Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Vysočanech má najít nový domov deset tisíc lidí

  10:41aktualizováno  10:41
Na obrovském území bývalých továren ČKD ve Vysočanech, ohraničeném Kolbenovou, Kbelskou, Poděbradskou a Freyovou ulicí, se může začít stavět nové město ve městě. Městští radní schválili územní plán, který na tomto území počítá především se stavbou nových bytů.
stavba

stavba | foto: Petr NovotnýMF DNES

Podle odhadů radnice Prahy 9 by zde mohlo do deseti let najít svůj nový domov až deset tisíc lidí.

Podél hlavních dopravních tepen, kde je větší hlučnost a prašnost, pak vyrostou místo bytových domů kanceláře a obchody.

"Město si také pohlídalo oblast údolí Rokytky, kde musí zůstat zelené koridory s upravenou zelení, kterou povede cyklostezka," popsal náměstek primátora Jan Bürgermeister. Někteří investoři již představili své plány na přestavbu části tohoto území.

Ve městě roste čtvrť Nové Vysočany
Nevzhledné roští kolem koryta Rokytky se za pár let stane vyhledávaným místem odpočinku v zeleni. Kolem údolí Rokytky mezi Kolbenovou a Poděbradskou ulicí vyrostou tisíce bytů. Za nimi, u rušných ulic pak budou kancelářské budovy.

Podle odhadů představitelů města by se tak mělo stát již za pět až sedm let. Městští radní totiž odsouhlasili změnu územního plánu na využití tohoto obrovského území bývalých továren a zároveň zrušili současnou stavební uzávěru.

Byty místo kanceláří
"Stavební uzávěra v tomto místě byla přirozeným krokem předtím, než bude schválen územní plán. Cílem bylo zajistit rehabilitaci celého území, nejen jednotlivých částí," řekl náměstek primátora Jan Bürgermeister s tím, že změny začnou platit až ve chvíli, kdy je přijme zastupitelstvo města. To o nich bude jednat na konci října.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

"Důležitým faktorem pro zkoumání možností rozvoje tohoto území byl i vliv kbelského letiště. Vycházeli jsme však z toho, že má svou omezenou životnost, a tak rozvoji nebude bránit," řekl náměstek.

Pozemky na rozlehlém území, které je zhruba ohraničeno Poděbradskou, Kbelskou, Kolbenovou a Freyovou ulicí, patří většinou soukromým firmám. Některé z nich již představily své projekty na oživení této vysočanské oblasti.

Původně investoři počítali s tím, že zde vzniknou především velké kancelářské budovy s obchody a několika byty. Po protestech radnice Prahy 9 se však poměr obrátil ve prospěch bytů. Zástupci radnice Prahy 9 tvrdí, že zde v nejbližších letech vznikne až deset tisíc nových bytů.

Údolí Rokytky - místo klidu
Na pět set z nich má vyrůst severně od ulice Kolbenova v nové čtvrti, kterou staví společnost Ablon. "V původním plánu jsme počítali jenom s administrativním centrem, ale s tím nesouhlasila radnice Prahy 9," uvedla již dříve marketingová ředitelka Ablonu Andrea Ševčíková.

Kromě tisícovky obyvatel zde bude v nových kancelářích pracovat více než pět tisíc lidí. V nové čtvrti tak vzniknou i prodejny, restaurace a kavárny, ale i pošta, lékárna a luxusní hotel.

Pro celé území Vysočan město pořídilo urbanistickou studii, ze které mimo jiné vyplývá, že podíl bytů a kanceláří bude dvě ku jedné.

"Nicméně stojíme před velkou záhadou, jestli bude do budoucna o tak velký počet bytů zájem. To je však otázka trhu a investorů, a ne města. To jen pro jejich vznik vytvořilo podmínky," řekl náměstek Bürgermeister. Přilákat nové obyvatele do této lokality má i zkulturnění zeleně v údolí Rokytky, kterým například povede cyklostezka.

Další čtvrť, která bude ohraničena Kolbenovou ulicí, areálem Praga, Rokytkou a ulicí Na Černé strouze, chce přímo u metra Kolbenova postavit společnost Codeco. V těchto prostorách jsou zatím ateliéry filmařů, v budoucnu zde nejprve vyrostou kanceláře a později i různé typy bytových domů.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Tržby stavebních firem loni opět stouply, díky pozemnímu stavitelství

Ilustrační snímek

Tržby stavebních firem v Česku loni meziročně vzrostly o 6,8 procenta na 453,4 miliardy korun, uvedli statistici....

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Najdete na iDNES.cz