Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Věci veřejné chtějí více zdanit živnostníky. U ODS to podporu nemá

  1:04aktualizováno  1:04
Věci veřejné plánují zvýšit živnostníkům pojistná minima a znevýhodnit paušály pro výpočet daní. Trvají také na zlevnění nafty o 2,4 koruny. Koaliční partneři s jejich návrhem nesouhlasí a ani u opozice nemají úspěch zaručen.
Věci veřejné chtějí živnostníkům zvýšit minimální pojistné o desítky procent

Věci veřejné chtějí živnostníkům zvýšit minimální pojistné o desítky procent | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

"Minimální pojistné bychom zvedli o desítky procent, mírně bychom pak snížili nákladové paušály," představil plány, na kterých se strana shodla po víkendové ideové konferenci, Michal Babák, poslanec a daňový expert VV.

To by v praxi znamenalo, že jestliže je dnes živnostník povinen platit minimálně 1 731 korun na důchodové pojištění, nově by to mohlo být o několik stokorun víc.

Částku, která odpovídá hrubé mzdě 12 tisíc korun u zaměstnanců, odvádí drtivých osmdesát procent živnostníků. Podobné navýšení by platilo i pro zdravotní pojištění, kde je minimum 1 601 korun.

Dnes si místo schraňování účtenek může například elektrikář uplatnit daň paušálem, od příjmů odečte 60 procent a z toho zaplatí daň. Ministerstvo financí analyzuje možnost zavést místo současných tří paušálních sazeb (80, 60 a 40 %) jen dvě. Čistě teoreticky například 50 a 25 procent jako v minulosti.

ODS, která se ve volbách spojila se Stranou soukromníků, by jim na odvody nesahala vůbec. Na druhé straně by VV chtěly živnostníkům pomoci tím, že by postih švarcsystému nebyl tak přísný.

"Pokud dnes podnikatel pracuje celý rok pro jednoho odběratele, zavání to zaměstnaneckým poměrem a finanční úřad po tom jde. To bychom chtěli některým typům řemesel povolit," vysvětlil Babák.

Chceme zlevnit naftu, klidně s podporou opozice

Věci veřejné také trvají na snížení spotřební daně na naftu o 2,40 Kč. Od Národohospodářské fakulty VŠE si nechaly vypracovat analýzu, z níž vyplývá, že by na tom stát mírně vydělal – téměř 1,6 miliardy korun.

ODS o zvyšování daňové kvóty však nechce slyšet a ani ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s tím nesouhlasí.

"Osobně to nepodporuji. Pokud by se nepodařilo přilákat snížením daně k českým benzinovým pumpám dostatek kamionů, mělo by inkaso takový výpadek, jaký si nemůže rozpočet dovolit," uvedl.

Vše podle něj nasvědčuje tomu, že okolní země jako Slovensko a Rakousko, kde jsou i díky tomu ceny nafty nižší, spotřební daň z pohonných hmot v dohledné době zvednou. Tím by se ceny srovnaly.

Babák uvedl, že pokud pro snížení spotřebních daní nenajdou VV podporu v koalici, půjdou za opozicí. Ani tam ale nemají podporu jistou.

"Rozpočtově únosné je snížení maximálně o 1,50 Kč. Je ale sporné, zda by výhodu neinkasovali jen prodejci na pumpách v rámci svých marží," uvedl k nápadu VV šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Návrh podle něj zatím VV nepředložily, nápad označil za součást "Bártova marketingu". Naposledy VV návrh ze Sněmovny stáhly minulý pátek. Ani komunisté nemají v tuto chvíli jasný názor.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Pracovití Češi. Pětihodinovou pracovní dobu by ocenila sotva polovina

Společnost Witte Automotive přijme v Nejdku příští rok na jaře desítky nových

Pětihodinovou pracovní dobu by v rámci svého zaměstnání ocenilo 45 procent Čechů. To ji pasuje mezi nejžádanější z...

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Najdete na iDNES.cz