Kotelna na biomasu. Ilustrační foto

Kotelna na biomasu. Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vedení obce tlačí výstavbu papírny a elektrárny. Navzdory lidem i soudu

  • 72
Vedení obce Kozomín u Kralup nad Vltavou prosazuje změnu územního plánu, aby tam mohl působit soukromý investor. Obyvatelé obce si stěžují, že obec jedná v rozporu se zákonem a nerespektuje výsledky referenda, ve kterém se vyslovili proti úpravě.

Starosta Kozomína společně s některými zastupiteli obhajuje návrh změny územního plánu obce, který by umožnil společnosti BOR Biotechnology stavět na území Kozomína papírnu a provozovat tam také elektrárnu na biomasu, kterou firma postavila v rozporu s předpisy.

I když plány vedení obce naráží na tuhý odpor obyvatel, podle zastupitelstva je na diskuze o změnách územního plánu pozdě. „Zastupitelstvo obce Kozomín souhlasí s dokončením pořízení změny územního plánu a schvaluje příkazní smlouvu na dokončení pořízení změny územního plánu obce Kozomín. V případě, že nedojde ke komplikacím, v což samozřejmě věříme, vejde změna v platnost v polovině ledna,“ uvádí Monika Snopková ze sekretariátu obecního úřadu.

Občané Kozomína přitom odmítli změnu územního plánu v platném referendu. Přes 52 procent z nich si papírnu ani elektrárnu na území obce nepřeje. Zastupitelstvo obce dle Snopkové postupuje v souladu s metodickými pokyny Krajského úřadu Středočeského kraje. Odporem lidí se neřídí.

„O ovlivnění situace na zasedáních se snažíme, i když je to velmi těžký úkol, vzhledem k tomu, že mě jako jedinou opoziční zastupitelku přehlasují, jak chtějí. Sdružení Hlasy komunikuje s dotčenými úřady a podává různé námitky a připomínky,“ říká zastupitelka a členka Občanského sdružení Hlasy Kozomína Klára Rothová.

Na černo postavenou elektrárnu odmítl legalizovat soud

Celý spor vznikl ještě v roce 2006. Firma BOR Biotechnology převzala areál bývalého obecního vepřína. Následně na pozemku postavila elektrárnu na dřevěnou biomasu, která však podle občanských aktivistů neměla na místě podle územního plánu vůbec stát. Firma navíc zaplatila za pozemky mnohem nižší cenu, než kdyby je kupovala pro průmyslovou činnost.

Na problém začali upozorňovat aktivisté z občanského sdružení Hlasy Kozomína. Obec se přesto rozhodla stavbu legalizovat zpětně a schválila nový územní plán, který stavbu povoloval. Rozsudek pražského krajského soudu letos v srpnu změnu územního plánu zrušil. Následnou kasační stížnost obce pak v září odmítl i Nejvyšší správní soud.

„Na ploše byla vystavěna dřevoplynová elektrárna společnosti BOR Biotechnology, která byla v září zkolaudována přesto, že v osmi z třinácti měsíců zkušebního provozu vykazovala porušování zákona o ochraně ovzduší, a to prokazatelnou přítomností látek v ovzduší, které mají nebo mohou mít negativní účinky na lidské zdraví a životní prostředí a současně obtěžovala občany Kozomína a Postřižína nepříjemným chemickým dráždivým zápachem,“ říká Rothová.

Nyní se obec snaží opět legalizovat nejen elektrárnu, ale protlačit i vznik nové papírny. Ačkoliv je také v nevůli občanských aktivistů, projekt již úspěšně prošel schvalováním vlivů na životní prostředí EIA. Společnost BOR Biotechnology na dotazy ohledně kritiky aktivistů neodpověděla.