Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pauzy na sex v pracovní době? Švédské město chce zlepšit vztahy a porodnost

  • 241
Radní severošvédského města Overtornea navrhuje, aby si lidé mohli v pracovní době odskočit domů a dopřát si hodinku sexu. Podle něj to zlepší jejich pohodu a partnerské vztahy. Návrh má navíc pomoci bojovat s nízkou porodností.

„Studie ukazují, jak je sex zdravý,“ citují International Business Times dvaačtyřicetiletého radního Per-Erika Muskose, který svůj návrh minulý týden prezentoval radě města.

Švédové a práce

Švédové pracují po Finech a Francouzích nejméně z celé Evropy. V roce 2015 podle studie ekonomického výzkumného institutu Coe-Rexecode strávili švédští zaměstnanci na plný úvazek v práci průměrně 1 664 hodin. Zatímco třeba Britové pracovali 1 874, Němci 1 845 a Češi 1 867 hodin.

Podle něj spolu páry v dnešní době netráví kvůli práci dost času a toto opatření by mohlo vztahy zlepšit. „Sex je v mnoha dlouhodobých vztazích vzácným zbožím. Každodenní život je stresující, navíc jsou doma děti. Tohle by mohlo být pro páry příležitostí, jak mít čas jen pro sebe,“ míní Muskos.

Přiznává ale, že nelze kontrolovat, zda se v pauzách opravdu oddávají tělesné lásce a nejdou se místo toho například projít. „Zaměstnavatelé prostě budou muset svým lidem věřit,“ konstatuje.

Muskos by také rád něco udělal s nízkým počtem narozených dětí. „Sex je perfektním způsobem cvičení s prokázanými pozitivními efekty na pohodu člověka. Město by ale takto mohlo zabít dvě mouchy jednou ranou a podpořit porodnost,“ vysvětluje.

Rozporuplné ohlasy

Když Muskos prokreační nápad představil minulé pondělí městské radě, někteří jeho kolegové se chichotali. U jiných ale známky pobavení nevzbudil. Muskos obě strany ujistil o tom, že se nejedná o vtip. Přiznal ale, že smělý plán má svá úskalí.

Sexuoložka se specializací na zdraví a reprodukci Malin Hanssonová ovšem návrhu zatleskala. Sex podle ní snižuje stresovou zátěž, ulevuje spánku a posiluje imunitu. „Kdyby záleželo na mně, zavedu tenhle návrh v celé zemi,“ řekla 41letá expertka americkému deníku The New York Times.

Jiného názoru byl ale například levicově zaměřený radní Tomas Vedestig. Návrh jeho kolegy je podle Vedestiga vlezlý a mohl by ke studu přimět lidi bez sexuálního partnera nebo ty, kterým zdravotní důvody brání v sexuální aktivitě.

Někteří kritici se také obávají toho, že svobodní by mohli volnou hodinu pro radost zneužívat k hledání partnerů na jednu „noc“. Nový benefit by totiž měli podle návrhu i lidé bez partnera.