Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Vítkovicích Steel hrozí zastavení výroby

  10:56aktualizováno  10:56
Hrozba, že od prvního května bude muset zastavit výrobu hutní podnik Vítkovice Steel, trvá. Ohrožena tak zůstávají pracovní místa pro asi pro půldruhého tisíce lidí, zakázky pro řadu dodavatelských firem na Ostravsku a také privatizace podniku, z níž si státní úředníci slibují výtěžek až šesti miliard korun.

Problémem zůstává spor o ceny surového železa, které Vítkovice Steel odebírají z firmy Vysoké pece Ostrava (ta patří skupině Mittal Steel, neúspěšnému zájemci o privatizaci vítkovických hutí).

Vysoké pece odmítly ve čtvrtek smírnou nabídku, s níž se na ně Vítkovice Steel obrátila minulý týden, a dál trvají  na tom, že vítkovickým hutím zastaví od prvního května dodávky jejich klíčové suroviny. Pro hutě by to znamenalo zastavení výroby.

Vysoké pece vítkovickým hutím dodávají už přes rok surové železo bez jakékoliv obchodní smlouvy, protože se obě strany nedokázaly na cenových podmínkách shodnout. Kvůli cenám oba podniky podaly na svého protivníka soudní žalobu, ani jednu z nich ale zatím soudy nerozhodly.

Vysokým pecím však v únoru dal za pravdu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který potvrdil oprávněnost jejich cenových požadavků. Z jeho rozhodnutí vyplývá, že Vysoké pece, ačkoliv jsou monopolním dodavatelem, mají právo od 1. května dodávky pro Vítkovice Steel ukončit.

Minulý týden Vítkovice Steel oznámily, že svému dodavateli ustoupí a akceptují jeho ceny do konce tohoto roku. Na toto období také byly ochotny podepsat smlouvu. Vysoké pece ale nabídku ve čtvrtek definitivně odmítly.

"Vítkovice Steel nám nabídly uzavření krátkodobé smlouvy," vysvětluje mluvčí Mittalu Ondřej Hampl. "Z jejich sdělení však vyplývá, že neuznávají principy, na nichž je smlouva založena, že ji považují za vynucenou a že dohodu o ceně nelze aplikovat na dobu po 31. prosinci 2005, takže spor o cenu bude po Novém roce pokračovat.

Takový postup je pro Vysoké pece nepřijatelný," vysvětlil Hampl, podle něhož Mittalova strana vyčerpala všechny možnosti dohody.

Podle Evy Kijonkové, mluvčí státní firmy Osinek, jíž patří Vítkovice Steel, ohrožuje postup Vysokých pecí Ostrava na Ostravsku stovky pracovních míst.

"Vysoké pece zcela přehlížejí fakt, že Vítkovice Steel v plné výši dávno hradí všechny požadované částky kupní ceny a že si řádně objednaly železo na celý letošní rok. Pokud skutečně zastaví dodávky, bude to bezprecedentní nátlak a Vítkovicím Steel tím vznikne škoda v řádech miliard korun," řekla mluvčí.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Lidl a Kaufland přesedlají na BMW, ojetiny mohou zaplavit český trh

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá skupina Schwarz-Gruppe, vlastnící obchodní řetězce Lidl a Kaufland, přechází u firemní flotily ze značky Audi...

Novým ředitelem koncernu Volkswagen je Diess, značky se rozdělí do tří skupin

(Ilustrační snímek)

Novým šéfem automobilového koncernu Volkswagen je Herbert Diess (59), dosavadní šéf hlavní značky Volkswagen. Ve funkci...

Tesla fixluje, vážné úrazy v továrně vydává za malé nehody, tvrdí server

Tesla 3

Automobilka Tesla neoznámila některé vážné pracovní úrazy svých zaměstnanců v továrně v kalifornském Fremontu a...

Najdete na iDNES.cz