Věci veřejné chtějí levnější naftu. Nižší spotřební daň ušetří 2,50 Kč za litr

  8:21aktualizováno  8:21
Věci veřejné dnes zveřejní svou představu o tom, jak potěšit řidiče a nalít do státní pokladny další peníze. To se podle nich podaří, když stát sníží spotřební daň na naftu tak, že její cena klesne o 2,50 Kč na litr. MF DNES zná podrobnosti předem. Ministr financí Kalousek s takovým zlevněním nesouhlasí.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Dopravci, kteří naší republikou projíždějí, tankují kvůli vysoké spotřební dani naftu v zahraničí. To vede k nižšímu výběru daně, a to i přes mírný růst ekonomiky," říká člen rozpočtového výboru Sněmovny Michal Babák (VV), který návrh na snížení spotřební daně připravil.

Politici Věcí veřejných tímto populárním krokem vyslyšeli přání dopravců i majitelů čerpacích stanic, kteří si na vysokou daň v porovnání s okolními zeměmi dlouhodobě stěžují. "Je to věc, po které voláme už od začátku roku," chválí návrh Ivan Indráček, předseda Společenství čerpacích stanic ČR.

Kalousek: Stát by přišel o 16 miliard

Ale u ministra financí Miroslava Kalouska Věci veřejné narazí. "Daň nižší o dvě padesát znamená minimálně patnáctimiliardový výpadek příjmů státního rozpočtu. Na ministerstvu financí jsme přesvědčeni, že by ho nenahradila vyšší spotřeba nafty. Nesouhlasím s tím návrhem i proto, že si myslím, že země okolo nás budou spotřební daň zvyšovat," říká Kalousek.

Nápad příliš nepodporuje ani ODS. "Snížení spotřební daně je otázka diskuse. Ale autoritou je ministerstvo financí, od kterého očekávám, že to má důkladně propočítané," říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS).

ČSSD nižší daň podporuje

Kdyby Věci veřejné trvaly na svém, mohly by se spojit s opozicí a prohlasovat zákon koalici navzdory. "Snížení spotřební daně na naftu určitě podpoříme, my sami to navrhujeme už dlouho," říká místopředseda ČSSD Milan Urban.

Podporu nevylučuje ani KSČM, ale má své pochybnosti. "Je věc k diskusi, jestli by čerpadláři skutečně zlevnili naftu a zvýšil se výběr daní," říká poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Češi tankují nejdražší naftu v regionu, za benzin platí víc jen v Německu

"Za návrhem nestojí dopravní lobbisté, ale odborná studie Vysoké školy ekonomické," obhajuje Babák pozadí návrhu, který má i podporu stranických špiček VV. "Řidiči v Česku netankují naftu, protože cena není konkurenční," píše děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík ve své analýze.

Jiní ekonomové nesouhlasí. "Jsem naprosto proti. Bylo by dobré počkat alespoň jeden rok, protože i okolní země hovoří o tom, že budou spotřební daň zvyšovat," říká Jan Procházka, ekonom ze společnosti Cyrrus a člen Národní ekonomické rady vlády.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Zelení výrobci se poperou v aukcích, soláry však zůstanou mimo

Větrné elektrárny v Krušných horách.

Podíl elektrické energie vyrobené v „zelených“ elektrárnách se v Česku už téměř šest let nemění. Snaha o čistší výrobu...

Najdete na iDNES.cz