorů.

"V této chvíli nemůžeme naši pozici oslabit žádným, byť sebevýhodnějším kšeftem. Pokud nechceme mít ze Špindlerova Mlýna mrtvý panelákov, jinou možnost nemáme," řekl Zeman, podle kterého se přesto výstavba nových bytů v krkonošském středisku nezastaví ze dne na den.

"V této chvíli je už schváleno tolik projektů, že výstavba nových apartmánových domů bude dobíhat ještě nejméně dva roky, i když už nepovolíme ani jeden nový byt," dodal starosta.

Autoři:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

PŘÍBĚHY ZNAČEK: Meruňkový Míša nepřežil, povidlový to zkouší

Nyní linky třebíčského Tipafrostu jedou na plné obrátky, producenti zmrzliny

Nanuk Míša dříve připomínal ruskou zmrzlinu. Byl zabalený jen v pergamenu a bez polevy. V padesátých letech stál...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Čínské balíky se budou do Evropy rozvážet ze skladu u Prahy

Ilustrační snímek

Čínská společnost Huajie v Pavlově u Prahy buduje celoevropskou logistickou základnu pro internetové obchody z Číny....

Najdete na iDNES.cz