Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Vítkovicích Steel hrozí zastavení výroby

  10:56aktualizováno  10:56
Hrozba, že od prvního května bude muset zastavit výrobu hutní podnik Vítkovice Steel, trvá. Ohrožena tak zůstávají pracovní místa pro asi pro půldruhého tisíce lidí, zakázky pro řadu dodavatelských firem na Ostravsku a také privatizace podniku, z níž si státní úředníci slibují výtěžek až šesti miliard korun.

Problémem zůstává spor o ceny surového železa, které Vítkovice Steel odebírají z firmy Vysoké pece Ostrava (ta patří skupině Mittal Steel, neúspěšnému zájemci o privatizaci vítkovických hutí).

Vysoké pece odmítly ve čtvrtek smírnou nabídku, s níž se na ně Vítkovice Steel obrátila minulý týden, a dál trvají  na tom, že vítkovickým hutím zastaví od prvního května dodávky jejich klíčové suroviny. Pro hutě by to znamenalo zastavení výroby.

Vysoké pece vítkovickým hutím dodávají už přes rok surové železo bez jakékoliv obchodní smlouvy, protože se obě strany nedokázaly na cenových podmínkách shodnout. Kvůli cenám oba podniky podaly na svého protivníka soudní žalobu, ani jednu z nich ale zatím soudy nerozhodly.

Vysokým pecím však v únoru dal za pravdu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který potvrdil oprávněnost jejich cenových požadavků. Z jeho rozhodnutí vyplývá, že Vysoké pece, ačkoliv jsou monopolním dodavatelem, mají právo od 1. května dodávky pro Vítkovice Steel ukončit.

Minulý týden Vítkovice Steel oznámily, že svému dodavateli ustoupí a akceptují jeho ceny do konce tohoto roku. Na toto období také byly ochotny podepsat smlouvu. Vysoké pece ale nabídku ve čtvrtek definitivně odmítly.

"Vítkovice Steel nám nabídly uzavření krátkodobé smlouvy," vysvětluje mluvčí Mittalu Ondřej Hampl. "Z jejich sdělení však vyplývá, že neuznávají principy, na nichž je smlouva založena, že ji považují za vynucenou a že dohodu o ceně nelze aplikovat na dobu po 31. prosinci 2005, takže spor o cenu bude po Novém roce pokračovat.

Takový postup je pro Vysoké pece nepřijatelný," vysvětlil Hampl, podle něhož Mittalova strana vyčerpala všechny možnosti dohody.

Podle Evy Kijonkové, mluvčí státní firmy Osinek, jíž patří Vítkovice Steel, ohrožuje postup Vysokých pecí Ostrava na Ostravsku stovky pracovních míst.

"Vysoké pece zcela přehlížejí fakt, že Vítkovice Steel v plné výši dávno hradí všechny požadované částky kupní ceny a že si řádně objednaly železo na celý letošní rok. Pokud skutečně zastaví dodávky, bude to bezprecedentní nátlak a Vítkovicím Steel tím vznikne škoda v řádech miliard korun," řekla mluvčí.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Pražský hotel „zaměstnal“ prvního robota v Česku. Pracuje na recepci

Neúnavný recepční Pepper. Pražská Pyramida je prvním českým hotelem, kde se...

Na české hotelové scéně slouží první robot. Umělý, leskle bílý humanoid pomáhá hostům v pražském hotelu Pyramida s...

Čínská „aplikace pro všechno“ si na burze došla pro miliardy

Společnost Meituan Dianping mimo jiné podniká i se zavážkou jídla až ke dveřím.

Čínská internetová společnost Meituan Dianping získala při svém čtvrtečním debutu na akciové burze od investorů...

Prodej Versace je na spadnutí. Dědička impéria může rozhodnout už v úterý

Donatella Versace (New York, 5. května 2014)

Prodej italské módní firmy Versace může být oznámen „v řádu hodin“. S odvoláním na nejmenované zdroje to v pondělí...Najdete na iDNES.cz