Ilustrační foto | foto: Reuters

Vajec je tak málo, že se prodávají v aukcích. Zdraží až na 6 korun

  • 190
Vejce v obchodech začínají zdražovat. V příštích týdnech může stát jedno vejce 5 až 6 korun. Na trhu je jich takový nedostatek, že producenti začali prodávat vejce v aukcích. „Historicky to nemá obdoby,“ řekl iDNES.cz ředitel společnosti Ovo Trade Libor Černý.

V závodech o navyšování ceny může mít máslo brzy žhavou konkurenci - vejce. Cena v obchodech za kus je nyní mezi třemi a čtyřmi korunami, ale v následujících týdnech může dosáhnout pěti až šesti korun, ozývá se z trhu.

Českomoravská drůbežářská unie předpovídá, že kvůli fipronilové kauze, která stojí za vybíjením milionů nosnic v Evropě, může cena před Vánocemi stoupnout až na 5 korun. Česko si podle dat Českého statistického úřadu, ministerstva zemědělství a Celní správy s vlastními zásobami dlouhodobě nevystačí. Soběstačnost klesá, výrazný propad se čeká především v letošním roce. Klesnout má z loňských 78,1 procenta na 73,9 procenta.

Nejde však jen o aféru s fipronilem. Výraznou silou, která tlačí ceny vajec vzhůru, jsou i Vánoce. Poptávka po vejcích a vaječných produktech, jako jsou melanže, obrovsky v posledních dnech zesílila nejen ze strany obchodních řetězců, ale i od pekáren, cukráren a dalších průmyslových zpracovatelů.

„Zájem je abnormálně velký, protože je předvánoční čas. Abnormální je i nedostatek. V tuto chvíli vykrýváme asi jen 30 procent objednávek,“ popsal Libor Černý, ředitel společnosti Ovo Trade, která dodává vaječné polotovary. Společnost už všechno začala dovážet z Polska. Důvodem není cena (vejce zdražují i v Polsku), ale skutečnost, že v Česku vejce nejsou.

Ani na polském trhu to však není lehké. „Je to brutální, ale museli jsme zdražit oproti loňskému roku asi o 150 procent,“ dodává Černý. Ovo Trade přitom není malým hráčem. Svými polotovary pro cukrářské výrobky, jako jsou sušené žloutky a bílky nebo melanže, zásobuje zhruba 40 procent tuzemského trhu.

Vaječné aukce

Ale i v Polsku je nedostatek tak velký, že místní farmy začaly vejce kvůli velkému zájmu nabízet v aukcích. „Polské farmy už vejce prodávají v aukcích. Historicky to nemá obdoby. Kdo dá nejvíc, vejce dostane, ale stejně je aukcí málo,“ popsal Černý.

Soběstačnost ČR ve vejcích
RokSoběstačnost (%)
201084,1
201181,6
201280,9
201385,7
201482,9
201578,4
201678,1
2017*73,9
Zdroj: ČSÚ, Celní statistika MZe,                    *odhad bilance na celý rok 2017

Ovo Trade vejce do tuzemských obchodních řetězců nedodává. Ředitel však čeká podobně jako Českomoravská drůbežářská unie, že si prudce začnou připlácet také zákazníci v obchodech. Odhad má ještě pesimističtější než drůbežáři.

„Nedostatek se ještě prohloubí. Největší boom čekáme během 14 dnů. Odhaduji, že v průběhu čtrnácti dnů bude vejce v řetězcích stát 5 až 6 korun,“ dodal Černý.

Síť hypermarketů Globus zatím hlásí stabilní poptávku zákazníků. Nedostatek nicméně potvrzuje. „Očekáváme, že nám naši dodavatelé budou v následujících týdnech vejce dodávat pouze v nezbytně nutném množství,“ uvedla na dotaz redakce mluvčí Pavla Hobíková. Globus nakupuje od svých dodavatelů o 40 procent dráž než před rokem.

Rychle zdražují vejce i v Tescu. V posledních týdnech se cena za balení třiceti kusů vyhoupla z 94,9 Kč na 109,9 Kč, tedy 3,7 Kč za kus. Laťku 5 korun za kus však zatím nepokořila ani vejce z klecových chovů.

Na zvýšení cen vajec upoznorňuje i mezinárodní řetězec rychlého občerstvení McDonald’s. „Rostoucí poptávka po českých vejcích může znamenat zvýšení nákladů i pro zpracovatele. Mělo by se ale jednat pouze o krátkodobý trend,“ informovala tisková mluvčí restaurací McDonald´s Zuzana Svobodová.

Podívejte se na triky, které vám pomohou při vaření vajec:

20. září 2017

,