Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Vysočanech má najít nový domov deset tisíc lidí

  10:41aktualizováno  10:41
Na obrovském území bývalých továren ČKD ve Vysočanech, ohraničeném Kolbenovou, Kbelskou, Poděbradskou a Freyovou ulicí, se může začít stavět nové město ve městě. Městští radní schválili územní plán, který na tomto území počítá především se stavbou nových bytů.
stavba

stavba | foto: Petr NovotnýMF DNES

Podle odhadů radnice Prahy 9 by zde mohlo do deseti let najít svůj nový domov až deset tisíc lidí.

Podél hlavních dopravních tepen, kde je větší hlučnost a prašnost, pak vyrostou místo bytových domů kanceláře a obchody.

"Město si také pohlídalo oblast údolí Rokytky, kde musí zůstat zelené koridory s upravenou zelení, kterou povede cyklostezka," popsal náměstek primátora Jan Bürgermeister. Někteří investoři již představili své plány na přestavbu části tohoto území.

Ve městě roste čtvrť Nové Vysočany
Nevzhledné roští kolem koryta Rokytky se za pár let stane vyhledávaným místem odpočinku v zeleni. Kolem údolí Rokytky mezi Kolbenovou a Poděbradskou ulicí vyrostou tisíce bytů. Za nimi, u rušných ulic pak budou kancelářské budovy.

Podle odhadů představitelů města by se tak mělo stát již za pět až sedm let. Městští radní totiž odsouhlasili změnu územního plánu na využití tohoto obrovského území bývalých továren a zároveň zrušili současnou stavební uzávěru.

Byty místo kanceláří
"Stavební uzávěra v tomto místě byla přirozeným krokem předtím, než bude schválen územní plán. Cílem bylo zajistit rehabilitaci celého území, nejen jednotlivých částí," řekl náměstek primátora Jan Bürgermeister s tím, že změny začnou platit až ve chvíli, kdy je přijme zastupitelstvo města. To o nich bude jednat na konci října.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

"Důležitým faktorem pro zkoumání možností rozvoje tohoto území byl i vliv kbelského letiště. Vycházeli jsme však z toho, že má svou omezenou životnost, a tak rozvoji nebude bránit," řekl náměstek.

Pozemky na rozlehlém území, které je zhruba ohraničeno Poděbradskou, Kbelskou, Kolbenovou a Freyovou ulicí, patří většinou soukromým firmám. Některé z nich již představily své projekty na oživení této vysočanské oblasti.

Původně investoři počítali s tím, že zde vzniknou především velké kancelářské budovy s obchody a několika byty. Po protestech radnice Prahy 9 se však poměr obrátil ve prospěch bytů. Zástupci radnice Prahy 9 tvrdí, že zde v nejbližších letech vznikne až deset tisíc nových bytů.

Údolí Rokytky - místo klidu
Na pět set z nich má vyrůst severně od ulice Kolbenova v nové čtvrti, kterou staví společnost Ablon. "V původním plánu jsme počítali jenom s administrativním centrem, ale s tím nesouhlasila radnice Prahy 9," uvedla již dříve marketingová ředitelka Ablonu Andrea Ševčíková.

Kromě tisícovky obyvatel zde bude v nových kancelářích pracovat více než pět tisíc lidí. V nové čtvrti tak vzniknou i prodejny, restaurace a kavárny, ale i pošta, lékárna a luxusní hotel.

Pro celé území Vysočan město pořídilo urbanistickou studii, ze které mimo jiné vyplývá, že podíl bytů a kanceláří bude dvě ku jedné.

"Nicméně stojíme před velkou záhadou, jestli bude do budoucna o tak velký počet bytů zájem. To je však otázka trhu a investorů, a ne města. To jen pro jejich vznik vytvořilo podmínky," řekl náměstek Bürgermeister. Přilákat nové obyvatele do této lokality má i zkulturnění zeleně v údolí Rokytky, kterým například povede cyklostezka.

Další čtvrť, která bude ohraničena Kolbenovou ulicí, areálem Praga, Rokytkou a ulicí Na Černé strouze, chce přímo u metra Kolbenova postavit společnost Codeco. V těchto prostorách jsou zatím ateliéry filmařů, v budoucnu zde nejprve vyrostou kanceláře a později i různé typy bytových domů.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Najdete na iDNES.cz