Vědci si nejsou jisti bezpečností mobilů a doporučují střídmost při telefonování

Klasický telefon přenáší své signály po síti, přenosný přístroj je vysílá anténou do vzduchu a také do lidské hlavy. Vědci se však zatím nedokázali jednoznačně shodnout, zda to může člověku uškodit. Někteří se přesto přiklánějí k názoru, že je lepší netelefonovat z mobilního telefonu příliš často a příliš dlouho. K českým zastáncům rozumné střídmosti patří předseda poradního sboru Státního zdravotního ústavu pro elektromagnetické záření Jan Musil. Používání mobilních telefonů nezavrhuje, ale doporučuje telefonovat jen z míst s dobrým signálem - každý je pozná na displeji mobilního telefonu podle počtu kosteček či čárek nad symbolem antény.
Tam přístroj vysílá nejméně energie a vystavuje hlavu telefonujícího nejslabšímu elektromagnetickému poli. Jan Musil také radí nedotýkat se při telefonování antény hlavou. Dnes už je jasné, že přenosný telefon skutečně na lidský mozek působí. Několik na sobě nezávislých světových studií dokázalo, že člověk vystavený elektromagnetickému poli mobilu reaguje na vnější podněty o zlomek vteřiny rychleji. Stejný výzkum dělali i vědci z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Pokusným osobám se zapnutým mobilním telefonem u ucha naměřili o 20 milisekund kratší reakční dobu na podnět. Zdánlivě to vypadá jako příznivá stimulace mozku. "Ještě vůbec nevíme, jaký to může mít zdravotní dopad po dlouholetém používání telefonů," připomíná lékař Robert Jech, který české pokusy vedl. Žádné dosavadní studie ve světě neprokázaly souvislost mezi používáním mobilního telefonu a vznikem mozkových nádorů. Lékaři odhadují, že mikrovlnné záření přenosného telefonu by mohlo ovlivňovat funkci chemických látek v mozku, a způsobit tak bolesti hlavy, poruchy spánku a paměti.

Ani to se však ještě nepodařilo doložit ani vyvrátit. Zdravotnické úřady Evropské unie a Spojených států objednaly několik podrobných studií vlivu mobilních telefonů na zdraví lidí. Jejich výsledky budou známy nejdříve koncem roku 2001. "Dosavadní statistické údaje s jistotou ukazují, že mobilní telefon ohrožuje lidi v rukou řidiče, který může při telefonování snáze způsobit dopravní nehodu. Jiná zdravotní rizika jsou nejistá," shrnuje současný stav epidemiolog Kenneth Rothman z amerického Bostonu v lékařském časopise Lancet. Nejopatrnější vůči mobilním telefonům jsou britští vládní vědci.

Už v červnu zde vědecká skupina pracujících pro vládu doporučila, aby z mobilu pro jistotu netelefonovaly děti, protože jejich nervový systém se teprve vyvíjí a je citlivější na vnější vlivy, dětská lebka je také tenčí a menší než hlava dospělých. Nyní britské ministerstvo zdravotnictví dokončuje text letáčku, který zřejmě bude přibalován k prodávaným mobilním telefonům a doporučí zejména lidem mladším 18 let, aby netelefonovali z mobilu příliš často. V této věkové skupině je čtvrtina britských uživatelů přenosných telefonů.