Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vega-Sicilia: kult i mýtus španělského vinařství

  7:25aktualizováno  7:25
Kladívko dražitele v americkém Naples dopadlo na desku stolu potřetí: třílitrová lahev Vega-Sicilia Unico ročníku 1986 byla na počátku loňského roku prodána za rovných 65 tisíc dolarů. Zároveň tak padl rekord ve výši sumy, jaká byla kdy zaplacena za španělské víno.
Víno

Víno - Víno | foto: Profimedia.cz

Ostatně i ten předcházející patřil lahvi se stejnou, černobílou etiketou, kterou znají po celém světě nejen milovníci vína, ale v zemi jejího původu navíc i každý školák. Legenda, kult i mýtus španělského vinařství: Vega-Sicilia.

V roce 1864 se na svůj majetek v dnešní oblasti Ribera del Duero vrátil Don Eloy Locanda a přivezl si s sebou z Bordeaux 18 000 sazenic Cabernetu, Merlotu a několika dalších odrůd. Na nově založených vinohradech je vysadil spolu s Tinto Fino, místní variantou Tempranilla, a učinil tak první kroky na cestě k budování dnešní legendy.

Réva v té době však znamenala pouhý doplněk k ostatním hospodářským aktivitám, mezi nimiž převládalo pěstování zeleniny a chov dobytka. Nicméně vyráběné víno vůbec nebylo špatné, a tak sudy se zdejším "stolním" mířily do vzdáleného a slavného regionu, kde byly následně lahvovány a s nápisem Rioja na etiketě mířily k zákazníkům...

V roce 1915 padlo v rodině Herrerů, tehdejších majitelů vinařství Vega-Sicilia, zásadní rozhodnutí - vyrábět víno pod vlastním jménem. Jeho produkce nebyla zpočátku určena k obchodním účelům, ale především k reprezentaci rodiny mezi přáteli z aristokratických kruhů.

Budoucí mýtus tak bezděky získával na síle. Ve vyšších vrstvách společnosti byl o znamenité víno, které se nedalo běžně sehnat na trhu, zájem opravdu mimořádný. V roce 1929 se dostavily první velké úspěchy na mezinárodní scéně a strmá kariéra tohoto vína pokračovala i v následujících dobách, kdy se drtivá většina ostatních španělských vinařů věnovala levné a obyčejné produkci.

Preciznost všech úkonů na vinici i ve sklepě, dokonalá čistota a radikální omezování výnosů na vinohradu jsou základem práce všech špičkových vinařství. Vega-Sicilia k tomu přidává ještě něco navíc: neobvykle dlouhé zrání vína před jeho uvedením na trh. Při něm se podle povahy ročníku a vývoje vína využívá jak velkých, tak malých sudů různého stáří a původu. Vyzrávání vína pokračuje v lahvi.

"Víno zůstává tak dlouho ve sklepě, dokud není perfektně připraveno k pití," tak zní jednoduché krédo téhle španělské legendy. V roce 1991 byla například uvedena na trh dvě vína - ročník 1968 a ročník 1982. "Šedesátosmička" tedy ve sklepě zrála plných 23 let. Na druhou stranu existují ročníky, při nichž VegaSicilia Unico nespatří světlo světa vůbec. Kvůli uchování špičkového renomé totiž výrobce v horších ročnících raději svoji prestižní značku vůbec nepoužije.

Termín "Vega" označuje úrodnou pláň a "Sicilia" se do názvu nedostala díky někdejšímu spojení Španělska s tímto vzdáleným ostrovem, nýbrž jako zkomolenina slova Cecilia. Svatá Cecílie je sice patronkou hudebníků, ale určitě svým jménem ráda zaštítí i nektar v podobě nejslavnějšího španělského vína.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz